Nežralá "evropská" jablka

Řecko dováží rajčata z Holandska (je to koneckonců za rohem) a platí za ně podstatně více, než utrží za rajčata, která samo vyváží. Do Čech se zase ze států EU valí tuny jablek, přestože jsou jabloně v Čechách plody zcela obalené. Jak tohle může fungovat? A jak dlouho?

Eva K.

Může mi prosím někdo vysvětlit, proč v tuto roční dobu není možné v supermarketech i jiných obchodech s potravinami koupit jiná než rakouská, italská, holandská nebo belgická jablka? Může mi prosím někdo vysvětlit, proč, když konečně přijdou na pulty také ta česká "domácí" jablíčka, mohu si je koupit jen balená v zataveném pytli po 2 kilech?

Stromy v Čechách se letos prohýbají pod tíhou ovoce. Jabloně v zahrádkách i sadech jsou obtěžkané bohatou úrodou chutných jablek. Nikdo je moc netrhá. On je totiž nikdo moc nekupuje. On je totiž nikdo moc neprodává. Tak proč by měl česká jablíčka někdo česat? A tak se válejí pod stromy, protože dále než pod strom samy prostě nedopadnou.

Supermarkety, v kterých dnes nakupuje většina lidí v Česku, nabízejí celoročně jablíčka jako malovaná, krásně souměrná, normované evropské velikosti i váhy bez jediného stroupku nebo jiného kazu na kráse. Každé jablíčko má na sobě nálepku, abychom věděli, než se do něj zakousneme,  kde bylo jablíčko vypěstováno. Má to jen jednu vadu - jablíčka jsou bez chuti, bez vůně, většinou příliš tvrdá s tuhou slupkou, aby nehnila,  a tudíž nerozkousatelná. Připomínají mi umělohmotné ovoce, které se kdysi prodávalo a s velkým úspěchem zdobilo zimní stoly mnoha domácností.

Evropská jablíčka k nám cestovala dlouhé hodiny nákladními auty, která enormně zatěžují evropské dálnice a zamořují životní prostředí. V regálech supermarketů vydrží několik týdnů, aniž by se kazila, protože jsou k tomu vyšlechtěná. Cena evropsko-unijních jablíček se pohybuje kolem 40-50 Kč za kilogram, což je při velikosti těchto jablek asi jedno jablko na hlavu čtyřčlenné rodiny.

Jablíčka z českých luhů a hájů si najdou cestu ke svému spotřebiteli jen obtížně. Supermarkety o ně nemají zájem (jejich prodej by byl příliš levný, ještě levnější než v úplně nejlevnějším Lidlu).  

A tak se do Řecka dovážejí rajčata, i když jich tam mají plná pole, a do Česka zase jablka, i když jich tady máme plné stromy a sami nevíme, co s nimi. Možná by je vykoupila Čína. Doveze si je k sobě domů, tam z nich čínští pracující levně vyrobí mošty, které pak dovezou zpět do Evropy.

Aleš Michl, analytik Raifeisenbank, minulý týden ve svém článku v MF Dnes vysvětloval, proč jižní Evropa (například tonoucí Řecko) dováží své tradiční produkty. Možná by bylo dobré také vysvětlit, proč musí Česko dovážet ta hnusná hnusná nežralá jablka.

Autor: Eva Klokočníková | pondělí 20.8.2012 7:45 | karma článku: 44,42 | přečteno: 5597x
  • Další články autora

Eva Klokočníková

Tancuj, Mariane

6.2.2024 v 15:30 | Karma: 11,56

Eva Klokočníková

Zpověď páně ministra

11.1.2024 v 10:15 | Karma: 17,42