Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co chce a nechce Josef Dobeš

Nepokoje, protesty, přednášky, diskuse. Týden neklidu. Toho všeho jsme nyní svědky v souvislosti s připravovanou reformou vysokého školství. Za poslední dny se začaly ledy trochu hýbat. Otázka zní: správným směrem?

Na hlavu ministra školství Josefa Dobeše (VV) se toho za poslední dobu sneslo hodně. Studenti, akademici a opozice ostře nesouhlasí s reformou a dávají to patřičně najevo. Celý týden probíhaly po celé zemi přednášky, diskuse, pochody a jiné akce, které měly jedno společné - odpor k připravované reformě.

Dobešův "ústupek"

Ministr se rozhodl tlaku veřejnosti ustoupit a navrhl protestujícím jakýsi kompromis. V pondělí, 27.2., na své tiskové konferenci představil návrh, který plánuje předložit vládě. Školné, které je právě medializované jako největší kámen úrazu, by se platit nemělo. Místo něj si mají připlatit studenti, kteří studium prodlužují, nebo ti, kteří se rozhodnou pro dvě školy. Studenti, kterým je jedna škola málo si budou muset sáhnout do kapsy a vylovit z něho částku až do 26 tisíc korun ročně.

V současnosti je možné prodloužit studium o jeden rok bezplatně. Jako ministr na besedě poznamenal: "máme nejdelší bezplatnou dobu studia v Evropě. Je asociální, aby lidé platili z daní za vysokoškoláka, který pak vydělávají víc." Nově by zdarma bylo jen prvních šest semestrů bakalářského a deset semestrů magisterského studia. Výši poplatku za delší studium by si určovaly samotné vysoké školy. V současnosti se tento poplatek pohybuje na škále od 10 tisíc (na humanitních oborech) do 24 tisíc korun (na přírodovědných oborech) za semestr.

Studenti by také platili poplatek za každý semestr, tzv. "zápisné". Zápisné se bude platit při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části, to je zpravidla semestru," uvdelo k tématu ministerstvo školství.

Reakce na návrh

Právě zápisné je věc, na kterou zareagovala negativně opozice, iniciativa Za svobodné vysoké školy, jakož i někteří koaliční partneři. K ostatním návrhům se místopředseda České konference rektora, Ivo Mathé, vyjádřil takto: "Asi by to nebyla žádná katastrofa. Bylo by to sice nepříjemné pro studenty, který si prodloužuje studium z objektivních důvodů - třeba jsou v zahraničí na programu Erasmus a tam není kompatibilní studijní plán a podobně. Ale chytrý, dobrý student to zvládne."

Z opozičních řad se ozývají negativní ohlasy právě na semestrální poplatky. Stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) poznamenal, že tento návrh finančně nepomůže vysokým školám a naopak studentům způsobí problémy. Prohlásil, že "tento návrh je pouze jinou formou školného, ​​kdy můžem v budoucnu očekávají skokové navýšení těchto částek."

Podobný postoj zaujala iniciativa Za svobodné vysoké školy. Poukazují na fakt, že ministr zatím nevyjasnil, zda se zavede možnost finančních půjček, či stipendií. "Odložené školné se mávnutím kouzelného proutku proměnilo v neodložené zápisné ...," řekl člen iniciativy Michal Uhl. "Jediným pro nás přijatelným ústupkem (ministerstva) je stáhnutí věcného záměru z legislativního procesu a jeho zásadní přepracování v dialogu s akademickou obcí," dodává Uhl.

Trochu odlišný pohled mají i koaliční partneři TOP09 a ODS. Předsedkyně a místopředseda školního výboru ve Sněmovně, Anna Putnová (TOP09) a Walter Bartoš (ODS), připomínají, že v programovém prohlášení vlády se jasně hovoří o zpoplatnění vysokého školství. Jiné řešení bude muset ministr Dobeš vyargumentovat a zdůvodnit zejména po ekonomické stránce. Putnová tvrdí, že připravovaný návrh by byl pro školy administrativní zátěží.

"Problém není jen reforma, ale přístup ministra!"

Vysoké školy a univerzity tvrdí, že si velmi dobře uvědomují potřebu reforem. Sama Karlova Univerzita již v minulosti navrhovala zavést zápisné. Jakub Fišer, předseda Rady vysokých škol tvrdí, že problém je v ministrovi. Po dlouhých a opakovaných jednáních se prý kompromis črtaly. "Pak ale přišla další verze, kterým se velmi blížila té první. Výsledky průběžná diskuze byly hozeny pod stůl a ministr zpracoval verzi zcela jinou, které už neprojednal," dodal.

Rektor Univerzity Karlovy, Václav Hampl, souhlasí s názorem, že reforma je šitá příliš horkou jehlou. "Otázka zvýšení finanční spoluúčasti studenta je vysoce závažná a přistupovat k ní metodou takového volného ohňostroje nápadů, jeden den tak, druhý den jinak, není přeci jen asi úplně dobře."

Jde jen o peníze?

Problémem protestujících nejsou jen peníze, jak se to často prezentuje v médiích. Problémová se zdá být i ta část reformy, která mění jmenování do správních rad vysokých škol. Třetinu má navrhovat ministr, třetinu rektor a třetinu senát. Tím se podle protestujících zvyšuje politizace akademické půdy a přítomnost představitelů byznysu. Dobeš se na své tiskové konferenci bránil, že Rady jsou politizovány již dnes (o současné přítomnosti politiků ve správních radách hovoří náš předešlý článek).

V tomto směru by se nový návrh neměl nijak lišit od toho starého. Ministr slibuje, že akademické svobody nebudou nijak omezeny, ba naopak, autonomie škol se posílí. Náměstek Ivan Wilhelm k tomu dodává, že "Evropská univerzitní asociace hodnotila 28 zemí z hlediska autonomie a samosprávy vysokých škol. V tomto hodnocení zajímá Česká republika 22. místo. Přední místa obsadily země, ve kterých jsou již reformy zavedeny a jejichž vysoké školy se i v jiných hodnoceních umístily excelentní. To znamená, že tato míra autonomie zřejmě podporuje excelenci v hlavních činnostech vysokých škol."

Natália Mičovská, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 5.

Analýza hlasování v Národní radě SR v letech 2010-2012

Názorové testy pomohou Slovákům vybrat, koho volit

Autor: D K | pondělí 5.3.2012 16:11 | karma článku: 9,98 | přečteno: 810x
  • Další články autora

D K

#Protimluvy_nepravdy_fráze

Předvolební program ODS se dá rozdělit do čtyř skupin: protimluvy, nepravdy, bezobsažné fráze a opatření, která strana ve skutečnosti prosadit nechce nebo nedokáže.

14.10.2013 v 9:11 | Karma: 12,05 | Přečteno: 1076x | Diskuse| Ostatní

D K

Petr Mach: Lídr pravicových Svobodných

Petr Mach je český ekonom a bývalý spolupracovník Václava Klause. V roce 2009 spoluzaložil Stranu svobodných občanů, které je také předsedou. Je přesvědčeným klasickým liberálem, nejdůležitější hodnotou je pro něj svoboda. Je důrazným kritikem Evropské unie nebo prosazování zelených ideologií.

10.10.2013 v 9:11 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1389x | Diskuse| Ostatní

D K

Z knihkupectví do čela Poslanecké sněmovny – Miroslava Němcová

Bývalá referentka Českého statistického úřadu, majitelka knihkupectví ve Ždáru nad Sázavou a od roku 1998 poslankyně za ODS působila více než deset let ve vedení Poslanecké sněmovny, prvně jako místopředsedkyně, později jako předsedkyně. Po pádu Nečasovy vlády se stala vedle úřadujícího předsedy Martina Kuby vedoucí osobností ODS. Nyní se jako lídryně této strany bude ucházet o vaše hlasy.

9.10.2013 v 16:11 | Karma: 7,61 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Ostatní

D K

Tomáš Vandas - spasitel české společnosti?

Tomáš Vandas, dřívější lídr nechvalně proslulé Dělnické strany, která byla podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu 17. února 2010 zrušena a nynější volební lídr Dělnické strany sociální spravedlnosti (dále jen DSSS), je kontroverzní a rozporuplná osoba české politiky. V následujícím článku se budu snažit objektivně nastínit jeho dosavadní profesní a politickou kariéru. V závěru představím svůj názor na toho člověka na základě jeho odpovědí v pořadu Hydepark z 19.5.2013.

8.10.2013 v 17:11 | Karma: 8,70 | Přečteno: 1234x | Diskuse| Ostatní

D K

Zelený Ondřej Liška

Ondřej Liška je předsedou i pražským lídrem Strany zelených. Není v politice žádným nováčkem. Přesto o něm není v médiích moc slyšet...

7.10.2013 v 9:11 | Karma: 8,49 | Přečteno: 755x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1170x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik