Mýty a fakta kolem radaru.

Radar armády USA v ČR vzbuzuje spousty vášní, které mnohdy nemají příliš společného s realitou.

V souvislosti s plánem umístit v ČR radar ozbrojených složek Spojených států amerických panuje v české veřejnosti jakýsi katastrofický názor živený velkým nepochopením problému. Dle mého názoru existuje několik bodů, kde se realita velmi liší od představ protestujících lidí:

 

- levice je proti, pravice pro. Nikoli jednání o radaru zahájila právě levice v době své vlády. Tvrzení že se vlastně nevědělo o co jde a jak to bude fungovat je rovno výmluvě žáka první třídy ZŠ. Nedovedu si představit jak by mohl být premiér hostitelské země neinformován o rozsahu zamýšleného projektu. Obzvlášť půvabně pak působí nedávné prohlášení předsedy ČSSD na TV Prima 9.3.08 kde tvrdí cituji: "Já jsem si uměl představit nějaký malý radar, něco miniaturního, ale když jsem se seznámil s celým projektem v celém rozsahu, a s tím jsem se mohl seznámit až v roce 2006, tak jsem došel k názoru, že není před čím se bránit, že nejsou ani korejské, ani íránské balististikcé raktey, tak na co bychom to potřebovali."

 

- druhá část tohoto alibistického tvrzení (pomíjím snahu získat politické body rychlým převlékáním kabátu) popisuje další mýtus české veřejnosti. Ten se odvíjí od přesvědčení, že když se nikam nebudeme míchat nic se nám nestane. Bohužel je to pro tuto zemi, kde byli váleční hrdinové často perzekvováni, typické. Nicméně argument odvolávající se na neutralitu je až nebezpečně zcestný. V součastné době jsou totiž ve hře dva aspekty, které neutralitu vylučují.

Prvním je současné rozložení politických sil. Dnes již prakticky nehrozí ozbrojený konflikt v rámci vyspělých států, proto argument typu ničení radarů a jiných strategických cílů v první řadě padá. Ozbrojené konflikty se již delší dobu odehrávají lokálně a až na pár výjimek mimo území Evropy.

Druhým aspektem je dostupnost moderních technologií. Zjednodušeně řečeno daleko pravděpodobnější než to, že nám např. Irán vyhlásí válku je ta varianta, kdy na jeho území některá teroristická organizace (od které se stát vzápětí distancuje aby zabránil politicko-vojenským sankcím) odpálí raketu velkého doletu. Ta bude schopna zasáhnout území Evropy a byť s konvenční hlavicí vzhledem k hustotě osídlení napáchat velké škody. Vzhledem k úrovni technologické vyspělosti těchto teroristických skupin nebudou pravděpodobně ani oni vědět kam přesně raketa dopadne, ale podstatné bude že půjde o území nenáviděné západní civilizace. Jediným způsobem obrany je pak zařízení, které tuto střelu odhalí a zničí ve vzduchu.

 

- dřív jsme byli nevolníky Rusů, teď nás to samé čeká v případě Američanů. Předně se nás Rusové neptali na svolení, jestli k nám můžou umístit jeden radar, ale naši zemi obsadili celou armádou. A nešlo jim o naši ochranu ale o podrobení. Je to to samé jako srovnávat obsazení Evropy nacisty s rozmístěním vojenských základen OSN. Krom toho spousta zemí Evropy má na svém území základny americké armády a nečiní jí to nejmenší potíže. Navíc pro mě osobně je, jednoduše řečeno, dostatečným důvodem pro existenci tohoto radaru ten fakt, že díky tomu ho tu určitě nepostaví Rusové (i když proti nim jako národu nic nemám).  

Autor: Petr Klouček | pondělí 24.3.2008 22:56 | karma článku: 11,98 | přečteno: 504x
  • Další články autora

Petr Klouček

Uprchlík měl jen 7 000 - chudák...

30.11.2016 v 22:10 | Karma: 45,21

Petr Klouček

Ortel vs. Banga - ukázka.

29.11.2016 v 20:21 | Karma: 46,94

Petr Klouček

Klinika doufejme dodýchala.

10.11.2016 v 20:01 | Karma: 41,93