Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak dlouho se ještě budeme snažit o nápravu lidských bestií?

Na tragickém příběhu malého Jakuba se bohužel znovu dokladoval pokrytecký způsob zacházení s demokratickými prinicipy nejen v naší zemi, ale prakticky v celé západní Evropě. Jde zejména o lidská práva která nerozlišují, zda je jejich nositelem ještě člověk.

Vždy když se dozvím o takto nesmyslně brutálním čin vzpomenu si na horování pro práva vězňů. Nejsem zastáncem středověkých praktik ale myslím, že Evropa ve svém humanismu přistupuje ke svým trestancům poněkud pokřiveně a zejména benevolentně.

Totiž smyslem práva odsouzeného je zde jeho resocializace a náprava ve smyslu jeho lidských práv. Toto vyjadřují například EVROPSKÁ VĚZEŇSKÁ PRAVIDLA, cituji: "... výkon trestu a zacházení s vězni vyžadují brát zřetel na požadavky bezpečnosti, zabezpečení a kázně, zároveň se zajištěním takových podmínek ve věznicích, které neporušují lidskou důstojnost a které uvězněným nabízejí smysluplné pracovní činnosti i programy zacházení, čímž je připraví na jejich opětovné začlenění do společnosti¨.

Smyslem trestu tedy je náprava a opětovné začlenění pachatele do společnosti a to je dle mého názoru největší omyl současného chápání trestního práva. Souvisí to i s trestem smrti ve smyslu jednak možného justičního omyslu a jednak faktu, že tímto se systém přiznává, že není v jeho moci člověka napravit. Jinými slovy že částečně selhal.

Bohužel se zapomíná na věc naprosto zásadní a nejdůležitější a tou jsou práva oběti trestného činu. Jinými slovy práva odsouzeného (nepíši obviněného) by měla být dávána v soulad s právy oběti. Tedy resocializace by měla být možná v případě, že lze napravit původní stav věcí. Například v případě krádeže pachatel může splatit příp. bude spláce způsobenou škodu. V případě ublížení na zdraví dokáže alespoň hmotně toto kompenzovat. Jinými slovy dokáže zvrátit škodu, kterou oběti způsobil. Celkem sympatické je pravidlo třikrát a dost. Tedy za tři nízké přestupky jeden pořádný a nemusí jít nutně o vězení. Jen by se za opakované přestupky ukládal trest na horní hranici sazby či v sazbě jiného vyššího trestu např. na základě kumulativně způsobené škody. (Argument že někoho zavřeme proto, že ukradl máslo je mylný, zavřeme ho proto, že předtím dvákrát těžce zranil člověk či vyloupil banku).

Obdobně by se toto mělo samozřejmě aplikovat i na tzv. činy způsobené při snížené rozlišovací schopnosti vlivem alkoholu, drog či sexuální deviace. Většinou prvotní takto způsobená škoda nebývá velkého rozsahu. Další postup by se ale měl odvíjet zcela v režii potenciální oběti. Tedy alkoholik či narkoman by povinně nastoupil léčbu, pokud ne v dalších činech by mu na toto nebylo polehčující, ale přitěžující okolností. Sexuální deviant by byl například už v případě násilného napadení se sexuálním kontextem povinně kastrován. Je to zásah do jeho práv, nicméně tohle může být budoucí oběti ceklem jedno, podstatné je že se tou obětí nestane. Samozřejmě že při tzv. "mírnějších" formách obtěžování by bylo možné přistoupit k různému stupni léčby apod., ale v okamžiku kdy by pachatel použil násilí by mělo být zakročeno dle potenciální možnosti poškození práv jiného člověka.

Složitější situace by byla v trestných činech vražd. Ač je důsledek pro pozůstalé vždy tragický je přirozeně nutné rozlišovat závažnost tohoto činu. Velmi zjednodušeně řečeno pokud normální člověk způsobí nešťastnou náhodou smrt jiného člověka ponese si je celý život. Pokud někoho zabije sadistický recidivista jeho největší starostí je jak se z toho vyvléci. Zde je bohužel často uplatňován systém resocializace. Tedy pokud někdo někoho zabije úmyslně z důvodu obohacení, sexuálního ukojení aj. (s výjimkou např. týraných obětí, které v afektu napadnou tyrana), tedy naprosto chladně a vykalkulovaně (Jakubův vrah si svůj čin také plánoval) stává se tím pro společnost bezcenným, neboť nezvratně poškodil záladní právo své oběti - právo na život.

V tuto chvíli je čas na tvrdé tresty a nastupuje častý argument o justičním omylu. Tedy zde bych použil určitou příměru, tzv. Paretovo pravidlo. To říká že 20% příčin způsobuje 80% důsledků. To znamená, že likvidací relativně malého procenta naprosto nenapravitelných, opakovaných násilníků a recidivistů by bylo možno zabránit relativně velkému počtu zrůdných případů. V praxi existují případy, kdy je po mnohonásobných vraždách nezvratně nezávislými testy dokázána vina pachatele, který po propuštění své činy často opakuje. Přesně v této chvíli se jej stále někdo snaží resocializovat ač by se jej měl raději snažit zbavit. Právě to je správný okamžik pro trest smrti. Totiž zde se nemluví o populární nebohé oběti se špatným dětstvím (i kdyby jej měla co to oběti pomůže, systém se měl starat dřív) ale o lidské bestii, která nemá žádné sociální návyky a která se ve společnosti neumí chovat jinak než patologicky. Umožněním její další existence ji společnost nenapraví, pouze ji tím motivuje k další aktivitě.

V této souvislosti je ještě nutné zmínit také právo na obranu. Tedy určitě je prospěšný posun tohoto zákona oproti dobám minulým. Nicméně při eviedntním nepoměru, tedy napadne-li muž ženu (klasická přepadení v parku apod.) ta by měla být oprávněna jej zabít. On si vybral místo, čas, slabšího soupeře a připravil se. Takové přepadení by mělo být vždy kvalifikováno jako pokus o vraždu, neboť tak vždy může skončit. Oběť není ta, kdo si vybírá. A když o tom píšu, jeden postřeh. Vezměte si, že napadený dokáže protivníka zneškodnit, ale ten jej škrábne či kousne a je přitom například nakažen žloutenkou. Je napadený povinen toto riziko nést? Neměl by jej raději, je-li to možné, ihned při napadení co nejtvrději zlikvidovat?

Vraťme se ale k tomu podstatnému. Práva odsouzeného člověka mají své místo až po právech oběti. Nejde o nějaký hon na čarodějnice, sekání rukou zlodějům a podobně. Jde jen o to, aby justiční systém přihlížel nejprve na práva oběti a podle způsobu jakým byla pošlapána řešil práva odsouzeného. Opět samozřejmě dle závažnosti případu - některé případy skutečně při současného vědeckém pokroku justiční omyl vylučují (často je navíc zločinec přistižen při činu).

A na závěr to nejdůležitější, systém by měl v extrémních případech dokázat připustit variantu, že je konec snahám o nápravu a je třeba jen zabránit dalším škodám.

Autor: Petr Klouček | pondělí 9.6.2008 23:15 | karma článku: 26,98 | přečteno: 1609x
  • Další články autora

Petr Klouček

Novoroční manifest zdravého rozumu.

Civilizace si po dosažení určitého stupně blahobytu může dovolit zabývat se různými myšlenkami. Bohužel to může dospět tak daleko, že se začne zabývat i nesmysly. A pak je třeba aby někdo řekl - pozor, už začínáte blbnout.

1.1.2019 v 18:22 | Karma: 36,81 | Přečteno: 1042x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

Uprchlík měl jen 7 000 - chudák...

Já už opravdu nevím, jestli si z nás dělají novináři blázny. Jinak si neumím vysvětlit následující článek.

30.11.2016 v 22:10 | Karma: 45,21 | Přečteno: 3948x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

Ortel vs. Banga - ukázka.

Porovnejme si tvorbu pánů Ortela a Bangy a řekněme si - co je nám bližší? Pokud to ovšem stihneme, než nás smete sluníčkový proud.

29.11.2016 v 20:21 | Karma: 46,94 | Přečteno: 9774x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

V Česku nejsou rovné šance pro chudé děti - díky socialismu.

Reaguji na článek paní Marksové-Tominové a předem se omlouvám za možné chyby. Nepíši jej s rozmyslem, ale v prvotním návalu emocí, které ve mně tato dáma se svými více či méně nereálnými výplody vyvolává.

15.11.2016 v 21:42 | Karma: 44,36 | Přečteno: 5012x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

Klinika doufejme dodýchala.

Opět tu máme jaksi bokem zmínku o pokračování jedné z populárních akcí letošního jara a léta a sice o kauze Klinika. Dle posledních informací už se ale osazenstvo Kliniky projevuje v trochu jiném světle.

10.11.2016 v 20:01 | Karma: 41,93 | Přečteno: 1876x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1879x
Zajímám se o dění kolem sebe a rád si na dané problematiky utvářím svůj vlastní názor. K jeho zpřesnění není lepšího prostředku než konstruktivní diskuze.