Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve stínu duhové svastiky

Hákový kříž, pentagram, duhová vlajka, umrlčí lebka, machometánský půlměsíc, slza na tváři vraha, Z na okupačním tanku – za každým z těchto symbolů se skrývá fanatická ideologie. Jak ale v dnešní době vnímat symboly?

            Dívenka ve druhé třídě ráda maluje hákové kříže. Směle je čmárá všude, kam se jí zlíbí. Při každé volné chvilce jimi zdobí prázdná místa v sešitech, na výkresech i učebnicích. Ve výtvarné výchově takto vyzdobila vánoční betlém, když nad něj nechtěla namalovat duhovou kometu. Učitelky jsou z toho div živé. Matka na tom neshledává nic závadného, považuje to za neškodný projev jedinečné kreativity své dcery. Když se dívčiných spolužáků ptali, co v nich tento symbol evokuje, většinově převládlo slovo NÁSILÍ. Přitom hákový kříž neboli svastika je 5000 let starý indický náboženský symbol s nejrůznějšími významy. Symbol naděje, harmonie, rovnováhy, lásky a štěstí.

            Jindy zase partička kluků začal nosit vojenské beranice s pěticípou hvězdou. Pochody, internacionála, rudé prapory – skvělá recese. Před hákovým křížem se třeseme – pořád z něj máme husí kůži – postavili jsme jej mimo zákon. Srp a kladivo, symboly mající na svědomí nesrovnatelně víc lidských životů, však vnímáme jen jako pouhou recesi a vzpomínku na poklidnou normalizační šeď. Pentagram, obrácený kříž, umrlčí lebka, machometánský půlměsíc, duhová vlajka, slza na tváři vraha, Z na okupačním tanku – za každým z těchto symbolů se skrývá fanatická ideologie. Jak tedy v dnešní době vnímat symboly?

            Mistrovství světa ve fotbale sledují miliardy lidí po celém světě. Těžko proto v současnosti hledat lepší pódium k ideologické propagaci. Už v roce 2010 přisoudila FIFA pořadatelství královsky bohatému Kataru. Žádná ze světových hvězd se nezdráhala na turnaji startovat. Stejně jako v roce 2018 nikomu nevadilo účastnit se mistrovství světa v putinovském Rusku, které v té době už čtvrtým rokem okupovalo Krym.

            Dopředu avizovaným manifestačním aktem měly být duhové pásky na pažích kapitánů sedmi evropských zemí na podporu kampaně „One Love“. Když FIFA jakákoli politická gesta během šampionátu zakázala, hráči Německa si na předzápasovém focení demonstrativně zakryli ústa na znamení, že byli vyšší mocí umlčeni. Posléze přiznali, že byli k tomuto „hrdinskému“ gestu dotlačeni.

            Kdo určuje, které symboly jsou ty správné a které je třeba zakázat? Západní liberalismus dovedl nietzscheovské „VŠE JE DOVOLENO“ ad absurdum. Hlásá bezbřehý respekt a všeobecné právo pro všechny – a na všechno. Přitom si loajalitu pokrytecky vynucuje prázdnými symboly a gesty, zatímco nesouhlasné postoje totalitně odmítá. Jenomže vynucená solidarita vždy plodí zase jen NÁSILÍ – jak se v současnosti živě přesvědčují na sousedním Slovensku.

            Duhová vlajka aktuálně překrývá všechny další problémy lidstva. Jako by nikoho netrápila energetická krize, nepokoje v Íránu, superinflace, klimatické změny nebo somálský hladomor. Nikdo během celého šampionátu nevyjádřil podporu válkou zmítané Ukrajině. Progresivní aktivisté se mezitím třesou na jediné, aby v přímém přenosu spatřili duhovou vlajku. Hystericky plesají nad výkonem první ženské rozhodčí – protože ženy přece rozumí fotbalu úplně stejně jako muži. A zkuste nahlas říct, že ne! Své o tom ví moderátor České televize Pavel Čapek, který s nejlepším úmyslem pochválil volající divačku slovy: „Na ženu velmi kvalitní hodnocení...“ Hnutí za práva žen vmžiku spustila mediální lynč. Šovinismus! Propustit! Postavit ke zdi!

            Duhová ideologie nediskutuje a plakátové hvězdičky ve sportovních dresech jí v tom směle poklonkují. Holedbají se, že přijeli hrdě reprezentovat svoji zemi a přinést úspěch své vlasti, ale kam z kapitánských pásek zmizely národní barvy? Kam se poděla národní identita? Místo toho falešné poklekávání a manifestace ve jménu do hrůzných rozměrů bobtnající LGBTNSDAP+ ideologie. Brzy začnou akční výbory kontrolovat, zda jsou za okny na prvního máje řádně vyvěšené duhové vlajky. Třídní nepřátelé duhového lidu, nepodvolení odpůrci duhové propagandy, budou označeni Kainovým znamením a vypuzeni ze společnosti.

            Postavme vedle sebe na váhy svastiku, srp s kladivem a duhovou vlajku. Fanatickou víru v nadřazenost národa a rasy, sen o beztřídní společnosti a přesvědčení o existenci třetího pohlaví. Co z toho je nejméně uvěřitelné? Minimálně ve svém fundamentalismu si spolu tyto tři ideologie v ničem nezadají.

Autor: Jiří Klabal | úterý 20.12.2022 7:10 | karma článku: 17,29 | přečteno: 396x
  • Další články autora

Jiří Klabal

Vzkaz v lahvi

V pravé poledne předák vyhlásil pauzu na oběd. Franz usedl na okraj hluboké jámy a zakousl se do namazaného chleba. Ostatní dělníci odešli do místní hospody na teplé jídlo. On však zůstával raději sám. Nevyhledával společnost.

19.4.2024 v 6:33 | Karma: 12,07 | Přečteno: 282x | Diskuse | Poezie a próza

Jiří Klabal

Generace velkejch snů

"Ztrácím veškerou naději v budoucnost svého národa, až mládež převezme moc do svých rukou. Naše mládež je neukázněná, nesnesitelná, nestálá – jednoduše hrozná."

5.1.2024 v 7:30 | Karma: 17,52 | Přečteno: 344x | Diskuse | Společnost

Jiří Klabal

Dno

S blížícím se večerem fronty u pokladen neslábly. Martě dokonce připadalo, že počet lidí v řadách je hodinu od hodiny vyšší. Byla na to zvyklá, svoji stereotypní práci dělala bez zapojení mozku už takřka automaticky.

29.12.2023 v 8:00 | Karma: 13,23 | Přečteno: 376x | Diskuse | Poezie a próza

Jiří Klabal

Buky pod Javořinou

Některé východní filozofie věří, že si duše sama vybírá své rodiče, že si sama vybírá tělo, do něhož se narodí. Pátravě bloumá kosmem a trpělivě hledá kam, jak a kdy se stane hmotnou součástí světa.

28.7.2023 v 7:25 | Karma: 12,13 | Přečteno: 354x | Diskuse | Společnost

Jiří Klabal

Misantrop

Časně ráno, zatímco celé okolí ještě blaženě spalo, jsem zatoužil po čerstvém vzduchu. V úporném bezčasí, kdy se dny táhnou jeden jako druhý a člověk jako by nežil, jsem se potřeboval nadechnout. Utéct někam daleko pryč od lidí...

17.7.2023 v 7:50 | Karma: 5,53 | Přečteno: 251x | Diskuse | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Za ovlivňování dotací žádá obžaloba pro exministra Březinu šest let vězení

22. července 2024  11:13,  aktualizováno  12:45

V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra...

Učitelé budou na svém, pro kuchařky chceme deset procent navíc, říká Dobšík

22. července 2024  12:39

Stále v nejistotě zůstávají podle šéfa školských odborů kuchařky, školníci či uklízečky na českých...

A kdo je moc starý teď, co? Lidé se posmívají Trumpovi, žně mají i kreslíři

22. července 2024  12:37

Poté, co jednaosmdesátiletý americký prezident Joe Biden vzdal boj o své znovuzvolení, dosáhl jeho...

Stát draží iPhony, lidé kupují i dvakrát dráž než v obchodě. Úřad nechápe

22. července 2024  12:24

Finanční úřad pro hlavní město Prahu od začátku července draží zabavenou elektroniku značky Apple....

  • Počet článků 94
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 967x
"Píšu, co si myslím, a myslím si, co chcu..."

                     jiriklabal@seznam.cz