Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prokletí pomalého „růstotlení“ v prostředí politické nevraživosti

Rosteme. Pomalu. Příliš pomalu. Už je skoro jisté, že o moc lepší to letos ani nebude. On to navíc není ani tak růst, jako spíše tlení. Ne, nejsem jako některé mediálně známé ekonomky a nevěštím apokalyptickou krizi.

Říkám, že směřujeme k rozpačitému a nejistému období rozpačitého a nejistého růstu ekonomiky.

ČNB zveřejnila svou letní prognózu a pro celý letošek v ní vidí růst hospodářství o 1,2 procenta. Statistický úřad vydal jen o pár desítek hodin dříve odhad vývoje HDP za druhý kvartál. Předběžný výsledek je zvýšení HDP 0,3 procenta mezi čtvrtletími a 0,4 procenta meziročně. Nenamlouvejme si, že to je něco zásadně jiného než stagnace.

S lehkou ironií: Je to asi takový růst jako sloupečky úplně vpravo na přiloženém grafu.

Zdroj: Český statistický úřad

Vidíte je? Skoro ne, že? Tak právě takový růst to je.

Z mého pohledu to znamená, že vládní politika je nedůsledná a nepřináší tolik, kolik by přinášet měla, přesněji řečeno, kolik bychom potřebovali. Je to na hlubší analýzu, ale klíč vidím v průmyslu, který růstu nepřidává, spíše ubírá. Červnová data jsou smutná a hovoří o deindustrializaci země. Prostě průmysl nepřispívá prosperitě ani zdaleka tolik, kolik by přispívat měl. Neberu vysvětlení, že nás zpomaluje Německo, jakkoliv tamní výsledku jsou vskutku nedobré. Reálně platí, že nás zpomaluje páteř české ekonomiky a pokud se vláda nezamyslí co s tím, náš růst bude i nadále skoro neviditelný. Jakkoliv ve třetím čtvrtletí to matematicky nutně díky nízké loňské základně vůbec nebude špatné.

V roce 2023 mi vyšel v Politické ekonomii článek, ve kterém na základě analýzy údajů o vývoji ekonomiky před kovidem a během kovidu naznačuji, že česká ekonomika směřovala do fáze stagnace až krize již v letech 2018 a 2019. (Zájemci ho naleznou ZDE.) Hlavní teze textu zní: Kovid zamaskoval fakt, že nebýt tohoto otřesu, naše země by se stala ostrůvkem problémů uvnitř relativně prosperujícího okolí. Neberu to jako prokázanou věc, k tomu by bylo potřeba dalších výzkumů, ale podle mého jsem shromáždila dost indicií o tom, že to tak opravdu bylo.

Každopádně to by vysvětlovalo, proč se naše ekonomika ukázala tak křehká a proč byl její pokles v roce 2020 mimořádně prudký a následné oživení i na evropské poměry mimořádně pomalé. A to navzdory zcela ojedinělým fiskálním stimulům.

Máme obrovský strukturální hospodářský problém. Dokud se s ním nevyrovnáme, což bude bolestivé, není příliš velký prostor pro dynamický růst. Když bude dobrá zahraniční poptávka, svezeme se na její vlně. Většinou ale budeme paběrkovat.

Existuje způsob, jak to překonat?

Podle mého existuje. Ale chtělo by to najít něco, co by alespoň trochu vypadalo jako společná řeč nynější koalice a nynější opozice. Země potřebuje reformovat státní správu, naprosto nutně hluboce reformovat školství, ale také daňový systém, je třeba najít novou dohodu o odpisové politice, provést rozsáhlou restrukturalizaci dotačních mechanismů, potřebujeme samozřejmě nové investice. Zaplaťpánbůh v této věci za dostavbu jádra a za zbrojení, ale ještě lepší by byly i podstatně menší částky rozseté plošně do desítek a stovek soukromých firem rozličných velikostí. Chce to totiž také nový přístup k podpoře malých a středních podniků i živnostenského podnikání, start-upů, robotizace, digitalizace, AI… Je nutné (už konečně) opravdu akcelerovat infrastrukturální investice. A tak by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Samozřejmě včetně takových evergreenů jako jsou penzijní reforma nebo ozdravění veřejných financí.

Ale to hlavní, co opravdu nutně potřebujeme, to je, aby podnikatelské prostředí mělo alespoň nějakou míru jistoty, že když jedna vládní garnitura udělá A, tak ta následující natruc neudělá Ž. To je něco, bez čeho se tato země neobejde. Dokud se nepodaří najít alespoň rámcové dohody o směřování země (jistě, také o přijetí eura), tak to pořád bude „od pangejtu k pangejtu“. Jestliže se každá jednotlivost bude stávat „věci politickou“, rozhodovací procesy nelze racionalizovat, pouze ideologizovat.

Autor: Eva Kislingerová | středa 7.8.2024 7:30 | karma článku: 17,38 | přečteno: 346x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,78 | Přečteno: 2399x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

13.2.2025 v 11:49 | Karma: 34,26 | Přečteno: 4241x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2017x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 589x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 296 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Policisté hrozí protesty, přídavek nestačí. Mezi platy šéfů a pěšáků jsou obří rozdíly

17. března 2025

Premium Policejní prezident Martin Vondrášek bere měsíčně plat přes 251 tisíc korun, jeho náměstci, kteří...

Připravte se s námi na přijímačky. Dnes procvičujeme souvětí a věty vedlejší

17. března 2025

Premium Slova se spojují do vět a z vět vznikají texty. Mezi větami přitom panují určité vztahy. I znalost...

Jak je důležité míti Jitku Molavcovou. Oslavte její narozeniny kvízem

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál převzala Jitka Molavcová...
vydáno 17. března 2025

Herečka, zpěvačka a hudebnice Jitka Molavcová se dožila 75. let. Její doménou byly komediální role,...

Rusko odmítá, aby byly na Ukrajině po válce rozmístěny zahraniční jednotky

16. března 2025  23:26,  aktualizováno  23:37

Rusko odmítá, aby byly na Ukrajině po ukončení války rozmístěny jakékoliv zahraniční vojenské...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 30,60
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik