Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brexit - nový začátek?

Velká Británie udělala na první pohled možná rozporuplnou ale prospěšnou věc, jejíž význam bude doceněn až v budoucnu. 

V tuto chvíli to vypadá, jako by se Velká Británie odchodem z EU musela ekonomicky propadnout na úroveň Bangladéše během asi čtrnácti dnů. Zapomíná se na fakt, že EU je umělým státním útvarem který je tvořen skutečnými státy. A tyto státy existovaly před EU, existují nyní a budou existovat i po Evropské unii.

Můžeme (a jistě budeme) polemizovat o tom, jaké negativní vlivy plynou pro Velkou Británii jejím odchodem z EU. Tím se ale odpoutáváme od hlavního problému kterým není Brexit ale to, co se z EU postupem času stalo.

Zpočátku byla Evropská unie celkem rozumným svazkem států, které spolu již měly uzavřeny série smluv o vzájemném obchodu (Euratom, ESU, EHS) a postupně tento svazek (velmi zjednodušeně řečeno) podpořili jednotnou smlouvou. Kdyby EU fungovala na principu zóny volného obchodu splnila by vrchovatě svůj účel. 

Postupem času se přidávaly další snahy o hlubší integraci vedeny touhou ještě více zlepšit ekonomický výkon Evropy a konkurovat výkonu států v rámci Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Toto byla ještě celkem ušlechtilá myšlenka pokud by se omezila na zjednodušení podnikání a sjednocení některých legislativních podmínek či technických norem.

Bohužel se na realizaci výše uvedeného začali podílet socialisté všech zemí a svými dobrými úmysly se jali dláždit cestu do pekel. Zavedení eura byla věc sporná nicméně spoustě lidí i firem zjednodušila život. Stinnou stránku bylo odebrání možnosti devalvovat měnu při ekonomických problémech, které na sebe nenechaly dlouho čekat u států se slabšími ekonomikami. Totiž monetární unie ke své funkci potřebuje krom jedné centrální banky také přibližně stejný ekonomický výkon jednotlivých subjektů spolu s jednotným legislativním prostředím a zejména jednotnou makroekonomickou politikou. Právě z tohoto důvodu bylo (a dosud je) přijetí eura podmíněno plněním maastrichtských kritérií, které ale většina států nakonec stejně neplnila. A bohužel nebylo moci je přimět k opaku, tak se zvolila metoda lití peněz do kanálu (viz: například Řecko).

Přes všechny výše uvedené varovné signály byla stále více a více prohlubována integrace jednotlivých států a to již v oblastech, které začaly narušovat státní suverenity a zejména zcela jednoduše otravovat lidem život. EU se pasovala do role císaře a jednotlivé státy se pokouší spravovat jako své kolonie s cílem jim vše uniformě předepsat a diktovat co mají a nemají dělat.

Když pominu úsměvná témata jako různé regulace žárovek či nesmyslné ekologické předpisy (spolu s celkové nesmyslnou zemědělskou dotační politikou kam plyne ca polovina vybraných peněz) objevila se časem opravdu vážná témata. A tím posledním u kterého pohár pravděpodobně přetekl byla otázka migrace. 

K tomu, že téma migrace leží evropským politikům (či "neziskovkám" které ovládají) opravdu v žaludku poukazují také články, které se po Brexitu okamžitě vyrojily v médiích. Britové najednou nenávidí Poláky. Nevím proč zrovna je. Možná bude problém spíše v tom, že se po setmění leckdy ve svých vlastních městech bojí vyjít na ulici a určitě ne kvůli Polákům. Jenže ten kvůli komu se bojí na ulici vyjít nevyvolá takový soucit jako je to v případě kulturně blízkých Poláků.

Tedy co vlastně Velká Británie udělala? Jednoduše řekla EU a dost. Dokud šlo o obchod či ekonomický rozvoj EU jako celku dobře. Ale ve vlastním státě chceme být svými pány - od toho si volíme politiky. A nikdo nám nebude nařizovat co smíme nebo nesmíme. David Cameron to řekl hezky - chce aby byly evropské úmluvy zachované. Co tím říká - jen prosté vraťme se k počátku. Nechejme státům jejich suverenitu v otázkách imigrace či bezpečnostní politiky a pojďme si usnadnit vzájemný obchod. To je to co by mělo být smyslem evropského sdružení států. 

Velká Británie samozřejmě riskuje ztrátu ekonomického vlivu a hospodářského růstu, je ale otázkou, zda to co díky tomu získá není z dlouhodobého hlediska pro zachování Velké Británie jako suverénního státního celku důležitější.

Na závěr se nabízí otázka, zda je tohle varování pro evropské politiky dostatečné. Zatím to vypadá, že nadále zůstávají věrni své socialistické tradici a dál se snaží utahovat šrouby. Nezbývá než čekat, který další stát to také přestane bavit.

 

Autor: Petr Klouček | úterý 28.6.2016 8:00 | karma článku: 18,80 | přečteno: 261x
  • Další články autora

Petr Klouček

Novoroční manifest zdravého rozumu.

Civilizace si po dosažení určitého stupně blahobytu může dovolit zabývat se různými myšlenkami. Bohužel to může dospět tak daleko, že se začne zabývat i nesmysly. A pak je třeba aby někdo řekl - pozor, už začínáte blbnout.

1.1.2019 v 18:22 | Karma: 36,81 | Přečteno: 1042x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

Uprchlík měl jen 7 000 - chudák...

Já už opravdu nevím, jestli si z nás dělají novináři blázny. Jinak si neumím vysvětlit následující článek.

30.11.2016 v 22:10 | Karma: 45,21 | Přečteno: 3948x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

Ortel vs. Banga - ukázka.

Porovnejme si tvorbu pánů Ortela a Bangy a řekněme si - co je nám bližší? Pokud to ovšem stihneme, než nás smete sluníčkový proud.

29.11.2016 v 20:21 | Karma: 46,94 | Přečteno: 9774x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

V Česku nejsou rovné šance pro chudé děti - díky socialismu.

Reaguji na článek paní Marksové-Tominové a předem se omlouvám za možné chyby. Nepíši jej s rozmyslem, ale v prvotním návalu emocí, které ve mně tato dáma se svými více či méně nereálnými výplody vyvolává.

15.11.2016 v 21:42 | Karma: 44,36 | Přečteno: 5012x | Diskuse| Společnost

Petr Klouček

Klinika doufejme dodýchala.

Opět tu máme jaksi bokem zmínku o pokračování jedné z populárních akcí letošního jara a léta a sice o kauze Klinika. Dle posledních informací už se ale osazenstvo Kliniky projevuje v trochu jiném světle.

10.11.2016 v 20:01 | Karma: 41,93 | Přečteno: 1876x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1879x
Zajímám se o dění kolem sebe a rád si na dané problematiky utvářím svůj vlastní názor. K jeho zpřesnění není lepšího prostředku než konstruktivní diskuze.