Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Zapomenuti o generaci dřív

"Galusové Poštorná" stálo na další věci, ke které se nesmělo. Tedy směli k ní jen dospělí. Zabírala ve stodole značnou část prostoru mimo perny a když bylo potřeba ji rozložit k použití, zabrala ho prakticky celý.

Obilí stálo v panácích na poli a strejda nevypadal, že by se chystal podniknout kroky k jeho vymlácení. Babička chodila kontrolovat suchost a pozorně sledovala předpověď počasí. Zároveň střídavě prorokovala, že do toho naprší a shnije to nebo že se to vysype. Konečně i strejda uznal, že je čas, a zalezl do stodoly "postavit" mlátičku. Už za mého dětství to nebyl nejnovější model, takže se snad každoročně ukázalo, že nějaký řemen nevydržel nebo ho překousaly myši. A pokaždé se nakonec povedlo mlátičku zprovoznit.

V ten velký den se všichni dospělí opětovně navlékli do dlouhých pracovních kalhot a starých košil a mámy nasadily vlastnoručně ušité látkové kloboučky. Strejda nastartoval traktor, zapřáhl valník a společně se svými sourozenkyněmi se vrhnul do rozebírání těch krásných panáků. Již podobě jednotlivých snopů obilí naložili a přesunuli pod mlátičku. Rozvazovat snopy a vhazovat obilí do stroje směla a uměla jen babička, která navzdory chromému kolenu vylezla po žebříku nahoru a nasadila si letité ochranné brýle. Strejda dole připravil pytle, mámy naskákaly ke snopům na valník a akce začala.

Působili jako sehraná parta, kterou také byli. Strejda zmáčknul knoflík a mlátička se rozeřvala. Mámy házely snopy nahoru na plošinu, kde v díře k tomu určené stála babička, každý snop rychle rozvázala, uhladila a strčila dovnitř. Strejda dole hlídal, zda pytle už nejsou plné, a v případě potřeby je rychle měnil za nové. Do toho bedlivě sledoval, zda mlátička nevydává divné zvuky. To byl vždycky signál k přerušení práce a pátrání po závadě.

Stejně jako sečení, mlácení nebyla akce pro děti. Náš úkol byl jasný, placatit se na dvoře či doma, nedělat blbosti a hlavně nepřekážet. Jen jednou jsme prskli, že by si měl strejda říct jezeďákům o půjčení kombajnu a bylo by to hned. Mámy podaly výklad, že na tak malá políčka se kombajn nevyplatí. Nezabral, a tak babička rozvázala jeden snop dole a část rozhodila na podlahu stodoly. S lehkostí vzala ze sbírky starého náčiní cep a názorně předvedla, jak se mlátilo za jejích mladých let. Mně jako nejstarší dovolila si to vyzkoušet. Ostatní se mohli potrhat smíchy, jak mi to nešlo. Takový cep je opravdu těžký, a tak jsme mlátičku produkující kromě hluku i oblaka prachu vzali na milost.

Postupem času nás hrozně zajímalo, jak to vypadá z druhé strany. Po opakovaném upozornění, že nesmíme chtít ven mimo pauzy, si s námi teta sedla do slámy za mlátičkou. Hluk byl neskutečný a přes prach jsme stejně nic neviděli. Na každé "prase" se pak musela ohřát nová jako vždy nedostatková voda, a kde všude jsme ten prach měli, si radši nepředstavuju. Dnes by mi takový nápad neprošel bez následků.

Jednou z některého snopu vyběhla myš. Babička prokázala neuvěřitelný postřeh, když se bleskurychle otočila, majzla myšičku koštětem a shodila naší vyjevené šestce k nohám. Můj hysterický řev na sebe nenechal dlouho čekat a než se nejmladší z holčiček povedlo najít jednu ze dvou koček, ubohé myšce jsme vystrojili pohřeb. Poněkud zvrhlá záliba v pohřbívání nám pak vydržela docela dlouho. Když nebylo co, plácli jsme si mouchu.

O tom sečení: A byly žně

Předchozí prázdninové čtení: Lehký holky a jejich šéf

Autor: Klára Tůmová | sobota 30.6.2018 16:39 | karma článku: 18,16 | přečteno: 612x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Klára Tůmová

Zatočí nebo vytvoří? Záleží na věku.

Výsledek se dostavil brzy. Již po pár dnech jsem zírala do zrcadla na obličej jakési pokročilé puberťačky. Co to zase je? Loni jsem dosáhla věku, kdy naše babičky navlékly šatovou zástěru a počaly se těšit na vnoučata...

12.11.2024 v 16:16 | Karma: 11,16 | Přečteno: 314x | Diskuse | Ona

Klára Tůmová

Turistou v rodném městě - na válečné stezce

Možnost pěšího dojití má i při denní porci 30+ kilometrů jisté hranice. A tak časem dojde i na stezky naučné, méně známé, ale nikoli méně zajímavé.

23.4.2023 v 15:26 | Karma: 13,51 | Přečteno: 291x | Diskuse | Fotoblogy

Klára Tůmová

Letošní poprvé

Po loňských "silných zážitcích" začala tentokrát outdoorová sezóna v obvyklém až lehce časnějším termínu. Cíl byl jasný. Místo, kde jsme byli naposledy v době počínajícího šílenství a zákazů.

10.4.2023 v 15:28 | Karma: 12,36 | Přečteno: 290x | Diskuse | Fotoblogy

Klára Tůmová

V Praze je...

..blaze? Draze? Nebezpečná džungle, do které neradno je se pouštět? Samá voda! V hlavním městě je především pořádně veselo.

1.4.2023 v 13:41 | Karma: 17,07 | Přečteno: 411x | Diskuse | Fotoblogy

Klára Tůmová

Turistou v rodném městě - po stopách Keltů

Závist, Šance... Známá místa, oblíbené cíle výletů, ač tam v současnosti historii připomínají jen naučné cedule a občasná možnost si něco starodávného vyzkoušet.

26.2.2023 v 18:23 | Karma: 17,72 | Přečteno: 386x | Diskuse | Fotoblogy

Nejčtenější

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát

Vizualizace smíchovského nádraží po rekonstrukci
15. května 2026  10:20

Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...

Z českých kopců až ke světovým vrcholům

Radek Jaroš
18. května 2026

Komerční sdělení Radek Jaroš patří mezi nejvýraznější české horolezce a je prvním Čechem, který vystoupil na všech...

Praha 6

Praha 6
vydáno 17. května 2026  22:45

Jarní svátek vína před Píseckou bránou

3. den na MS v hokeji 2026: Švédové se střetlo s Dánskem. Jaké další zápasy nabídne dnešní program?

Slovenští hokejisté se těší z vítězství po zápase základní B-skupiny Slovensko...
17. května 2026  20:25

Mistrovství světa v hokeji 2026 pokračuje třetím hracím dnem. Do akce šli favorité turnaje včetně...

MS hokej 2026: Česko proti Slovinsku nenavázalo na výhru s Dánskem

Hlavní trenér České hokejové reprezentace Radim Rulík při tréninku.
17. května 2026  1:19,  aktualizováno  20:06

Čeští hokejisté v sobotu večer na mistrovství světa nastoupili k druhému zápasu základní skupiny....

  • Počet článků 729
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 456x
Nesnažte se mě cpát do škatulek, do žádné se nevejdu. I když se celý život snažím...

twitter.com/tumovaklara

rysan.estranky.cz
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.