Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Horký podzim v české politice. Otázky a odpovědi z NapišteJim.cz

Uplynulé týdny hýbaly českou politickou a mediální scénou zejména kvůli vnitrostranické krizi v ODS kvůli tzv. úporného balíčku spekulace o možném pádu vlády. Drama ještě vystupňovalo odložením projednávání tohoto balíčku o týden, tedy až po kongresu ODS. Rozuzlení sporu uvnitř ODS ale nepřinesl brněný kongres, nýbrž úterní podvečer. Tři z tzv. "rebelů" - Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr složili mandáty, Tomáš Úlehla a Jan Florián se rozhodli hlasovat s vládou. Pikantní je, že náhradníkem za jednoho z odstupujících poslanců je Roman Pekárek nepravomocně odsouzený na šest let vězení kvůli braní úplatku. Dění ve sněmovně rozhořčilo voliče a někteří z nich neváhali své připomínky politikům napsat osobně.

Těžký osud rebela Úlehly

Jeden z tzv. rebelů Tomáš Úlehla se stal za změnu postoje terčem hned několika ostrých komentářů. Některé (http://napistejim.cz/?message=7373) mu vyčítaly "divadýlko" pro voliče, další zase velice emotivně vyjadřovaly na adresu všech tří rebelů a častovaly je nelichotivými přirovnáními od "komediantů" (http://napistejim.cz/?message=7368) až po "vyžraná chrochtající prasata, která vyměnila svoji čest (kterou nejspíš nikdy neměli) a přesvědčení, za plné koryto" (http://napistejim.cz/?message=7371). Zajímavou informací, která se objevila v Úlehlově odpovědi na jeden z dotazů (http://napistejim.cz/?message=7373), je, že tento poslanec zvažuje složení poslaneckého mandátu. Jestli k takovému kroku nakonec rozhodne, ukážou následující týdny a měsíce. Úlehla se ale na rozdíl od některých dalších poslanců a poslankyň neudržel a na ostré komentáře zareagoval v podobném tónu. Pisatel se tak dozvěděl, že je "ubožák"  (http://napistejim.cz/?message=7371), další pisatelka zase, že ji poslanec Úlehla lituje (http://napistejim.cz/?message=7368). Tomáš Úlehla po spršce mailů nakonec k jednomu (http://napistejim.cz/?message=7398) z komentářů na NapišteJim.cz připsal, že nyní už bude odpovídat pouze na privátní e-maily.

"Poslanecká sněmovna, nebo kriminál?"

Ohlas vzbudil i poslanec ODS Roman Pekárek, který ve středu 7. listopadu složil poslanecký slib. Někteří pisatelé vyjadřují nesouhlas s tím, že člověk, který je nepravomocně odsouzený k šesti letům vězení za přijetí úplatku, se stal poslancem. Tyto dotazy směřují zejména na vicepremiérku pro boj s korupcí Karolínu Peake (http://napistejim.cz/?message=7394; http://napistejim.cz/?message=7385) nebo předsedkyni sněmovny Miroslava Němcová (http://napistejim.cz/?message=7383; http://napistejim.cz/?message=7387). Karolína Peake odpověděla, že ona i její strana, stejně jako poslanci TOP09, ve sněmovně i tisku sdělili, že Roman Pekárek není vhodným náhradníkem.

 

Novela zákona o hospodaření energií

Vedle emotivních komentářů, které souvisejí s poslanci ODS, byli politici dotazováni na problematický bod novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Podle této novely bude nyní možné postihovat instalaci některých zařízení, která využívají energii z obnovitelných zdrojů, až stotisícovou pokutou, protože tuto instalaci může provádět pouze "osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů". Proti tomu se ohrazují někteří pisatelé (http://napistejim.cz/?message=7301,http://napistejim.cz/?message=7331, http://napistejim.cz/?message=7315  http://napistejim.cz/?message=7316 a další) a argumentují tím, že pro osobu, která si je schopná daný spotřebič nainstalovat sama ve vlastní domácnosti, je taková pokuta naprosto nepřiměřená. Odpovídající politici většinou konstatují, že přijetí novely bylo nutné vzhledem k implementaci směrnice Evropské unie, která byla přijata již za vlády Jana Fischera. Většinou se ale shodnou na tom, že v novele je třeba udělat úpravy. 

 

KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Autor: D K | středa 21.11.2012 18:11 | karma článku: 10,01 | přečteno: 876x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Policisté v obleku, hlava státu v bezpečí. Ochranka ve videu předvedla svou práci

17. června 2024  14:49

Prověření terénu, koordinace policistů a především ochrana prezidenta Petra Pavla. Policie na svém...

Nerudová, Síkela, Kolaja či Mora? Poraďte politikům s výběrem eurokomisaře

17. června 2024  13:45

Emoce spjaté s letošními eurovolbami ještě nestihly doznít a vládní strany čeká další důležitá...

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

17. června 2024  13:18,  aktualizováno  13:44

Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické...

Putin dorazí do KLDR v úterý. Pak navštíví i Vietnam, Američanům to vadí

17. června 2024  13:39

Ruský diktátor Vladimir Putin navštíví ve dnech 18. a 19. června KLDR, pak odcestuje do Vietnamu....

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik