Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prokletí pomalého „růstotlení“ v prostředí politické nevraživosti

Rosteme. Pomalu. Příliš pomalu. Už je skoro jisté, že o moc lepší to letos ani nebude. On to navíc není ani tak růst, jako spíše tlení. Ne, nejsem jako některé mediálně známé ekonomky a nevěštím apokalyptickou krizi.

Říkám, že směřujeme k rozpačitému a nejistému období rozpačitého a nejistého růstu ekonomiky.

ČNB zveřejnila svou letní prognózu a pro celý letošek v ní vidí růst hospodářství o 1,2 procenta. Statistický úřad vydal jen o pár desítek hodin dříve odhad vývoje HDP za druhý kvartál. Předběžný výsledek je zvýšení HDP 0,3 procenta mezi čtvrtletími a 0,4 procenta meziročně. Nenamlouvejme si, že to je něco zásadně jiného než stagnace.

S lehkou ironií: Je to asi takový růst jako sloupečky úplně vpravo na přiloženém grafu.

Zdroj: Český statistický úřad

Vidíte je? Skoro ne, že? Tak právě takový růst to je.

Z mého pohledu to znamená, že vládní politika je nedůsledná a nepřináší tolik, kolik by přinášet měla, přesněji řečeno, kolik bychom potřebovali. Je to na hlubší analýzu, ale klíč vidím v průmyslu, který růstu nepřidává, spíše ubírá. Červnová data jsou smutná a hovoří o deindustrializaci země. Prostě průmysl nepřispívá prosperitě ani zdaleka tolik, kolik by přispívat měl. Neberu vysvětlení, že nás zpomaluje Německo, jakkoliv tamní výsledku jsou vskutku nedobré. Reálně platí, že nás zpomaluje páteř české ekonomiky a pokud se vláda nezamyslí co s tím, náš růst bude i nadále skoro neviditelný. Jakkoliv ve třetím čtvrtletí to matematicky nutně díky nízké loňské základně vůbec nebude špatné.

V roce 2023 mi vyšel v Politické ekonomii článek, ve kterém na základě analýzy údajů o vývoji ekonomiky před kovidem a během kovidu naznačuji, že česká ekonomika směřovala do fáze stagnace až krize již v letech 2018 a 2019. (Zájemci ho naleznou ZDE.) Hlavní teze textu zní: Kovid zamaskoval fakt, že nebýt tohoto otřesu, naše země by se stala ostrůvkem problémů uvnitř relativně prosperujícího okolí. Neberu to jako prokázanou věc, k tomu by bylo potřeba dalších výzkumů, ale podle mého jsem shromáždila dost indicií o tom, že to tak opravdu bylo.

Každopádně to by vysvětlovalo, proč se naše ekonomika ukázala tak křehká a proč byl její pokles v roce 2020 mimořádně prudký a následné oživení i na evropské poměry mimořádně pomalé. A to navzdory zcela ojedinělým fiskálním stimulům.

Máme obrovský strukturální hospodářský problém. Dokud se s ním nevyrovnáme, což bude bolestivé, není příliš velký prostor pro dynamický růst. Když bude dobrá zahraniční poptávka, svezeme se na její vlně. Většinou ale budeme paběrkovat.

Existuje způsob, jak to překonat?

Podle mého existuje. Ale chtělo by to najít něco, co by alespoň trochu vypadalo jako společná řeč nynější koalice a nynější opozice. Země potřebuje reformovat státní správu, naprosto nutně hluboce reformovat školství, ale také daňový systém, je třeba najít novou dohodu o odpisové politice, provést rozsáhlou restrukturalizaci dotačních mechanismů, potřebujeme samozřejmě nové investice. Zaplaťpánbůh v této věci za dostavbu jádra a za zbrojení, ale ještě lepší by byly i podstatně menší částky rozseté plošně do desítek a stovek soukromých firem rozličných velikostí. Chce to totiž také nový přístup k podpoře malých a středních podniků i živnostenského podnikání, start-upů, robotizace, digitalizace, AI… Je nutné (už konečně) opravdu akcelerovat infrastrukturální investice. A tak by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Samozřejmě včetně takových evergreenů jako jsou penzijní reforma nebo ozdravění veřejných financí.

Ale to hlavní, co opravdu nutně potřebujeme, to je, aby podnikatelské prostředí mělo alespoň nějakou míru jistoty, že když jedna vládní garnitura udělá A, tak ta následující natruc neudělá Ž. To je něco, bez čeho se tato země neobejde. Dokud se nepodaří najít alespoň rámcové dohody o směřování země (jistě, také o přijetí eura), tak to pořád bude „od pangejtu k pangejtu“. Jestliže se každá jednotlivost bude stávat „věci politickou“, rozhodovací procesy nelze racionalizovat, pouze ideologizovat.

Autor: Eva Kislingerová | středa 7.8.2024 7:30 | karma článku: 17,38 | přečteno: 341x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Rozpočet povodní nebo povodně rozpočtu?

Samozřejmě lidské tragédie jsou na povodních to nejhorší. Peníze je nemohou zhojit. Mohou ale ulevit oblastem, které byly postižené nejvíce, kde došlo k největším škodám na majetku. A také na lidské psychice.

16.9.2024 v 14:08 | Karma: 11,86 | Přečteno: 300x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Na přijetí eura nemáme svaly

Jednou z otázek, které dostávají kandidáti do Senátu na běžícím pásu, je jejich případná podpora přijetí eura. Ne, že by v tom Senát měl nějaké zásadní slovo. Ale jistě je to pro voliče podstatná informace.

11.9.2024 v 7:35 | Karma: 18,83 | Přečteno: 416x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Feministický minimalismus

Od chvíle, co jsem ohlásila kandidaturu do Senátu, se mne pořád někdo ptá, jestli jsem tedy feministka. Kdyby to přicházelo jen z ženských organizací, připadal by mi ten dotaz vlastně logický. Ale ptají se všichni.

30.8.2024 v 7:00 | Karma: 11,17 | Přečteno: 277x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Bilion na zbrojení. Jímá vás hrůza?

Pokud budeme v letech 2025 až 2029 dodržovat naše spojenecké závazky (minimálně 2 procenta HDP na obranu), což nesporně budeme, tak během těch pěti let vynaložíme na tento účel asi 930 miliard korun.

21.8.2024 v 7:30 | Karma: 16,33 | Přečteno: 536x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Exekutoři to tentokrát skutečně přehánějí

Kdybychom hledali povolání s horší pověstí než politik, jednou z profesí kandidujících na úplné dno pekla by byl exekutor. Nicméně exekutoři mají to štěstí, že výzkumníci respondentům mezi 26 povoláními to jejich nenabízejí.

19.8.2024 v 7:31 | Karma: 37,77 | Přečteno: 4773x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Podezřelé mosty. Policie podezírá manažery a pražské úředníky z korupce

19. září 2024

Premium Opravu Barrandovského mostu a stavbu nového Dvoreckého mostu v Praze, dohromady za více než dvě...

Moskva nečeká, až se Biden rozhoupe. Letectvo uklidila mimo dosah raket

19. září 2024

Premium Zatímco západní politici se stále dohadují, zda Ukrajině povolí útoky svými zbraněmi na území...

Volby budou těžké, ovlivní je poslední dny. Babiš o povodních i budoucnosti

19. září 2024

Bývalý premiér a předseda největší opoziční strany Andrej Babiš doufá, že lidé v krajských a...

Škody z povodní skokově rostou. Největší nápor pojišťovny teprve čekají

19. září 2024

Když do Česka během víkendu dorazily nevídaně silné srážky, telefony ve všech tuzemských...

  • Počet článků 115
  • Celková karma 18,92
  • Průměrná čtenost 1367x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech. V letošních volbách kandiduji jak nestranička (s podporou ANO) do Senátu v obvodu 26, tedy na Praze 2 a 3 plus v částech Prahy 9 a 10.

Seznam rubrik