Bacha, je tu Máňa

„To říkáte ale pěkný voloviny, tak to vůbec nebylo“, skočil do hovoru tří dědků ženský hlas, jehož majitelka za našimi zády čekala, až jí automat naplní kelímek kávou.

Trojice rentiérů otočila pohledy od debatního stolku na názorového vetřelce. Trochu zaskočeni situací, koukají dědulové nechápavě na vrstevníka v ženským podání.

Naše rada „moudrých“, na jejichž moudrost už dávno není nikdo zvědavej, se tu schází ke klábosení ve vstupním vestibulu marketu každou středu v nějaký čas, ale tahle situace je novinkou. Většinou ti, co dostali chuť na kafe z automatu, nás míjí bez povšimnutí. Někdy možná s ušklíbnutím, „dědkové se doma nuděj“.

Já jsem tu „náplava“, ale místní kluci mě vzali kdysi přes nohejbal mezi sebe a pěkně nám to ladí. Je osvěžující slyšet, že se svými trampotami, co přinášejí léta, nejsem sám. Empatie vrstevníků je skoro dokonalá. Už dávno nehledám vcítění u mladejch, protože stále platí, že sytej hladovýmu nevěří. Sdělená radost se násobí, starost se trochu dělí a je u toho i sranda, protože i stáří se umí smát. A teď do tý debatní idylky hodila „vídle“ nějaká baba. Možná jsme se už nadechovali, že jí pošleme někam, kdyby se ta paní najednou neusmála svým amortizovaným chrupem s oslovením jednoho z nás.

„Jarouši, Jardo, no seš to ty? No jasně, Jarda Holickej. Říkali jsme ti Holátko.“ Oslovený kámoš zrozpačitěl. Je poznat jak chaoticky listuje v paměti, co v našich létech už není nic na nástěnku.  Nebejt toho, že mu babka hodila berličku, myslím, že by to nedal.

„Nó, Marie Jáklová, pamatuješ, chodili jsme spolu na základku.“

„Jasně, Maruš, už vím“, jen opatrně přikyvuje. My ostatní s mírným úsměvem pozorujeme klopýtání kamaráda taženého do pravěku. Zdá se ale, než samotný setkání se spolužačkou mu větší radost udělalo, že ve svý paměti našel ten správnej šuplík.

Jo, je jiná doba, prolítlo mi hlavou. V časech „bejvávalo“ jsme holky oslovovali spíše my kluci. Kdo nebyl vyloženě fešák, musel zaujmout jinak, většinou kecama. A kdo to neuměl a použil třeba to voprejskaný, „slečno nevíte náhodou kolik je hodin“, to na naše kočky ani tehdá neplatilo.

A tak do našeho debatního kroužku vstoupil ženskej element. Ženský jsou fajn, to jó, ale nesmí bejt revolucionářky. Máňa věděla, že se scházíme každou středu a málokdy vynechala. Tahle Johanka z Arku naředěná Annou proletářkou nás zakrátko argumentačně přečíslila. Dokonce jsem si jí dokázal představit jako dominu v kožený zástěře a s bičíkem v ruce.

Netrvalo dlouho a začala nám bejt protivná. Jako sláma z buranskejch bot z ní čouhalo její přesvědčení, že vona je chytrá a my tak trochu ducha mdlýho. Prostě my byli pro ni a její pravdu pole neoraný, a to byla její parketa. Neměla ráda komouše. Ale jo, i my jsme si taky kopli, ale když to začala bejt vobehraná písnička, přestalo nás to bavit. Máňu ale ne. Jednou to Jarouš, její bejvalej spolužák, nevydržel a vytáhl trumf.

„Počkej Maruš, co to povídáš. Já si tě pamatuju, že jsi při slavnostních setkáních, jako třeba vo prvním máji nebo VŘSR v tělocvičně, seděla za předsednickým stolem. Dřepělo vás tam v tom školním výboru víc a já ti vážně nic nevyčítám a co taky. I většina z nás měla modrý košile s nášivkou ČSM (Československý svaz mládeže). Jen mi řekni, když už tě tady máme, co znamenalo tvoje gesto vztyčený pravice se zaťatou pěstí. To bylo nějaký svazácký hajlování nebo co. Já to nikdy nepochopil.“ Máňu to trochu přibrzdilo, ale hned přidala plyn.

„Hovno hajlování. To byl povel do sálu, abyste drželi huby. Dělali jste tam bordel a neposlouchali. A ty si příště takový kecy nech, takys nebyl svatej.“

„No nebyl, to máš pravdu, jen mě překvapuje tvůj názorovej kotrmelec. Za čím vlastně stojíš, za co bojuješ?“

„Za pravdu, chlapečku, vždycky za pravdu.“

No nic. Marie po tomto už mezi nás přestala chodit. Ještě chvilku jsme si jí brali na paškál, ale jinak to byla vlastně epizodka. Že si časem najde jinou partu, o tom není pochyb. To už je takovej typ lidí. Tyhle věčný bojovníky známe všichni. Světla ramp a mikrofony jsou pro jejich pravdu asi něco jako droga. Máňa tedy zmizela, ale příště si dáme bacha.

Autor: Zdeněk Kloboučník | pátek 12.2.2021 9:38 | karma článku: 20,07 | přečteno: 613x

Další články autora

Zdeněk Kloboučník

Že naše armáda stůně, to už řešila před deseti lety p. Jílková v pořadu Máte slovo

Je to dávno, co tam tehdy na pranýři stál ministr Stropnický a se svým, až plaše prezentovaným názorem, povinná vojna aspoň na tři měsíce.

8.4.2025 v 14:30 | Karma: 20,92 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Pohádkářky a pohádkáři

Já na pohádky nekoukám, ale moje žena je má ráda. Nemám s tím problém už proto, že proti gustu žádnej dišputát.

3.6.2024 v 12:58 | Karma: 9,58 | Přečteno: 222x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Kloboučník

„Ale dědo, kurva se neříká,...

...máš tu vnučky tak se ovládej, co z těch holek potom má vyrůst“, opře se do mě manželka pro moje prostořeké zaklení. Do nastalého ticha se po špičkách ozve odvážnější z potomků.

7.1.2024 v 15:03 | Karma: 21,18 | Přečteno: 626x | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

I moje generace měla svoje důchodce

Žádná trága, bylo to normálka, tak proč je to dnes trochu jinak? Já si fakt nevzpomínám, že my, co jsme tehdy chodili hákovat, nadávali na ty, co měli odhákováno a užívali si důchod.

16.10.2023 v 11:19 | Karma: 36,72 | Přečteno: 1093x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Cikáni a gádžové

Nedávno na Interview TV24 byl hostem pan Patrik Banga. Bezesporu člověk s velkým renomé. V jednom mě ale překvapil, když na konstatování redaktora, že většinová společnost spíš straní Ukrajincům snad proto, že oni pracují?

11.8.2023 v 17:46 | Karma: 39,15 | Přečteno: 1818x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Vlaky na koridoru do Prahy nejezdily kvůli poruše vedení v Roudnici nad Labem

24. června 2025  6:55,  aktualizováno  10:01

Porucha trakčního vedení v Roudnici nad Labem na Litoměřicku zastavila v úterý ráno provoz vlaků na...

Dobré zbraně vyrábíme doma, Česko je nemá kupovat v cizině, shodli se experti

24. června 2025

Vysíláme Česká republika má silnou tradici zbrojní výroby a podle expertů by jí měla více využít. U kulatého...

U Bochova se srazila dvě auta, na místě jsou zranění. Tah z Varů na Prahu stojí

24. června 2025  9:58

Dvě osobní vozidla se v úterý dopoledne srazila na křižovatce u Bochova na hlavním tahu z Karlových...

Pražský okruh uzavřela nehoda dvou náklaďáků se zraněním. Zasahuje i vrtulník

24. června 2025  9:56

Na sedmém kilometru Pražského okruhu u Cholupic ve směru z Modletic na Ruzyni došlo k dopravní...

Elixír krásy, který si užijete: Testovaly jsme Collagen Beauty by @sabina.karaskovaa
Elixír krásy, který si užijete: Testovaly jsme Collagen Beauty by @sabina.karaskovaa

Chcete podpořit zdravý vzhled pleti, vlasů i nehtů a zároveň si pochutnat? Kolagenový doplněk Collagen Beauty v sobě spojuje funkčnost, styl a...

  • Počet článků 193
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1243x
Důchodce na plnej úvazek

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.