Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Najít viníka a potrestat ho!

Měli by být rodiče dítěte, u kterého při porodu doma došlo ke zdravotní komplikaci nebo k úmrtí, automaticky obviněni z trestného činu?

V jisté teoretické, ironické rovině bych byla pro. Došlo by tak k minimálně jednomu zásadnímu posunu. Nebylo by možné (na základě nového zákona), zveřejňovat bezostyšně jejich adresy a jména ve zprávách a vláčet lidi, v už tak dost těžké životní situaci, mediálním bahnem.

Vox populi bohužel zní jasně, a že už nejsou pranýře, kam by mohla být přikována každá nezodpovědná žena hazardující s životem nenarozeného dítěte, zastupuje jejich roli internet a diskuze pod zprávami dne. Vlastně je to snazší, než staré dobré kamenování. Sedíte si pěkně v teple a pohodlně doma, nebo v práci, nemusíte se tlouct někam na náměstí (když třeba zrovna prší) a nemusíte týrat svůj útlocit pohledem na zakrvácené tělo na zemi. Máme výhodu v anonymitě a nemusíme se při vynášení soudu dívat do tváře člověku, kterému se stalo neštěstí.

Porod doma je stále bodem sporu a ze své podstaty asi ještě dolouho zůstane. Hazardovat a brát riziko "na sebe", když přece můžeme jít tam kde z nás veštkerou tíhu zodpovědnosti sejmou... Medicína dala ženám možnost volby, ale svého "opustíš li mne, zahyneš", se vzdát neumí.

V porovnání se zeměmi západní evropy, kterým se stále snažíme vyrovnat, se to zdá až absurdní. Proč něco co jinde bez problémů funguje je u nás prý téměř nemožné?
Zeptejte se sami na příslušných místech, odpovědi jsou stále stejné a podivné. Od "holandských sanitek" (už dlouho žijící mýtus o plně vybavených - snad včetně operačního sálu- sanitkách, stojících před domy nizozemských "domarodek"), přes naprostou odlišnost českých a německých/anglických/holanských/švédských a jiných novorozenců a tedy zcela odlišnou "nutnou péči", po nedostižně nízkou perinatální úmrtnost, která by se povolením (nezakázaných) porodů doma propadla kamsi do pekel. To vše doplněno tajemným vyrováním před riziky a komplikacemi vznikajícími ze vteřiny na vteřinu. 

Dlužno dodat, že z druhé strany se taky občas místo rozumných systémových návrhů a solidní argumentace objevují výroky o porodním vytržení, pocitu rodinné sounáležitosti a vnitřního souznění s tělem. To je sice nedílná součást celého "domarodného" fenoménu, ale zbytečně tupí hrot rozumné debaty založené na faktech, solidních lékařských studiích a moderních vědeckých poznatcích.

Přesto všechno už porody doma u nás ušly kus cesty. Můžu sama na sobě pozorovat i demonstrovat myšlenkový posun od absolutního zděšení a nedůvěry, k pochopení a respektu vůči těm, kteří se berou za svobodnou volbu (zdůrazňuji PRO VŠECHNY) porodit tam a takovým způsobem, aby to bylo pro danou dvojici matka-dítě nejvhodnější a nejbezpečnější. Porodem doma počínaje, plánovaným císařským řezem konče. 

V současné době, při dostupnosti informací, průměrném zdravotním stavu populace a faktu, že porody doma jsou i u nás už - ať chceme nebo nechceme - běžnou realitou, zbývá už jen jediné. Překročit poslední dělící čáru a propojit systém tak, aby fungoval. Ostatní legislativní a systémové kroky už budou následovat samospádem. Je jisté, že je to krok největší a zřejmě nejtěžší. Je smutné a směšné zároveň, že ne-propojení soukromých porodních asistentek docházejících k domácím porodům a zdravotnických zařízení (které je naprosto zásadní pro včasný zásah v některých situacích) lékaři stále bojkotují a zároveň používají jako hlavní argument proti.

V určitém smyslu je to všechno pochopitelné. Nebyla by to jediná absurdita českého zdravotnictví a jediná oblast, kde by nad zdravým rozumem a ekonomickou prozíravostí zvítězila železná košile zvyku a jednotného standardu pro všechny, křič-nekřič. České porodnictví se tak stává po vzoru České pošty, nebo Českých drah svého druhu monopolem, který nenechává alternativu a prostor pro ty, kteří se nevejdou do jeho přísně nalajnovaných kolonek.

My rodiče rozhodujeme za své děti každý den. Vybíráme jim jídlo, boty, oblečení, určujeme životní styl, rozhodujeme o jejich ochraně, nebo hazardu s jejich zdravím a běda kdyby si někdo dovolil nám tyto práva omezit.
Proč je to u porodu jiné? Snad že je tam na tu tenkou hranici ne/života víc vidět. O malá, bezbraná stvoření se bojíme už z principu a porod je i v 21. století velké tajemství, mystérium, obřad... A taky možná proto, že jsme nervózní když my, páni tvorstva, musíme nechat věcem volný průběh. Je těžké pasivně přihlížet, když moderní medicína říká, že regulovat, léčit, ovlivnit a pozměnit jde téměř všechno.

Tu odpovědnost z nás nikdo nesejme. Ať už doma, v porodnici, nebo v porodním domě (který snad konečně začne naplno fungovat a doufám nezůstane jediný). I pan doktor, který se zdá být všemocný a neomylný je jenom člověk, i přístroj "který dělá pink" se může mýlit a vždycky bude záležet na člověku, který ho obsluhuje.

Vždycky záleží na lidech. Na rodičích, novinářích, zdravotnících, návštěvnících zpravodajských serverů... a na dětech. Na těch nejvíc.

 

 

 

Autor: Adéla Klaczaková | pondělí 27.7.2009 14:50 | karma článku: 14,00 | přečteno: 783x

Další články autora

Adéla Klaczaková

Nevstoupíš třikrát ...

... a vážně nevstoupíš, třetí dítě je zase úplně jiné než to první a druhé. Místo rozněžňování nad sladkým miminkem chci ale "píchnout do vosího hnízda" a mluvit (psát) o porodech.

15.7.2011 v 20:08 | Karma: 9,80 | Přečteno: 1223x | Diskuse | Ostatní

Adéla Klaczaková

Napotřetí

Což takhle si pořídit ještě jednoho potomka... Myslíte si, že už máte alespoň základy zmáknuté tak, že vás nic nepřekvapí? Máte pocit, že to důležité máte v malíčku a dokonce můžete radit těm méně zkušeným? Omyl přátelé, doba běží nezadržitelně kupředu a všechno se mění, vyvíjí a zlepšuje. Co platilo před pár lety je passé a nabyté zkušenosti jsou vám k ničemu. Je čas se dovzdělat!

2.3.2011 v 12:23 | Karma: 13,67 | Přečteno: 1427x | Diskuse | Ostatní

Adéla Klaczaková

Jak pejsek s kočičkou nesli kůži na trh

Evropský parlament a Rada přijaly v roce 2008 nařízení č. 1523/2007, kterým se zakazuje uvádět na trh, dovážet do Společenství a vyvážet z něj kočičí a psí kůže a výrobky obsahující tyto kůže. Před pár dny proběhly českými médii informace o tom, kterak se v česku tyto výrobky vesele prodávají.

1.3.2010 v 13:40 | Karma: 14,23 | Přečteno: 726x | Diskuse | Ostatní

Adéla Klaczaková

Promiňte a zapomeňte

23. listopadu vláda vyjádřila politování nad nedobrovolnými strilizacemi romských žen. Vítězsví spravedlnosti a morálky, nebo jen jednoduchý a levný způsob jak smést celou věc ze stolu?

30.11.2009 v 11:58 | Karma: 8,14 | Přečteno: 767x | Diskuse | Ostatní

Adéla Klaczaková

Uvěří mi?

Před dvaceti lety jsem byla v první třídě. Moje vzpomínky na ten pohnutý podzim jsou kusé, ale jasné. Pamatuju si vzrušení té doby, to podivné napětí, následované nadšením. Odznáčky OF, které ležely na stole na štosu letáků s Havlem. Paní učitelku, která nás trpělivě odnaučovala oslovení "soudružko", zklamání všech nás prvňáčků, že Jiskřičky z nás už nebudou...

17.11.2009 v 11:30 | Karma: 10,09 | Přečteno: 553x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi

Kontrola jízdenek
15. června 2026  9:20

Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Dobřichovické kulturní léto 2026: Radůza, Divadlo na Jezerce i Bachtale Apsa

Dobřichovice nabízejí v létě kulturní pecky.
15. června 2026

Půvabné město na Berounce se zámkem Křížovníků nedaleko od Prahy. O prázdninách to tady však...

Louka v Budějovicích, která láká developery, se může proměnit v komunitní pole

Českobudějovický park Stromovka
15. června 2026  16:52,  aktualizováno  16:52

Developeři po něm lační a představují si tam domy s byty, za které budou zájemci utrácet miliony...

V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní

ilustrační snímek
15. června 2026  15:14,  aktualizováno  15:14

Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) jsou dvě až tři vlčí teritoria s odhadovaným počtem...

V Pardubickém kraji se zvýšily příspěvky na bezplatné školní stravování dětí

ilustrační snímek
15. června 2026  15:05,  aktualizováno  15:05

Pardubický kraj vynaložil v končícím školním roce na projekt Bezplatného školního stravování přes...

Otestujte na eMiminu svítící lahvičku na učení NUK Perfect Match Koala
Otestujte na eMiminu svítící lahvičku na učení NUK Perfect Match Koala

Chcete, aby si vaše dítě vybudovalo správné návyky pro dodržování pitného režimu? Práci vám usnadní dětská lahev NUK Perfect Match Koala, jejíž...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2640x
Momentálně nejvíc ze všeho matka, vyznavačka rozličných můz, amatérská filosofka a profesionální žena

Seznam rubrik

Co právě poslouchám

Oblíbené blogy

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.