Mistr falší, první mistr Evropy a později veleúspěšný trenér, to byl Ludvík Vyhnanovský
Mistr falší
Ludvík Vyhnanovský, přezdívaný „Mistr falší“, patří mezi nejvýznamnější osobnosti československého stolního tenisu. Jeho kariéra, která zahrnovala úspěchy jak na mezinárodní scéně, tak v trenérské roli, je fascinující. Narodil se 20. ledna 1927 na pražském Žižkově, kde začal svou sportovní dráhu. Ta ho nakonec dovedla až na vrchol světového stolního tenisu.
„Ludvíčku, pojď do Sparty, pojď do Prahy,“ vybízel ho tehdy pan Veselý. V té době byl Žižkov považován za pražskou periférii.
Začátky a cesta na vrchol
Vyhnanovský vyrůstal v rodině, kde sport hrál klíčovou roli. Se svými bratry se od raného věku věnoval různým sportům, včetně stolního tenisu. Pod vlivem staršího bratra Václava začal Ludvík intenzivně trénovat stolní tenis v herně u Viktorky na Žižkově. Tam si ho všiml pan rada Veselý, hledač talentů tehdejší Sparty, a nabídl mu místo v klubu.
Sparťan se srdcem slávisty
Pro Vyhnanovského byla Sparta více než jen klubem – byla jeho druhým domovem. Herna v kině Ilusion vedle hotelu Juliš se stala jeho útočištěm. Přestože srdcem vždy patřil fotbalové Slavii, jeho tenisové kroky směřovaly do Sparty. Pod vedením zkušených trenérů a spoluhráčů rychle rostl. V roce 1953 se poprvé dostal do národního týmu a na mistrovství světa v Bukurešti získal svou první bronzovou medaili. Kolegové a soupeři obdivovali především jeho železné nervy – nikdy netrpěl trémou.
Vrchol kariéry a mezinárodní úspěchy
Vyhnanovského kariéra vrcholila v roce 1958 na prvním mistrovství Evropy v Budapešti, kde získal kompletní medailovou sadu – stříbro v družstvech, bronz ve dvouhře a zlato ve čtyřhře se svým dlouholetým partnerem Ladislavem Štípkem. Jeho úspěchy na evropské scéně byly podtrženy dalšími medailemi z mistrovství světa, včetně tří stříbrných a čtyř bronzových.
V roce 1961, kdy Vyhnanovský naposledy reprezentoval Československo na mistrovství světa v Pekingu, bylo jasné, že dosáhl vrcholu své kariéry. Avšak i po ukončení aktivní hráčské kariéry zůstal významnou postavou stolního tenisu. Jeho trenérská a funkcionářská činnost ve Spartě zanechala nesmazatelnou stopu v historii československého sportu.
„Zachovej paniku!“
Z úspěšného hráče úspěšný trenér
Po skončení hráčské kariéry se Vyhnanovský naplno věnoval trénování. Pod jeho vedením se zrodila celá řada vynikajících hráčů, kteří uspěli na národní i mezinárodní scéně. Mezi jeho nejúspěšnější svěřence patřil Milan Orlowski, jehož triumf na Mistrovství Evropy v Novém Sadu v roce 1974 nesl výrazný Vyhnanovského rukopis. Orlowski získal pod jeho vedením celkem 24 medailí z mistrovství světa a Evropy.
„Naplno jsem se začal věnovat trenérské činnosti ve 35 letech. Trenérem reprezentace jsem nikdy nebyl, i když mi to bylo několikrát nabízeno. Měl jsem ale své dobré zaměstnání a Spartu,“ vzpomínal Vyhnanovský. Sparta pro něj byla více než jen klub; byla to druhá rodina, kde se vytvářely pevné přátelské a pracovní vazby, které přetrvaly celý život.
Trénink, disciplína a úspěchy
Vyhnanovský vždy kladl důraz na poctivý a kvalitní trénink. „Hrálo se strašně hodin, já jsem například trénoval kolem pěti hodin denně. Více se dávalo na fyzickou přípravu, a hlavně jsme byli všestranní sportovci,“ vzpomínal. Pod jeho vedením dosáhli hráči Sparty mimořádných úspěchů, včetně tří titulů v Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ) v 70. letech a šesti titulů mistra republiky v řadě za sebou.
Legendární výrok: „Zachovej paniku“
Vyhnanovský byl znám svým motivačním přístupem ke svým svěřencům. Milan Orlowski vzpomínal na jeho legendární výrok: „Zachovej paniku!“. Tento výrok vystihuje Vyhnanovského schopnost motivovat hráče a udržet je v nejlepším psychickém stavu i v krizových situacích.
Přehled největších úspěchů Ludvíka Vyhnanovského
- 7 medailí z MS (3 stříbrné, 4 bronzové)
- Bronz ve čtyřhře s Terebou (1956)
- Bronz v mixu se Skotkou Elliotovou (1957)
- Mistr Evropy ve čtyřhře s Láďou Štípkem (1958)
- Stříbro z me v družstvech (1958)
- Bronz z ME ve dvouhře (1958)
- 2x mistr Československa ve dvouhře (1958, 1959)
- 8x mistr Československa ve čtyřhře
- Návrat do Sparty a trenérská činnost s řadou úspěšných svěřenců (Milan Orlowski, Vladimír Miko, atd.)
Dědictví, které zůstává živé
Ludvík Vyhnanovský zůstává jednou z nejvýznamnějších postav československého stolního tenisu. Jeho odkaz žije dál nejen v úspěších, které dosáhl na mezinárodní scéně, ale také v tom, jak předával své znalosti a zkušenosti mladším generacím. Jeho život je příkladem neuvěřitelného talentu, oddanosti a tvrdé práce, které zanechaly nesmazatelnou stopu v historii českého sportu.
Vyhnanovský byl a zůstává příkladem toho, jak se sportovní vášeň může proměnit v trvalé dědictví. Jeho přínos stolnímu tenisu je neocenitelný, a i když už dnes nevstupuje na kurty, jeho duch je stále přítomen v každém tréninku a zápasu, který se ve Spartě odehrává.
Aneta Kohlmannová
Jaroslav Kunz? Král československého stolního tenisu, který zářil i v Evropě
Legenda československého stolního tenisu, získal řadu úspěchů na domácí i mezinárodní scéně. Byl součástí týmu Sparty Praha a reprezentoval Československo na mistrovstvích světa a Evropy, kde vybojoval několik medailí.
Aneta Kohlmannová
Poválečná legenda, která má stále zvučné jméno. To je Eliška Krejčová-Fürstová
Legenda stolního tenisu, nasbírala 28 československých titulů, 7 bronzů z mistrovství světa a byla klíčovou postavou Sparty Praha. Její příběh je důkazem odhodlání a vytrvalosti, které překonaly i válečné těžkosti.
Aneta Kohlmannová
Král deblu aneb jak Ladislav Štípek dobyl svět stolního tenisu
Legenda československého stolního tenisu, se proslavil v párových disciplínách, kde získal pět titulů mistra světa. Neporazitelný deblista, který přinesl Československu zlaté medaile a zapsal se nesmazatelně do historie.
Aneta Kohlmannová
Již ve čtrnácti šokovala veřejnost, aneb Marta Lužová-Hejmová legendou
Marta Lužová-Hejmová, dvojnásobná mistryně Evropy, se stala legendou stolního tenisu už ve čtrnácti letech, kdy šokovala vítězstvím na domácím šampionátu. Její kariéra nejen u AC Sparta Praha byla plná nezapomenutelných triumfů.
Aneta Kohlmannová
V Síni slávy Českého olympijského výboru má své místo i bývalý hráč Sparty
Vladimír Miko, významný československý stolní tenista a trenér, dosáhl mnoha úspěchů včetně zlatých medailí na mistrovstvích Evropy a bronzu na mistrovství světa. Po kariéře vedl československý národní tým.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Slovenští poslanci odvolali z postu místopředsedy lídra opozice Šimečku
Slovenský parlament v pondělí v tajném hlasování odvolal šéfa opozičního hnutí Progresivní...
Několik nových přehrad Česko rozhodně potřebuje, říká šéf Povodí Vltavy
Rozstřel Toky na mnoha místech v Česku jsou po kulminaci nebo budou v následujících dnech kulminovat. Stále...
NCOZ zasahuje na pražském magistrátu. Dokumentuje, ale nezatýká
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v budovách pražského...
Proč nestojí přehrada Nové Heřminovy? Ochránila by Opavu a Krnov, diví se SPD
Přímý přenos Je pravděpodobné, že se někteří poslanci pokusí program, aby se bavili o povodních, které po...
- Počet článků 17
- Celková karma 7,08
- Průměrná čtenost 119x
Od dětství jsem sportovně založená a vyzkoušela jsem různé sporty. Tato vášeň mě přivedla k psaní článků o sportu, kde mohu ukázat veřejnosti i méně známou stránku sportovního dění. Neomezuji se však pouze na stolní tenis, ráda píšu o jakémkoliv sportu, což mi umožňuje sdílet svou lásku k pohybu a soutěži s širším publikem.
Psaní a kreativita jsou mé nejsilnější stránky. V mých článcích se snažím kombinovat informativnost s kreativním přístupem, aby čtenáři nejen získali nové poznatky, ale také si čtení užili. Díky své zkušenosti v copywritingu a redaktorské pozici jsem se naučila pracovat s různorodými tématy a přizpůsobit svůj styl potřebám různých publik.