Tykač na střeše
Výstavba půdních bytů v Praze 1 je snad prokletá. Prodej půd v centru stíhá od začátku jedna pohroma za druhou. Vraťme se na chvíli do historie. V roce 2000 se rozhodlo vedení radnice Prahy 1 v čele s exstarostou Janem Bürgermeisterem prodat půdní prostory třem firmám – Centře, Navatypu a Severu. To ale bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, vyhrát měla totiž jen jedna společnost. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil radnici pokutu a výběrové řízení prohlásil za neplatné. Firmy následně radnici zažalovaly a v arbitráži jim městská část vyplatila 534 milionů korun z peněz daňových poplatníků.
Za dalšího starosty Vladimíra Vihana se začaly půdy prodávat znovu a prodej pokračoval i za současného starosty Petra Hejmy. Půdy se tentokrát prodávaly samostatně a podle radního Filipa Dvořáka měl být prodej otevřený co „nejširšímu okruhu zájemců“. Onen nejširší okruh zájemců byly nakonec především dvě firmy nechvalně známého podnikatele Pavla Tykače, spojovaného s krachem několika bank a vytunelováním CS fondů. Firma Arta a Meltex koupily takřka sto půd. Z peněz se ale radnice pravděpodobně dlouho radovat nebude. Obě společnosti totiž žalují Prahu 1 za skryté vady – například dřevomorku nebo špatnou výměru a požadují 160 milionů korun zpět.
Více než tři roky šlo vedení radnice oběma firmám na ruku v posunování termínů realizace půd, právě kvůli jakýmsi záhadným „závadám“. Občané proto trpěli vleklou a často dost brutální, památkáři kritizovanou, výstavbou; radnice jim navíc blokovala možnost privatizace. Už více než rok se na radnici šuškalo a spekulovalo o tom, o kolik budou společnosti Prahu 1 žalovat. A vedení radnice mlží dál. Z úřadu se prý záhadně ztratily předávací protokoly k půdám, zjistit něco bližšího o žalobách vyžaduje takřka detektivní úsilí.
Nelogické chování radnice vůči realizátorům půdních bytů se tedy znovu opakuje. Nejprve to byly firmy Centra, Navatyp a Sever (z nichž především Navatyp je notoricky znám jako firma propojená s pražským magistrátem), kterým bez velkých okolků vyplatila 500 milionů korun. Nyní to jsou firmy Arta a Meltex podnikatele Pavla Tykače, na které opět pravděpodobně doplatí daňoví poplatníci. A odpovědnost? Žádná! Bývalý starosta Bürgermeister, který prokazatelně nesl odpovědnost za zpackané arbitráže s Centrou, Navatypem a Severem a na kterého bylo podáno několik žalob, byl uklizen do „politického důchodu“ v poslanecké sněmovně. A podobnou „spravedlnost“ lze očekávat i v případě, že vyhraje firma Arta a Meltex.
Kateřina Klasnová
Média mají ring volný, narozdíl od nás
Děkuji všem za podporu, kterou já i manžel v posledních dnech dostáváme. Za Vítkem stojím a budu stát stejně tak, jako dříve ve vykonstruovaném obvinění proti jeho osobě, které bylo vyvráceno až rozhodnutím nezávislého soudu.
Kateřina Klasnová
VV podpoří vládu, až Kmenta usedne na Hrad
Že chceme po Nečasovi, aby udělal ministrem vnitra Petra Lessyho, a za to podpoříme vládu, jak píše dnešní iDnes? No samozřejmě! Jinak bychom se s policejním exprezidentem, kterého se tato vláda zcela nedemokraticky zbavila a orgánem GIBS jej vydala trestnímu stíhání, na Hradě 28. října vůbec nebavili.
Kateřina Klasnová
Losna, nebo Mažňák?
Ten, kdo kdy četl foglarovky, si v posledních dnech musel opakovaně vzpomenout na vypjatý boj o Velkého Vonta. Stínadla se bouřila a každý se ptal každého - Losna, nebo Mažňák? Dnes se ptá každý každého - Kalousek, nebo Lessy?
Kateřina Klasnová
Odmítáme se účastnit církevní privatizace
Princip majetkového vyrovnání s církvemi je správný a VV jej podporují. Paragrafové znění je ale velice nešťastné, navíc není vypracovaný výčtový zákon, který by jasně vymezoval okruh vraceného majetku. Vyrovnání historické křivdy považujeme za morální povinnost, ale odmítáme se účastnit církevní privatizace.
Kateřina Klasnová
Diskriminuji gaye, když požaduji plnění smlouvy s městskou částí?
Tak jsem zase jednou zaujala novináře. Promítala jsem gay porno! To zní, viďte? Není nad novinářskou zkratku a výběr témat. V laciné senzaci zanikl hlavní problém: nedodržování smluv v Praze 1, proti čemuž jako zastupitelka dlouhodobě bojuji.
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí
Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...
Ústecký soud by mohl rozhodnout v případu odloženého novorozence do kontejneru
Krajský soud v Ústí nad Labem by dnes odpoledne mohl vynést rozsudek nad mladou ženou, která v...
ÚS vyhlásí nález ve sporu o náhradu škody, muž chtěl milion, dostal 100.000 Kč
Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti muže, jenž uplatnil nárok na náhradu škody...
Vybavení na sport v Jindřichově Hradci si půjčí v parku
V Jindřichově Hradci nově funguje chytrá skříňka LOX, díky které si zájemci mohou půjčit sportovní...
Bytový dům u Borského parku je nejlepší novostavbou Plzně posledních čtyř let
Bytový dům u Borského parku od architektů Terezy Nové a Jiřího Zábrana je nejlepší novostavbou...
- Počet článků 18
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4158x
Více na www.katerinaklasnova.cz



















