Dostat se k finančním zprávám stran? Peklo!

Transparentnost financování politických stran je jedním z pilířů boje proti korupci. I tak většina českých politických stran neumožňuje občanům podrobit své hospodaření kontrole, nebo jim to přinejmenším stěžuje. Politickými stranami často využívaná lest je neúplná prezentace dat. Další překážkou pro transparentnost financování stran je „laskavé“ odkazování politických stran na knihovnu Poslanecké sněmovny.


Naše sdružení KohoVolit.eu se rozhodlo digitalizovat a analyzovat zprávy o financování a seznamy dárců českých politických stran.

Při sběru dat o financování politických stran ale člověk naráží hned na několik problémů. Nejprve se musí nekonečně proklikávat až k danému cíli, v horším případě strana svoje zprávy o hospodaření vůbec nezveřejňuje.

Tak tomu je u ČSSD a KSČM. Stranické sekretariáty dvou největších levicových parlamentních stran nás po žádosti o jejich vydání pobídly k navštívení knihovny Poslanecké sněmovny.

„Zveřejňování finančních zpráv politických stran na webových stránkách není běžné a všechny zprávy jsou tak k dispozici skutečně jen v knihovně Poslanecké sněmovny.“ Sdělila nám Vědunka Stuchlíková ze sekretariátu KSČM.

Největší pravicová parlamentní strana ODS naopak sdílí zprávy o svém hospodaření na oficiálním webu, ale jen za některá léta. Podobně tomu je i u TOP 09, která neudává datum narození svých dárců, takže je často nejde identifikovat. Datum narození přitom není tajné.

Zajímavou výjimku tvoří Věci veřejné. Za rok 2009 strana neregistruje žádné dary od právnické osoby. A zhruba tři čtvrtiny příjmů do stranické kasy jde od velkých dárců (Michal Babák, Vít Bárta, Kamil Jankovský). Za rok 2011 Věci veřejné vůbec nezveřejňují dárce.

Ačkoli některé politické strany své finanční zprávy zveřejňují na webových stránkách, převažující nevýhodou zůstává skutečnost, že nejsou ve strojově zpracovatelném formátu. Pokud občana „neotráví“ hodiny strávené na internetu vyhledáváním finančních zpráv a obepisováním politických stran o jejich vydání, jistě ho odradí další bariéra – pozvání do knihovny Poslanecké sněmovny.

My se ale zlomit nedáme a do knihovny PS PČR se v příštích týdnech vydáme, abychom mohli podat ucelenou a aktuální analýzu financování politických stran za posledních pár let.

Matěj Kovářík, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Inventura demokracie: Občanská aktivita je potřebná i přirozená

Kdo (ne)chce referenda? Díl 10.

Je financování TOP 09 opravdu transparentní?

Autor: D K | pondělí 4.6.2012 16:11 | karma článku: 13,19 | přečteno: 859x