Prázdniny
Poprvé v roce 1341 přinesl nápad volných dnů, ve kterých by si studenti odpočinuli, katecheta francouzské církevní školy na shromáždění vysokých církevních hodnostářů. Svůj nápad obhajoval tím, že se duše studenta naplňuje věděním v průběhu studia a je třeba po určitý čas rozjímat nad naučenou látkou. Církevní hodnostáři se však vyslovili proti. Přesto se podařilo prosadit, že se studenti budou v den významného církevního svátku účastnit bohoslužeb a v ten den nebude probíhat vyučování. Roku 1529 dospěl uznávaný holandský pedagog Nielsen k závěru, že by si mohli studenti po určitý čas odpočinout od vědění. Po konzultaci s církví stanovil dobu odpočinku na 14 dní. Tyto dva týdny se obratem zvrhly v bujaré oslavy a proto byly zase odvolány. V roce 1721 bylo v protestantské Anglii schváleno rozhodnutí Viléma Oranžského, že mohou studující církevních škol využít 60 dní k volnému studiu bible.
Školy v českých zemích do 17. století neměly volné dny. Studující se pilně připravovali na semináře a na odpočinek nezbýval čas. Už Jan Ámos Komenský navrhoval, aby měli studenti dny, ve kterých by odpočívali. Až teprve za vlády Marie Terezie byl vydáno rozhodnutí, že mohou studující využít 36 dní k odpočinku od svého studia. Nařízením Josefa II. ze dne 24. května 1786 byly hlavní prázdniny přesunuty ze září a října na červenec a srpen. Poprvé hlavní prázdniny začaly v červenci v roce 1787, takže letos je to už vlastně hezkých 222 let.
Fenoménem letních prázdnin jsou dětské tábory. Podle wikipedie mají původ ve Spojených státech, kde v roce 1861 byl založen první. Další jejich rozvoj byl podporován hlavně skautskými dětskými organizacemi. Ten první skautský tábor se konal již v roce založení skautské organizace (1907). V Čechách byl první v roce 1912 v Lipnici.
Dětem právě začínají vytoužené prázdniny. Čas dobrodružných výprav, čas her, sladkých plodů léta, jistě lepšího počasí, čas prostě úžasný. Tak hlavně na sebe dávejte pozor a vraťte se z prázdnin zdravé a nabité vzpomínkami na báječná dobrodružství!
Jaroslava Klímová
Odposlechnuto
Sobota. Něco málo po poledni. Ospalá venkovská hospoda s několika stoly. Tmavá, zakouřená putyka, nad regály za pípou blikají, nevím proč, zaprášené vánoční svíčky z vietnamského stánku. Stůl vzadu u starých bubínkových kamen obsazen partou zřejmě štamgastů. Vytahané montérky, špinavé svetry, navyklým pohybem otírané půllitry...
Jaroslava Klímová
Skleněné poklady skřítků (6)
Bez nůše na zádech, která byla převázána nádherným šátkem s motivem vlčích máků, babička nikam nechodila. Věděla dobře kde rostou jaké léčivé rostliny, neustále byla někde skloněná nad trsem nějaké té voňavé květinky, ze které sklízela buď květ nebo nať. Kořínky dolovala za pomoci malé ruční motyčky, kterou před desítkami let vykoval místní kovář. Báječný nástroj, dala se otočit a použít jako malý rýč, dřevěná rukojeť umně vyřezávaná byla uprostřed.
Jaroslava Klímová
Skleněné poklady skřítků (5)
Má babička byla léčitelka. Většinu roku sbírala po okolí květy, listy, natě, kořeny všemožných rostlin. Pěstovala spoustu bylinek na zahradě. Sušila je všude. V kuchyni nad sporákem, venku pod střechou, nahoře na půdě.
Jaroslava Klímová
Skleněné poklady skřítků (4) Babička
Moje zlatá babička. Pevný maják mého dětství. Často nemocná matka, život ve velkoměstě a jiné nepříznivé okolnosti se pro část mého dětství obrátily v příznivé – dost často jsem byla odkládána k babičce a dědovi na venkov. Zažila jsem tam nespočet báječných chvil, lidí, událostí, vůní, chutí, všechno to, co mě pomáhalo formovat.
Jaroslava Klímová
Skleněné poklady skřítků (3) Knoflík
Za pár dní jsem se měla stát hrdou žákyní první třídy. Školička na okraji velkoměsta už čekala na tu rychle vytáhlou holku s neučesatelnými vlasy, které na zádech poskakuje poloprázdná školní brašna a tluče okovanými rohy do hubených zad.
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Pod paneláky začnou odstřely. Průzkumná štola budoucího tunelu narazí na skálu
Hluboko pod panelovými domy na brněnském sídlišti Vinohrady aktuálně pracují dělníci s těžkou...
Bývalý lom Libouš se po zaplavení spojí s Nechranicemi, způsob napoví průzkum
Z bývalého lomu Libouš v Ústeckém kraji vznikne jezero, které se následně propojí s vodním dílem...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 22
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1265x



















