Hlasoval dnes váš poslanec pro přímou volbu prezidenta?

Návrh na přímou volbu prezidenta byl schválen Poslaneckou sněmovnou. Podpořily ho všechny strany kromě KSČM, která se zdržela. Nelíbily se jí totiž podrobnosti změny ústavy. Návrh nyní putuje do Senátu.

Podle novely ústavy by prezident měl být volen dvoukolovým většinovým systémem (podobně jako senátoři). Nově bude odvolatelný nejen pro velezradu, ale i při hrubém porušení ústavy.

ČSSD předložila při jednání tři pozměňovací návrhy. První z nich omezuje prezidentovu pravomoc tzv. abolice, tj. zastavení probíhajícího trestní řízení (jedná se o formu prezidentské milosti). ČSSD požadovala, aby k abolici prezident potřeboval souhlas premiéra nebo člena vlády. Tento návrh byl přijat.

Dále ČSSD navrhla omezení imunity prezidenta na dobu výkonu jeho funkce, což bylo rovněž schváleno. Posledním návrhem byla změna způsobu jmenování členů Bankovní rady České národní banky. I tento návrh byl odmítnut. KSČM navrhla hned sedm pozměňovacích návrhů, které byly ale odmítnuty.

K závěrečnému hlasování došlo dnes v poledne. Pro návrh zvedli ruce poslanci všech stran kromě KSČM, která se zdržela. Proti návrhu byl Jan Bauer, Jaroslav Plachý a Aleš Rádl z ODS. Zdrželi se Ivan Fuksa a Marek Šnajdr z ODS, Karel Schwarzenberg z TOP 09 a Jaroslav Škárka (nezařazený).

Hlasování po jménech

O konečném osudu přímé volby se rozhodne v Senátu. Ten by se jí měl zabývat do 30 dnů. Měli bychom našeho příštího prezidenta volit přímo? Obraťte se na senátora zvoleného ve vašem obvodu pomocí webu NapisteJim.cz a sdělte mu svůj názor.

Klára Zelenková, KohoVolit.eu

Dále čtěte:

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 5.

Jak politici a odborníci diskutovali o přímé volbě prezidenta

Kdo (ne)poslouchá české ministerstvo pravdy? Díl 1.

Autor: D K | středa 14.12.2011 17:11 | karma článku: 9,34 | přečteno: 942x