Co se děje pod postelí - I.

Jedné studené lednové noci se protivně rozdrnčel. Starý oprýskaný telefon. Suchý hlas mi oznámil, že … „právě teď, nezlobte se, už jsme nemohli nic dělat bla bla bla … „ Babička. Zmizela z tohoto světa jako mávnutím proutku.

Na každou smrt reaguju jinak. Nebrečela jsem. Upadla jsem do stavu tuláka po hvězdách. Nebo tak něco. Skoro celý den a noc se moje podvědomí jakoby modlilo (nejsem věřící katolík ani protestant ani nic podobného).

Bylo mi dvacet let a druhý den jsem šla na zkoušku na VŠZ (nyní Mendlova univerzita). Osevní postupy. No uznejte, koho by v tom věku vzrušovalo, zda se seje dříve pšenice než oves (kromě plcha obecného a  předsedy JZD).  Navíc jsem byla rozmazlený městský harant a studovala jsem ekonomku.  Rostlinnou výrobou nás trápili stejně zbytečně jako pohnutými dějinami mezinárodního dělnického hnutí. Blížil se rok 1989 a naši profesoři moc dobře věděli, kam ten náš režim již dávno zamířil. Až na jednoho urputného blba, ale to už je jiná pohádka..

Plánovala jsem původně ovsi a pšenici věnovat trochu času, ale zvrtlo se to. A poslední den jsem měla na práci opravdu důležitější věci. Babička nepočkala a hvězdy taky ne.

Máma byl v lázních, měla nemocné srdce, nechtěli jsme jí to říct po telefonu. Táta se někam vypařil. Tak jsem usoudila, že na zkoušku půjdu a nechám se vyrazit. Co bych taky doma dělala.

Čistá jako lilie jsem předstoupila před Ukrutného Osevního Postupáka. Byl znám tím, že klade studentům záludné otázky, na které odpovídají pouze Ano, Ne. Na konci pak položí doplňující dotaz, na nějž musejí studenti velmi perfektně odpovědět (třeba jak se snáší oves se pšenicí a žitem, a jaké podmínky této spolupráci nejlépe vyhovují a tak dále).

Dřepla jsem si před ním do křesla, naprosto klidná, neboť jsem nevěděla vůbec nic (přednáškami jsem se nezatěžovala a ve cvikách hrála obvykle lodě).

Zkouška začala a já jsem odpovídala. Ano, Ne. Bez jakéhokoli přemýšlení jsem plácala, co mě napadlo. Naprosto bez zapojení šedé kůry, jen to co mi přišlo na jazyk. Samo. Byla jsem si celou dobu jistá, že mě vyrazí, až na konci pochopí, že to byla pouze hříčka rozpustilé náhody.

Profesor na mě zíral s pootevřenými ústy. Poté, co jsem 100% odpověděla dobře, se vymrštil ze židle s výkřiky: „Drahá kolegyně, Vás nebudu vůbec zatěžovat doplňující otázkou. Máte za jedna a bylo mi velkou ctí. Doufám, že se uvidíme na Vašem postgraduálním studiu.“

Tak jsem vypadla s jedničkou v indexu. A dodnes nevím, byla to babička nebo ne?

PF 2014.  Třeba lidi nemizí z našich životů jen tak. Jako mávnutím proutku.

Nejspíš je to záležitost mezi hvězdami.

Autor: Iveta Klimečková | pondělí 30.12.2013 22:13 | karma článku: 15,49 | přečteno: 636x

Další články autora

Iveta Klimečková

Hrůza padesátek, vůně šedesátek, sedmdesátky v řetězech a zkáza Mordoru

Nepíšu o postklimakterickém údělu žen, jak by se mohlo na první pohled zdát. V posledních době zde všichni melou o tom, jestli za komanče bylo líp nebo hůř. Je to nesmysl, každá léta byla jiná (zaokrouhluju na hlavní vlny).

7.9.2018 v 15:40 | Karma: 34,44 | Přečteno: 2385x | Diskuse | Společnost

Iveta Klimečková

Pět základních typů žen podle kabelek

Znáte ten způsob zavěšení kabelky na vztyčeném předloktí? Pokud loket patří mladé dámě s pootevřenými rtíky, je to jaksi součástí image a pán bůh s námi a zlé pryč.

21.9.2017 v 22:47 | Karma: 24,50 | Přečteno: 1303x | Diskuse | Cestování

Iveta Klimečková

Bajka o ministerstvu

Jedno průměrné ministerstvo bylo takhle po ránu osvíceno myšlenkou: „Naučím české pitomce kriticky myslet. A vytvořím k tomu parádní instituci,“ pokračovalo volně ve svých úvahách.

27.8.2016 v 10:17 | Karma: 26,82 | Přečteno: 637x | Diskuse | Cestování

Iveta Klimečková

Panika v obci

Představte si obec s počtem obyvatel 499. Na náměstí vedle bývalé márnice (nyní hasičárny) stojí hospoda.

12.12.2015 v 16:29 | Karma: 33,09 | Přečteno: 1262x | Diskuse | Ostatní

Iveta Klimečková

Městská hromadná poprava

Jako každým rokem silničáři sněhem, dopraváci v Brně jsou pravidelně v září zaskočeni studenty. V universitním městě se počet pasažérů oproti létu zvýší přibližně na trojnásobek. V MHD nastává kolaps.

30.9.2015 v 21:33 | Karma: 15,06 | Přečteno: 499x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Velká proměna pražského Strahova. Co má vzniknout na místě legendárních kolejí?

Největší ubytovací zařízení pro studující v Evropě se změní na moderní kampus.
15. března 2026

Areál kolejí na pražském Strahově, který patří mezi největší studentská ubytování v Evropě, čeká v...

Praha se chystá na největší velikonoční trhy v zemi. Centrum rozzáří květiny a jarní výzdoba

Velikonoční trhy se vrátí na Staroměstské náměstí i letos.
12. března 2026  12:05

Největší velikonoční trhy v Česku se vrátí do centra Prahy už příští týden. Na Staroměstském a...

Soud v Brně dnes bude projednávat poslední část korupční kauzy Stoka

ilustrační snímek
17. března 2026,  aktualizováno 

Krajský soud v Brně dnes bude projednávat poslední část korupční kauzy Stoka, v níž jde o...

Ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku srazil vlak člověka

ilustrační snímek
16. března 2026  23:20,  aktualizováno  23:20

Vlak ve stanici Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku srazil dnes večer člověka. Událost přerušila...

Ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku srazil vlak člověka, vlaky stojí

ilustrační snímek
16. března 2026  22:30,  aktualizováno  22:30

Vlak ve stanici Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku srazil člověka. Událost přerušila provoz na...

Hasiči zasahují u požáru autodílny v Občově na Příbramsku

ilustrační snímek
16. března 2026  21:47,  aktualizováno  21:47

Hasiči od dnešního podvečera zasahují u požáru autodílny v Občově na Příbramsku. Nikdo nebyl...

  • Počet článků 98
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1173x
Dcera. Máma. Blondýna. Analytik. Grafoman... vydala jsem bohatě ilustrovanou knížku - příběh života a smrti jednoho vynikajícího brněnského malíře, který se nestal slavným, protože ....
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.