Anketa o nejhorší zákon vrcholí, vítěze čeká poprava

Pár dní zbývá do konce hlasování o největší nesmysl mezi českými zákony. Od září loňského roku sbírala iniciativa několika studentů vysokých škol ZrušmeZákon.cz na svých stránkách nominace legislativních paskvilů, jež se zrodily zřejmě jenom proto, aby lidem otravovaly život. Během prosince všechny návrhy posoudila odborná porota, skrze jejíž síto se do elitní skupinky žhavých kandidátů na zaříznutí prodralo pět šťastných mohykánů. V závěrečném boji tak teď proti sobě stojí zdravotní posudek, energetický štítek, trestný čin pomluvy, pracovní smlouva a jedna celkem solidní těžká váha – celý Státní fond kultury České republiky.

Pokud by zvítězil první z finálových návrhů, odpadla by jedna protivná a nesmyslná povinnost rodičům, kteří přemýšlejí, že vyšlou své dítě na školu v přírodě. Zatímco teď musí před odjezdem vysedávat i s potomky v čekárnách dětských lékařů, aby si vyzvedli formální potvrzení o zdravotním stavu dítěte (zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, § 9 odst. 3), napříště by se celá procedura mohla scvrknout třeba na prosté prohlášení rodičů. Totéž platí i pro druhou část návrhu (zrušení § 10 odst. 2 téhož zákona), jež by stejně ulehčila dospělým, kteří se školy v přírodě rovněž účastní a zatím potřebují papír s razítkem.

Druhý podnět by rád potěšil stavitele, vlastníky budov a všechny zaryté odpůrce energetických štítků. Navrhuje totiž rovnou zrušit čerstvou povinnost stavebníků a majitelů zajistit novým domům nebo domům po výrazné rekonstrukci jejich vlastní průkaz energetické náročnosti (zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, § 7a). Zrušení paragrafu by se dotklo i budov, které už stojí a někdo jim říká domov (nebo kancelář). I ty by měly časem dostat svoje štítky, a to postupně od roku 2015 do roku 2019. Nejdřív jdou na řadu ty největší. 

Pomluva zmizí z trestního zákoníku – to nabízí návrh číslo 3. Inspiroval se kritikou, k níž se připojila česká Liga lidských práv, že i podle dnešní, takzvané moderní normy (zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, § 184) stále platí skutková podstata pomluvy z dob totality uvedená v zákoně z roku 1961 a že z pomluvy bývají často účelově nařčeni nejen novináři, ale také jednotliví občané, kteří se odváží vystoupit proti představitelům nejrůznějších institucí. 

Čtvrtým slibným finalistou je Státní fond kultury České republiky (zákon č. 239/1992 Sb., o Státním fondu kultury České republiky), respektive plán na jeho vykostění a rozmetání. Navrhuje se celý fond zrušit a rozpočet na podporu filmu, stejně jako část zaměstnanců převést do rozpočtové kapitoly Ministerstva kultury.

Poslední kandidát z nabídky chce ulevit zaměstnavatelům. Podle platné normy (zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, § 136) musí mít zaměstnavatelé v místě pracoviště kopie dokladů, které prokazují pracovněprávní vztahy se zaměstnanci. To znamená, že by měli mít u sebe kopie všech pracovních smluv se svými zaměstnanci. Kromě toho musí mít na místě i kopie dalších dokladů, jako je například oprávnění k pobytu cizince, kterého zaměstnává.

O finálové pětici mohou registrovaní uživatelé hlasovat na stránkách zrustezakon.cz do 31. ledna 2013 a vyhlášení celé ankety proběhne v únoru 2013. Závěrečná fáze pak bude na poslancích, kteří iniciativu ZrušmeZákon.cz podporují. Jejich úkolem bude předložit nejúspěšnější návrh sněmovně ke schválení.

Anna Dvořáková, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Jak zafungovala "sudetská karta"? Pohled na mapu voleb

Mýtus „knížecí Prahy“:Jak špatné zobrazení vede k nepochopení voleb

60 exkluzivních odpovědí Miloše Zemana

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: D K | úterý 29.1.2013 18:11 | karma článku: 8,28 | přečteno: 517x