Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Demagog.cz bude odhalovat lži politiků

Dá se věřit politikům? Nebo všichni lžou? Dozvíme se odpověď! Od 7. března funguje stránka Demagog.cz, která hlídá výroky politiků a hodnotí jejich pravdomluvnost.


Tým studentů politologie z Masarykovy univerzity spustil projekt, který bude sledovat politické diskuse a hodnotit, jak politici překrucují pravdu. Na několik prvních ukázek z únorových diskusí se už můžete podívat zde. Demagog.cz je přímým pokračovatelem úspěšného slovenského serveru Demagog.sk. Ten funguje už druhým rokem a těší se čím dál tím větší popularitě v médiích, ale i veřejností.

Co je projekt demagogie a odkud přišel?

Inspirace na dnes už česko-slovenská projekt přišla z Ameriky. Během minulé volební kampaně, v níž nakonec zvítězil Barack Obama, vznikl projekt PolitiFact.com. Jeho idea je očistit politickou diskusi od lží a zavádění. Tým lidí monitoruje politické diskuse a následně analyzuje a ověřuje pravdivost jednotlivých výroků politiků. Nápad se stal natolik úspěšným, že stránka se dnes honosí nápisem: výherce Pulitzerovy ceny.

Na Slovensku přišli s nápadem dva studenti Masarykovy univerzity - Ondrej Lunter a Matej Hruška. Rozhodli se vytvořit web podobný PolitiFact.com a jeho staršímu předchůdci FactCheck.org. V souvislosti s jejich studiem v Brně přišel nápad projekt přinést i do Česka. V současnosti na projektu pracuje 11 stážistů, které vede Tereza Skládanková. Aktivní podporu poskytují i ​​sami zakladatelé.

Jak Demagog.cz funguje?

Ze začátku bude tým ověřovat výroky z nedělní relace České televize Otázky Václava Moravce, později by rád rozšířil působení i na další relace. Zatím autoři slibují, že na webu přibude nová analýza každé úterý.

Práce probíhá vždy v týmu, který se skládá z analytiků vedených expertem, tj. Terezou Skládankovou. "Většinou v pondělí ráno dostaneme přepis pořadu, já ho projdu, vyberu z něj faktické výroky, které jsou ověřitelné, a roznesu je mezi analytiky. Ti hledají relevantní zdroje a píšou k výrokům své komentáře. Všechno se vrátí zpět ke mně a společně zhodnotíme, jestli jsou použité zdroje opravdu relevantní. Pak to pošleme našemu metodologovi ze Slovenska, který všechno zkontroluje ještě jednou. A až pak, někdy během úterý, zveřejníme na stránkách demagog.cz naše zjištění," řekla pro Skládanková.

Jednotlivé výroky jsou označeny jako: pravda, nepravda, zavádění nebo neověřitelné. Bližší informace k metodice práce a o samotném projektu naleznete zde.

Co je cílem iniciativy?

Demagog.cz má sloužit novinářům, moderátorem politických debat, veřejnosti, ale i politikům samotným. K dispozici, kromě ověření výroků, budou i přehledné tabulky a grafy, ve kterých by se nikdo neměl mít problém zorientovat.

Novináři a moderátoři by na stránce měli najít hodnotná fakta. To by jim mělo usnadnit a doplnit jejich práci při přípravě článků/diskusí. Častokrát není v jejich síle v krátkém čase zkontrolovat všechna fakta a informace, které dostanou. Právě díky projektu budou mít již ověřená data k dispozici na jednom místě.

Projekt má za cíl informovat veřejnost pravdivě a kriticky. Politici si častokrát upravují pravdu tak, aby zněla lákavěji pro voliče. Díky webu si lidé budou moci prohlédnout reálné a nestranné výsledky diskusí a na jejich základě se rozhodnout, komu dají svůj hlas.

Politici si budou muset dávat větší pozor na to, co říkají, protože jinak budou konfrontováni. Budou vědět, že je tu někdo, kdo si opravdu dá tu námahu a ověří jejich tvrzení. Na druhé straně, díky nové iniciativě snadněji dokáží pravdivost svých tvrzení a tím očistí svou osobu před veřejností.

"Cílem Demagog.cz však není bezpodmínečně si nárokovat absolutní pravdivost a úplnost zveřejněných informací. Smyslem projektu je v první řadě zvýšit informovanost veřejnosti a případně dávat podnět k rozproudění (veřejné) debaty o skutkové podstatě prohlášení politiků," píší na své stránce autoři.

Kritika

Na adresu podobných iniciativ zaznívá kritika, že nejsou dostatečně objektivní. Analýzy vytvářejí lidé se svým politickým přesvědčením, a tím jsou náchylnější přiklánět se na sebou preferovanou stranu. Ondrej Lunter v rozhovoru pro DataBlog.cz přiznal, že si toho je vědom: "bohužel vytváříme černobíle realitu. Škatulkujeme ji a ono se to ne úplně vždycky dá. Občas je jedna pravda závažnější než druhá. S tím ale musíme pracovat."

"Když politik řekne, že růst HDP za jeho vlády byl 5,5% a on byl ve skutečnosti 5,2%, uvádíme to jako zavádějící, protože si přilepšil. Ale pokud by se posunul o dvě desetinná místa pod 5,5, tak by si de facto pohoršil. V tom případě to bereme jako pravdu, protože vidíme, že v tom nebyl nějaký úmyslu."

Objektivnost se autoři snaží zajistit třístupňovou kontrolou. Ověřování faktů projde analytiky, expertkou a nakonec autory myšlenky. "Každý z hodnotitelů má obvykle jiné politické názory," řekla Tereza Skládanková, "čímž se eliminuje možnost převážení jednoho politického myšlení."

Sám Václav Moravec na svém facebookové profilu projevil nadšení z této iniciativy: "Je to skvělá zpětná vazba a mám radost, že tomu budou studenti věnovat svůj volný čas. Proto velké díky! Pokud odvede pečlivě analytickou práci, bude to vynikající zdroj informací pro přípravu dalších pořadů."

Natália Mičovská, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Masarykova debata o školném

Diskuze nejen o vysokých školách a divadlech

Vzdělání jako fastfood?

Autor: D K | pondělí 12.3.2012 16:11 | karma článku: 10,15 | přečteno: 1228x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:08

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:08

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Zabíjí i druhoválečná munice. Exploze v Chorvatsku není neobvyklá, míní znalec

21. června 2024  20:52

Chorvatská policie vyšetřuje Čecha kvůli výbuchu, který zabil devítileté dítě a dvě ženy zranil....

Nacionalisté pro všechny Francouze? Národní sdružení přitahuje ženy i Židy

21. června 2024  20:48

Francouzská nacionalistická strana Národní sdružení získává nové nečekané hlasy pro nadcházející...

Nejbohatší britská rodina dostala čtyři roky vězení za vykořisťování služebnictva

21. června 2024  20:11

Členové jedné z nejbohatších britských rodin dostali několikaleté tresty vězení za vykořisťování...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik