Sedět v chládku nemusí být vždy příjemné

Možná si myslíte, že budu psát zase o Davidovi. Mýlíte se, nebudu. I když je pravdou, že v těchto vedrech si na něj asi leckdo, kdo právě nesedí v klimatizované místnosti,  se závistí vzpomene.  Ale ne vždycky je klimatizace výhodou. Patřím mezi lidi, kteří ji skutečně nesnášejí. Do mé kabelky proto přibyl pokojový teploměr.

Konečně někoho napadlo řešit problém používání klimatizací za letních veder. Bohužel se toto řešení zatím týká jen klimatizací na pracovištích. Způsob, jak chladit kanceláře a další pracovní prostory, se objevil v novele nařízení vlády č. 361/2007 Sb., která stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

Klimatizace v kancelářích, kde se pracuje vsedě s minimální pohybovou aktivitou, což jsou kancelářské administrativní práce, psaní na stroji (to ještě dnes někdo dělá?), práce s PC, atd., by neměla místnosti ochlazovat na méně než 24,5, stupňů Celsia. Hygienici doporučují, aby teplota mezi venkovní teplotou a vnitřní teplotou na pracovišti neměla rozdíl vyšší než 5 stupňů.

A je jasno. Když se v práci kolegové hádají se zimomřivými kolegyněmi o pracovní teplotu kanceláře, vytáhne se teploměr, změří se teplota uvnitř a venku a dle toho se klimatizuje.

Problém používání klimatizace ve velkých vedrech však není řešen v dalších společných prostorách, kde se lidé scházívají: a tak odcházím znechuceně z vymražené restaurace i z podchlazených obchodů a pro případ skutečné nutnosti vstupu do takových místností, si nosím v kabelce alespoň šátek na krk.

Mám ale jeden velmi konkrétní problém a to je klimatizace v rychlících Pendolino. Cestuji jimi občas do Ostravy a zpět a musím říci, že jsem zdaleka nebyla sama, kdo se na cestu zachumlal do všeho, co bylo k oblečení k dispozici. Teplota ve vagonu byla jistě pod 20 stupňů (teploměr jsem tehdy ještě nevozila) a lidi, kteří seděli ve vlaku skoro 4 hodiny, vystupovali úplně ztuhlí. A spát  - to se tam vůbec nedalo - kosa byla vostrá. Netušila jsem, že si kupuji místenku do chladírenského vozu. Venku bylo nejméně o 10 stupňů více než ve vlaku, takže se cestující sice rychle rozehřáli, ale o to rychleji také onemocněli. 

Pendolina sice nejsou pracoviště (i když jsme tam všichni hned po ránu žhavili počítače),  ale nebylo by lepší, aby se ustanovení o klimatizaci týkalo všech klimatizovaných veřejných prostor?

Jsou ještě další důvody, proč bych raději neklimatizovala: pominu-li energetickou náročnost, jsou klimatizace také častým zdrojem mikrobiálního znečištění, které se krásně rozfouká po místnosti.

A pak se zase v novinách dočteme, že se v létě překvapivě objevily "chřipky".

Autor: Eva Klokočníková | čtvrtek 21.6.2012 7:35 | karma článku: 24,72 | přečteno: 3532x
  • Další články autora

Eva Klokočníková

Tancuj, Mariane

6.2.2024 v 15:30 | Karma: 11,56

Eva Klokočníková

Zpověď páně ministra

11.1.2024 v 10:15 | Karma: 17,42