Školné zhorší kvalitu vysokých škol
Podle zastánců školného bude mít platba za vzdělání motivační efekt, podobně jako má zdravotnický poplatek: Když musím za návštěvu lékaře zaplatit, raději si dvakrát rozmyslím, jestli k němu půjdu. Poplatek by měl (teoreticky) vést k omezení nadužívání zdravotní péče.
V případě školného by to mělo být podobné: Pokud student za školu platí, bude se více snažit, aby za své peníze dostal co nejlepší vzdělání. Kvalitu by měl požadovat nejen sám po sobě, ale i po své škole a svých vyučujících.
Kdyby tento argument platil, měli bychom pozorovat, že studenti na veřejných vysokých školách dosahují horších výsledků, než studenti na soukromých vysokých školách, protože ti druzí si za své vzdělání platí. Bohužel neexistuje výzkum, který by tuto hypotézu prověřoval.
Můžeme ale srovnávat výsledky studentů soukromých a veřejných středních škol, protože existují Národní srovnávací zkoušky. Z nich vyplývá, že maturanti soukromých škol dosahují v průměru HORŠÍCH výsledků, než maturanti veřejných škol, přestože jejich vzdělání nebylo zadarmo.
Pozorujeme tedy přesný opak toho, co tvrdí zastánci školného. Jak je to možné? Důvod jsou dva. Především školné neplatí sami studenti, platí ho jejich rodiče. A na vysoké škole je to podobné. Školné studenty nemotivuje k lepšímu výkonu, protože nejde z jejich vlastní kapsy.
Druhý důvod je ještě závažnější: Po zavedení školného nebudou studenti požadovat, aby studium bylo co nejnáročnější, ale naopak budou chtít, aby bylo co nejlehčí. Kdyby totiž obtížné studium nedokončili, peníze za školné by vynaložili zbytečně.
Po zavedení školného budou mít na snížení náročnosti (a tedy i kvality) výuky zájem i samotné školy. Školné pro ně totiž bude představovat příjem, jehož výši si samozřejmě budou snažit udržet. Proč vyhodit studenta, který se fláká, když by s ním odešly i jeho peníze?
Tento argument mohu podpořit vlastní zkušeností. Rok jsem studovala na jedné soukromé (a velmi drahé) zahraniční univerzitě. Díky vysokým příjmům si škola mohla dovolit zaplatit špičkové vybavení a vynikající učitele, studenti ale přesto dosahovali katastofálních výsledků. Škola je totiž nechtěla vyhodit.
Zkoušky proto probíhaly následovně: Po napsání testu učitel vypočítal průměr bodů v ročníku a všichni nad průměr předmět složili. Ostatní museli test napsat znovu. To se podle potřeby opakovalo dvakrát až třikrát, přičemž průměr neúspěšných se logicky s každým pokusem snižoval, takže uspět bylo snazší.
Nakonec zbyli jen dva nebo tři studenti, kteří buď předmět opakovali, nebo si zaplatili semestr navíc. Je jasné, že za takových podmínek bylo pro studenty výhodné neučit se, protože jejich špatné výsledky snižovaly průměr ročníku, a tím pádem ulehčovaly absolvování předmětu.
Ze začátku jsem o tomto systému nevěděla, a tak jsem se jako naivní student z veřejné vysoké školy na test poctivě naučila. Spolužáci mi pak vynadali, že jsem svým dobrým výsledkem zvedla průměr, takže jich neuspělo více.
Neviditelná ruka trhu nepovede po zavedení povinného školného ke zlepšení kvality škol nebo ke zvýšení píle studentů. Naopak vytvoří silné tlaky, aby kvalita škol klesla. Ve výsledku na tom budeme ještě hůř, než jsme teď.
Dále čtěte
Eliška Kocourová
Program vám spočítá, koho máte volit

Nerozhodujte se ve volbách podle úsměvů na billboardech, ale podle toho, která strana je k vám nejblíž. Ale jak to zjistit? Takhle:
Eliška Kocourová
Program, co umí spočítat, koho volit

Jak už jsem jednou psala, narazila jsem na tenhle zajímavý web. Zkuste si taky, pro koho byste měli hlasovat.
Eliška Kocourová
Volební kalkulačka prý poradí, koho volit

Narazila jsem na zajímavý web: VolebniKalkulacka.cz. Vypočítá vám, kterou stranu byste měli volit. Jak to funguje?
Eliška Kocourová
Proč je Holešovská výzva nebezpečná

Autoři Holešovské výzvy sdílí jednu představu, která se v dějinách politického myšlení objevuje stále dokola. Je to víra, že fungování společnosti je výsledkem jejího institucionálního uspořádání a že stačí změnit instituce a změníme lidské chování.
Eliška Kocourová
Kdo vydělává na zadlužování státu?

Firmy a nejbohatší příjmové skupiny platí od konce 70. let ve vyspělých zemích stále menší daně. Díky postupující globalizaci mohou totiž vydírat vlády ve svých zemích a hrozit tím, že pokud jejich daně nebudou nízké, odejdou do zahraničí.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho
V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení...
Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat
Premium O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat...
Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero
Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po...
Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se...
- Počet článků 16
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1224x