Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Klíčová úloha adaptace na změnu klimatu v zemích rozvojového světa

Vyjednávání na klimatické konferenci v Kodani se kromě závazků pro snižování emisí skleníkových plynů soustředí také na druhé naprosto klíčové téma a tím jsou adaptace, neboli opatření na přizpůsobení se negativním dopadům změny klimatu. Tato problematika je zásadní zejména pro rozvojové země a jakákoliv budoucí klimatická dohoda se bez adaptací prostě neobejde. Následky změny klimatu již trpí a budou trpět nejvíce zranitelné země – nejméně rozvinuté země, malé ostrovní státy a země Afriky ohrožované suchem, desertifikací, záplavami a vymíráním živočišných i rostlinných druhů.

Mapa dopadu globálního oteplení o 4 stupni Celsia.

Podrobné informace o dopadech změny klimatu v jednotlivých částech světa lze získat z mapy (viz. obrázek výše), v interaktivní podobě přístupné kliknutím na následující odkaz:

http://www.actoncopenhagen.decc.gov.uk/content/en/embeds/flash/4-degrees-large-map-final

Scénáře změny klimatu nejspíš nikdy nebudou dokonale přesné, ale nabízí nám alespoň hrubou představu o dopadech, jež může měnící se klima přinést v několika následujících desetiletích. Jejich výčet se liší od regionu k regionu a nezná hranice. Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) ve své Čtvrté hodnotící zprávě popsal několik zásadních změn – zvýšený výskyt a intenzitu extrémních meteorologických jevů (střídání období sucha a povodní), tání ledovců a s tím spojené zvedání hladiny moří, které je při rostoucí teplotě způsobeno i teplotní objemovou roztažností vody. Jako další hrozby byly identifikovány ztráta zdrojů pitné vody, posun klimatických a vegetačních pásem, atd. Mnohé z těchto dopadů se mohou vzájemně ovlivňovat, stimulovat nebo rušit (nejasný je hlavně vliv tání ledovců na rozložení mořských proudů).

Klimatologové nejsou neomylní, ale dělají co mohou s dostupnou technikou a vědomostmi. Víme, že za posledních sto let se průměrná teplota zvýšila o 0,74°C a hladina světového oceánu stoupla o více než 17 cm. Pokud se teplota zvýší o 2°C, hladina oceánů stoupne s nejvyšší pravděpodobností o 40 až 140cm. IPCC také odhaduje, že do roku 2020 bude 75 až 250 milionů lidí v Africe trpět nedostatkem vody. Pokud oteplení přesáhne 1,5°C až 2,5°C, 20 až 30 % všech známých rostlinných a živočišních druhů pravděpodobně vyhyne.

Těmto dopadům již zcela nezabrání ani ambiciózní snížení emisí skleníkových plynů (ty se v atmosféře kumulují již mnoho desetiletí), to je může v ideálním případě alespoň významně zmírnit. Důležitým řešením proto zůstává přizpůsobení se těmto změnám.

Adaptace na změnu klimatu jsou důležitou součástí vyjednávání a klíčovým bodem budoucí dohody nejen pro rozvojové země. Dnešní jednání mají za cíl vytvořit tzv. Rámec pro adaptace, jež by zohledňoval potřeby všech zúčastněných stran s důrazem na nejvíce zranitelné státy. Problematická stále zůstává otázka finanční podpory ze strany rozvinutých zemí. Kromě stanovení konkrétních čísel je potřeba zajistit, aby se poskytnuté finance dostaly na správná místa na lokální úrovni a pomohly tam, kde je tomu nejvíce třeba. Před vyjednávači leží příliš mnoho návrhů nových fondů, komisí, platforem a center a proto se jejich počet bude muset snížit. Evropští a také čeští experti upřednostňují zefektivnění současné finanční architektury oproti bezhlavému zakládání nových fondů a jiných institucionálních struktur. Problémem je také zdlouhavé a komplikované rozbíhání těchto institucí. Například Adaptační fond (založen v roce 2001) by měl být definitivně zprovozněn až ve druhé polovině příštího roku.

Dopady změny klimatu mimo jiné představují další překážku rozvoje a jen prohlubují chudobu a další problémy, se kterými se nejméně rozvinuté státy potýkají. Proto bychom měli adaptace chápat také v širším kontextu rozvoje a pomoci těmto zemím. Ekonomicky vyspělé státy by měly plnit své závazky přijaté v rámci oficiální rozvojové pomoci (ODA - některé financované projekty úzce souvisí s adaptacemi) a hledat nové finanční zdroje, které by doplnily současné nedostatečné zdroje financování. Trpělivost nejméně rozvinutých zemí, které jsou navíc dopady měnícího se klimatu nejvíce postiženy, má své hranice a delegáti na kodaňském summitu jsou častokrát svědky různých emocemi nabitých projevů, které nejsou pouze ukázkou zdatné rétoriky, ale skutečným projevem frustrace a nenaplněných očekávání v tento proces.

Jana Kontrošová, členka delegace ČR

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petra Roubíčková | pátek 11.12.2009 0:04 | karma článku: 11,64 | přečteno: 2153x
  • Další články autora

Petra Roubíčková

Barackova Mission Impossible

Lídry téměř 120 světových států uvítal v Kodani mráz a sníh. O nic příznivější podmínky je však nečekají ani uvnitř Bella Centra, kde se odehrávají poslední hodiny světového klimatického summitu.

18.12.2009 v 13:38 | Karma: 8,53 | Přečteno: 2543x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

Jednání v Kodani uvízla na mrtvém bodě, prezidentka složila funkci

Poslední hodiny v Kodani nevěští nic dobrého pro budoucí výsledek celého summitu. Už jenom pár hodin zbývá do závěrečného pátečního setkání hlav států, které má potvrdit společné úsilí 193 států bojovat s negativními dopady změny klimatu po roce 2012.

16.12.2009 v 22:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 4408x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

Diverzantem v Kodani: planeta může být modrá i zelená

Když mě prezident Václav Klaus uváděl před dvěma týdny do funkce ministra životního prostředí, pravil, že je spokojen s tím, že stejně kodaňská konference nic podstatného nerozhodne, tudíž se mojí účasti na ní neobává. Jsem tady v Kodani třetí den a mám lehkou schizofrenii - čím dál víc se totiž cítím součástí globálního společenství, které má za cíl udělat skutečný krok pro budoucnost lidstva: omezit globální změny klimatu.

16.12.2009 v 10:48 | Karma: 15,17 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

Den lesů na summitu v Kodani

Rok 2009 je zřejmě nejdůležitějším rokem pro světové lesy v historii. S tímto mottem začal v neděli 13.12. v Kodani Den lesů 3 (Forest Day 3). Dny lesů jsou pořádány u příležitosti konání klimatických konferencí (COP) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) každoročně od roku 2007, kdy proběhl první takový den - Den lesů 1 na Bali při COP 13. Kodaňský Den lesů 3 pořádalo Mezinárodní centrum pro lesnický výzkum (CIFOR) s Partnerstvím pro spolupráci v lesnictví (CPF), což je sdružení 14 mezivládních organizací a mezinárodních vědeckých institucí. Den lesů 3 podpořila také dánská vláda.

16.12.2009 v 9:41 | Karma: 9,55 | Přečteno: 1747x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

Bella centrum se otřásá v základech

Je pondělní ráno a do kodaňského Bella centra, kde se už týden odehrává největší klimatická konference v historii, se valí nové tisíce delegátů a centrum se otřásá v základech. Doprava nestíhá, autobusy jsou přeplněné a u vchodu se tvoří stometrové fronty. Česká delegace, kterou již posílil i ministr životního prostředí Jan Dusík dobíhá doslova na poslední chvíli, ale stíhá začátek EU koordinace v půl deváté. Později se dozvídáme, že dnes odpoledne byla překročena denní maximální povolená kapacita 15000 delegátů a organizátoři zastavili vydávání nových registrací, což na vlastní kůži pocítil i jeden z českých delegátů, který se po několikahodinovém čekání dovnitř prostě nedostal.

14.12.2009 v 20:33 | Karma: 11,60 | Přečteno: 1763x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ruští agenti chtěli zabít Zelenského, měl to být dárek Putinovi k inauguraci

7. května 2024  15:06,  aktualizováno  15:18

Ukrajinská civilní kontrarozvědka (SBU) v úterý oznámila, že odhalila skupinu agentů ruské tajné...

Opilý řidič dostal smyk a prorazil betonová svodidla, spolujezdec náraz nepřežil

7. května 2024  11:25,  aktualizováno  15:17

Smrtí jednadvacetiletého spolujezdce skončila v pondělí v noci dopravní nehoda v Karlových Varech,...

Vláda pomůže ovocnářům, jimž způsobily mrazy milionové škody, částku upřesní

7. května 2024  5:34,  aktualizováno  15:17

Přímý přenos Vláda pomůže ovocnářům, kterým zničily úrodu jarní mrazy. „Zaslouží určitou míru podpory,“ řekl po...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák přes svodidla, omezoval oba směry

7. května 2024  11:14,  aktualizováno  14:58

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2182x
Delegace zastupující Českou republiku na klimatickém summitu OSN v Kodani 7. - 18. prosince 2009. Členové delegace jsou experti na problematiku změny klimatu z ministerstva životního prostředí. Vyjednávací tým vede Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Vedoucím delegace je předseda vlády ČR Jan Fischer, mezi členy delegace dále patří např. Martin Bursík, Bedřich Moldan, Libor Ambrozek či Jan Dusík, ministr životního prostředí.