Jiří Pernes není dobrým ředitelem Ústavu

Zpočátku jsem s Jiřím Pernesem jako novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů sympatizoval. Představoval v mém vidění umírněnou osobu, která je schopna uklidnit rozbouřené vody okolo Ústavu a dodat mu patřičné vážnosti. Počáteční zdání však klamalo a Jiří Pernes se dnes naopak ukazuje jako zcela neschopný takovou důležitou instituci řídit.

Vědecky je Pernes bezpochyby kapacita, vědecká a morální poctivost však nejsou to stejné. Lze napsat několik prací, aniž by člověk řekl jediné stanovisko. Takový zřejmě Pernes byl a navíc spousta jeho prací zřejmě ani nebyla plně jeho dílem, ale falzifikátem.
   Ústav úro studium totality však potřebuje morálně zdatnou osobu, která je ochotná dělat normativní rozhodnutí, a nikoliv jen slepě vést nebo ještě hůře následovat. Předchozí ředitel Pavel Žáček podobná rozhodnutí byl ochoten dělat a ačkoliv kolem sebe vyvolával spoustu kontroverzí, byl a byl by lepším ředitelem než jeho nástupce.
   Pernes totiž podobné zakotvení a myšlenkové směřování postrádá. Ukázalo se, že v minulosti několikrát morálně selhal a dopustil se i vědeckých přešlapů. Taková osoba pak může působit, po patřičném očištění, dále na vědecké bázi, ale rozhodně nemůže řídit normativně směřovanou instituci jako Ústav pro studium totalitních režimů. Ústav by proto měl vybrat novou a morálně pevnější osobu.

Autor: Zbyněk Klíč | středa 12.5.2010 15:34 | karma článku: 14,86 | přečteno: 1151x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Zbyněk Klíč

Policie jako nová politická síla? Děkuji, nechci!

Po zveřejnění druhého usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové, Romana Bočka a tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy je to jasné. Policie ve spolupráci se státními zástupci a zřejmě i soudy usiluje o zásadní přesměrování českého polistopadového systému rozdělení moci.

19.6.2013 v 8:36 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1244x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Vyměnil lepší post za horší. Zkorumpovali ho?

Policie, státní zástupci a dnes i soud se rozhodly posunout vnímání slova korupce. Tím, že obžalovaly a vzaly do vazby čtyři vysoce postavené politiky a státní úředníky (budu dále mluvit pouze o první linii současně vyšetřovaného případu, a sice domnělé korupci tří poslanců za vzdání se mandátu), do něj nově zařazují i přijetí postu ve státní správě. Tím ale významně posunují nejen právní, ale politický systém v této zemi. Jestli je to správným směrem, o tom je tento článek.

15.6.2013 v 18:31 | Karma: 18,65 | Přečteno: 851x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Proč by pan Hudeček neměl být pražským primátorem

Dlouho očekávané, a tak trochu předpovídané rozhodnutí, je tady. Tomáš Hudeček se bude ucházet o post pražského primátora. Podaří-li se mu pro svoje zvolení získat většinu, je ve hvězdách. Co je však nepochybné, jsou důvody, proč by kandidát TOP 09 primátorem být zvolen neměl.

15.6.2013 v 12:40 | Karma: 18,96 | Přečteno: 691x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Nechť ODS nominuje na prezidenta Jana Fischera

Již dva průzkumy veřejného mínění potvrdily, že v přímé volbě prezidenta by měli největší šanci nestraničtí kandidáti. Nejde o žádné překvapení, oblíbenost stranické politiky je v České republice dlouhodobě nízká a také tradice prezidentského úřadu, resp. jeho vnímání jako nadstranického, mezi veřejností, stranickému kandidátovi nenahrává.

12.2.2012 v 12:27 | Karma: 8,74 | Přečteno: 1343x | Diskuse | Politika

Zbyněk Klíč

Ctím soukromé vlastnictví. Nepodporuji Anonymous.

Až dodnes mohla být dohoda ACTA, resp. protest proti ní, vnímán jako oprávněný, legitimní boj ochránců svobody a soukromí proti státní represi. Krádeží osobních dat třiceti tisíc členů ODS se z něj však stala prostá nátlaková skupina.

6.2.2012 v 19:57 | Karma: 12,76 | Přečteno: 1294x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku

7. května 2025  14:42,  aktualizováno  21:42

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...

Babiš chválí Turka. Maláčová a Zaorálek za ANO? To není na stole, prohlásil

14. května 2025  20:03

Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš pochválil europoslance za stranu Motoristé sobě Filipa...

ANALÝZA: Trump potichu kapituloval. Čína v celní válce poznala slabost Ameriky

14. května 2025

Premium S bombastickým třeskem vypukla na zahradě Bílého domu, v klidu ženevských salonů byla urovnána....

Muž v Praze hrozil sebevraždou. Skok do podchodu mu rozmluvili policisté

14. května 2025  18:30,  aktualizováno  19:48

Pražští policisté ve středu odpoledne vyjížděli k muži, který balancoval nad podchodem garáží vedle...

Po korupčních kauzách v Ústí končí volební manažer ANO, možná nepůjde ani do voleb

14. května 2025  19:48

Poslanec Jan Richter skončil v pozici volebního manažera opozičního hnutí ANO. Předseda hnutí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 257
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1787x
Články na tomto blogu vyjadřují výhradně osobní názor autora - občana, nijak nespojené s jeho působením ve veřejné sféře.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.