Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Analýza hlasování v Národní radě SR v letech 2010-2012

Už za 9 dní se budou na Slovensku konat předčasné volby. Které strany hlasovaly v uplynulém volebním období nejčasteji společně? A které strany byly při hlasování nejvíce jednotné?


V parlamentu se v tomto období nacházelo šest politických stran: Pravostředové strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd sestavily vládní koalici, zatímco Směr-SD a SNS zůstaly po volbách v opozici.

Přehled slovenských stran a hnutí najdete zde.

Od voleb v roce 2011 se ve slovenském parlamentu konalo celkem 2472 veřejných hlasování. Mnoho z nich přitom nebylo důležitých. Do následující analýzy jsou proto zahrnuta pouze hlasování, kterých se účastnila alespoň polovina všech poslanců a při nichž pro vítěznou alternativu (pro/proti) hlasovalo méně než 90% zúčastněných poslanců. Takových hlasování bylo 918.

Z klubu SaS v listopadu 2011 odešli čtyři poslanci hnutí Obyčejní lidé (OĽ), které nyní kandiduje samostatně. V následující analýze se na tyto poslance až do jejich odchodu z SaS pohlíží jako na členy klubu SaS a po jejich odchodu jako na členy samostatného "klubu" hnutí OĽ.

Jak moc byly strany jednotné?

Následující tabulka ukazuje průměrný podíl poslanců strany, kteří se při jednotlivých hlasováních rozhodli pro tu alternativu (pro/proti/zdržel se), pro níž hlasovala největší část strany. Započítána jsou pouze hlasování, jichž se účastnila alespoň polovina poslanců strany.

97%
SaS97%
SDKÚ-DS95%
MOST-HÍD93%
SMER-SD93%
KDH91%

Jak je patrné, slovenské strany byly při hlasování extrémně jednotné. Více než 90% shoda znamená, že téměř všichni poslanci hlasovali stejně při téměř všech hlasováních. Obvykle platí, že čím více má strana poslanců, tím méně je při hlasování jednotná. V případě Slovenska ale nic takového nepozorujeme.

Pro tento jev existují dvě možná vysvětlení: Buď byly názory poslanců z jedné strany vždy velmi podobné, nebo existovala velice silná stranická disciplína. Druhé vysvětlení je pravděpodobnější, protože vládní koalice měla velmi těsnou většinu, takže bylo důležité udržet podporu svých poslanců při hlasování.

Jaké strany hlasovaly často společně?

Tabulka dole ukazuje pro každou dvojici stran podíl hlasování, kdy více než polovina poslanců obou klubů hlasovala shodně (pro/proti/zdržel se). Opět jsou započítána pouze hlasování, jichž se účastnila nejméně polovina poslanců obou stran.

KDHMOST-HÍDSaSSDKÚ-DSSMER-SD
SNS7%6%13%6%6%77%
SMER-SD3%3%7%2%2%
SDKÚ-DS89%91%81%90%
SaS83%87%80%
83%78%
MOST-HÍD88%

Z tabulky je jasně vidět silné dělení mezi vládou a opozicí. Zatímco vládní strany hlasovaly společně téměř vždy (nejčastěji SDKÚ-DS společně s MOST-HÍD a s SaS), opozice hlasovala téměř vždy jinak než vláda. Velmi často navíc společně hlasovaly opoziční strany SMER-SD a SNS. Poslanci hnutí OĽ hlasovali společně s vládou i po svém odchodu z SaS.

Mapa hlasování

Následující mapa ukazuje vzájemnou podobnost hlasování jednotlivých poslanců. Čím blíže jsou dva poslanci na této mapě, tím častěji hlasovali shodně. Vzdálenost mezi poslanci koalice a opozice opět ukazuje naprosto opačné hlasování těchto dvou bloků v naprosté většině případů. Poslanci jednotlivých stran vytváří poměrně těsné shluky, což signalizuje, že velmi často hlasovali shodně.

Jak se taková mapa vytváří? Jedná se o výsledek použití statistické metody NOMINATE, která byla vyvinuta pro analýzu hlasování v americkém Kongresu. Každý poslanec představuje jeden bod v pomyslném prostoru a každé hlasování představuje přímku procházející tímto prostorem.

Na jedné straně přímky se přitom musí nacházet všichni poslanci, kteří v daném hlasování zvolili jednu alternativu (pro návrh), a na druhé straně přímky se musí nacházet všichni poslanci, kteří zvolili druhou alternativu (proti návrhu nebo zdržel se). Metoda se snaží najít takové uspořádání poslanců v prostoru, aby toto pravidlo platilo pro všech 2472 hlasování.

Úplně přesně to není možné, ale dvourozměrný model v případě slovenského parlamentu odpovídá realitě z necelých 98%. Na mapě zobrazené nahoře jsou pro přehlednost obě dimenze stejně dlouhé. Ve skutečnosti je ale svislá osa mnohem kratší. Ve správném zobrazení mapa vypadá takto:


Pro KohoVolit.eu napsal Kamil Gregor
(Autor je doktorandem na katedře politologie Masarykovy univerzity)

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Názorové testy pomohou Slovákům vybrat, koho volit

Kdo bude vládnout na Slovensku?

Kdo (ne)chce referenda? Díl 4.

Autor: D K | středa 29.2.2012 16:11 | karma článku: 8,49 | přečteno: 735x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse | Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse | Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse | Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik