Lepší žádná než špatná vědecká prognóza

Několik italských vědců bylo posláno do vězení za tragický důsledek špatně provedených vědeckých analýz. Konečně se někdo odhodlal pohnat k zodpovědnosti za nekvalitní práci také vědce. Jen ať si posedí!

V Itálii odsoudili několik vědců a jednoho vládního úředníka za špatnou předpověď možného zemětřesení. Předchozí slabší otřesy země špatně vyhodnotili, uklidnili obyvatelstvo, že další zemětřesení již nehrozí, dokonce lidi poslali na skleničku vína pro uklidnění a dobré spaní. 309 lidí z Aquily se z tohoto klidného spánku neprobudilo, spadl na ně barák. Nevím, jestli si před spánkem dali poslední sklenku vína, pokud ne, byla to chyba. Mají poslouchat vládní úředníky.

Vědci si půjdou sednou na celých 6 let. A vědecký svět protestuje. Argumentuje tím, že neexistuje žádná exaktní metoda, jak předpovídat zemětřesení. Obránci odsouzených vlastně říkají, že dobrou předpověď ani udělat nelze. Logika však říká: když není exaktní metoda, nemohu to přece dělat. Nemohu lidem říkat něco, co možná je, ale možná taky není pravda.

Mohu předpovídat, ale musím předpověď prezentovat tak, aby bylo jasné, že v přírodě není nic stoprocentní. Mohu mluvit o tom, že s velkou pravděpodobností zítra pršet nebude, ale nemohu lidem radit, aby deštníky nechali doma, že zmoknout dnes nemohou. Někdo by mne mohl zažalovat za zničený účes nebo kabát.

Když nejde o život, je to ještě "legrace". Ale chtít od přírody, aby nás stoprocentně poslouchala, na to jsme krátcí. Proto i u banálních zákroků podepisují pacienti souhlas s jeho provedením, ačkoliv je možná vyděsí strohé sdělení, že v nepatrném procentu případů tento banální zákrok pacient nepřežil. Příroda nepomohla.

Vědecká práce je stejně zodpovědná, jako práce chirurga na operačním sále. Pokud nelze spolehlivě něco s jistotou tvrdit (a to většinou nelze), měli bychom být opatrní.

Vědci proti rozsudku protestují. Bojí se, že v důsledku této skutečnosti bude v budoucnosti přílišná opatrnost při zveřejňování výsledků vědeckých prací, které se tím budou prodražovat. Ale ať. Ať máme méně vědeckých prací, ale ať se na jejich závěry dá spolehnout. Jde -li o zdraví a životy lidí, platí toto dvojnásob.

Vědci se asi odvolají a nakonec do vězení nepůjdou. Jejich podíl na smrti těch lidí v důsledku lehkomyslného úsudku při odhadování rizika katastrofy byl ale prokázán a měl by být hodnocen jako trestný čin. Nebezpečí nemá být podceňováno, raději ať je trochu přeceňováno.

V Itálii se dnes zase třásla zem. Budou otřesy pokračovat? Pokud vědci neví, tak ať raději mlčí! Ať raději neříkají ani to, že Česka se zemětřesení větší síly netýká. Co kdyby? (Nakonec, možná by i pomohlo, kdyby to s naší zemí trochu zatřáslo...)

Mám pocit, že v kredenci podezřele cinkají skleničky. Jdu si  raději nalít trochu vínka...

Autor: Eva Klokočníková | pátek 26.10.2012 7:32 | karma článku: 12,09 | přečteno: 1133x
  • Další články autora

Eva Klokočníková

Tancuj, Mariane

6.2.2024 v 15:30 | Karma: 11,56

Eva Klokočníková

Zpověď páně ministra

11.1.2024 v 10:15 | Karma: 17,42