Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seA31n98t23o98n26í87n 63K71o74u57n60o61v21s75k64ý
Co máte proti jaderné energii?
Nevypouští žádné škodliviny, palivo má obvykle na 2-3 roky v zásobě - a může mít i na delší dobu.
E30v94a 68K35i35s52l33i87n88g76e83r25o73v70á
V principu vůbec nic. Beru ho jako stabilizační základ, o kterém tady ani není třeba psát.
J63a74n 41B72e64r87t58l
Tedy, přijde mi, že dnes se paní profesorka ekonomie příliš nevyznamenala! Copak nestačí odstrašující příklad Německa, kde firmy kvůli drahým energiím buď krachují nebo prchají do zahraničí? Jsou rušeny i výroby naprosto nepostradatelné pro naše přežití!
https://www.blogosvet.cz/clanek/energeticky-velice... (celý blog je skvělý, pro účel diskuze stačí číst od "Fritz Haber píše firmě BASF"...)
Snad si paní profesorka uvědomuje, že OZE jsou vlastně dotovány třikrát -1) jejich povinný odkup, i když jsou k dispozici levnější zdroje, 2) náhrady za "neodkup", 3) nutné dotování záložních zdrojů.
A kromě peněz by se dalo hovořit i o ekologii, pokud místo jedněch elektráren musíme postavit dvoje a k tomu mnohem masivnější rozvodnou síť.
A tak jednoho dezoláta napadá - nebylo by jednodušší nechat fungovat uhelné elektrárny do doby než postavíme jaderky nebo se naučíme efektivně skladovat energii? K tomu by možná stačilo stáhnout emisní povolenky z burzy a upravit je jako daň s všestranně rozumnou cenou.
J91a33n 18Z27i49e52g75l46e32r
Zasloužená karma 
M63i47l49a83n 86V14a15r57g42a
Až na to, že tie pretláčané vrtulky nás v prípade velkej krízy nespasia. Ja neviem prečo mám ten dojem, že ten kto podporuje vrtuľky je na tom priamo, alebo nepriamo zainteresovaný ?.
Keby tie vrtulky neboly priamo, alebo nepriamo dotované tak by sa nikto nehrnul do stavania vrtuliek.
T78o75m35á19š 48M14a48r96e14k
Tak ono by se podobně dalo tvrdit, že jiní mluví za peníze uhelné lobby.
M93i85c30h47a20l 76H86u38š70á59k
Já bych psal dopis těm, co zařízli dostavbu Temelína.
M17a85r10t56i50n 66P23r45o74v88a83z59n68í82k
Madam, máte naprostou pravdu. Obecná závislost ve strategických surovinách na dovozu činí Evropu poměrně zranitelnou. Nejvíce se to právě projevuje v palivech, protože prostě jsou potřeba stále a ve velkých objemech. A jak se chovají lidé? Je to vidět i letos, kdy v době očekávání nedostatku fosilních paliv stoupl prodej elektromobilů.
Cesta energetické soběstačnosti v rámci Evropy je věc nutná, eliminuje se tím možnost vydírání ze strany dodavatelů. Tedy obnovitelné zdroje, zásobníky energie (různě typy baterií a podobně) jsou nezbytností.
J40a85n 21K32y82š84k14a
Možná se hodilo dodat, že na té dnešní hormuzské "krizi" je krásně vidět pozitivní vliv existence obnovitelných zdrojů energie. Kdyby je Evropa neměla, měla by opravdovou KRIZI. Ještě větší, než v roce 1973, kdy v tehdejší Západní Evropě byl zákaz vyjíždění soukromých vozidel v sudé nebo liché dny (podle espézetky). To by dnešní alarmisti teprve koukali, co je to energetická krize. Ale nechci malovat čerta na zeď, uvidíme, jestli se Hormuz otevře a uvidíme, jak se Evropě podaří naplnit zásobníky plynu na zimu.
E78v51a 47K81i60s12l25i36n72g95e57r42o55v49á
Ano, je vidno, že v době, kdy OZE běží, jde o vysloveně robustní systém, který při potřebném doplnění o bateriové kapacity a záložní zdroje bude schopen skutečně strategicky nezávislého fungování. Ale samozřejmě všichni víme, že tak daleko ještě nejsme a rizika jsou nyní primárně přírodní.
M56i78l29a84n 51Š34ť67a72s18t29n43ý

Dobře napsáno. Pokud omezování globalizace přinese Evropské unii větší samostatnost v produkci léků, čipů a v obranných a vesmírných technologiích, bude to nakonec ku prospěchu.
J26a46n 17K34y64š64k55a
Ano. Řekl jste "A", paní Kislingerová dodala i to "B". Není a nebude to zadarmo. Globalizace se prosadila proto, protože byla "LEVNÁ", když to vezmeme v mikroúrovni, tak každý, kdo si koupil něco levného přes TEMU, vlastně podporoval a podporjuje globalizaci. Ústup od globalizace je samozřejmě dražší, což vposledku pocítí i "naši lidi". To jenom tak na okraj. Ale přínosy z "antiglobalizace" jsou samozřjmě přednější, takže souhlas.
- Počet článků 156
- Celková karma 27,85
- Průměrná čtenost 1404x


















