Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Národ miluje korunu, podniky ale hlasují nohama

Vláda se nedávno odmítla výrazněji posunout směrem k zavedení eura, což jinými slovy znamená, že ke společné měně v příštích zhruba pěti letech určitě nepřistoupíme. Někdo slaví, někdo pláče, někteří hlasují „nohama“.

Hlasování nohama je příměr z komunistických časů. Snad nejprve ho použil Lenin, když tím souslovím označil dezerce vojáků z carské armády na sklonku první světové války. Nám je asi bližší, že nohama hlasovali emigranti během celé doby zpackaného pokusu o budování socialistického ráje. A v ekonomii je to jev popsaný z různých pohledů několikrát. Zřejmě nejznámější aplikací je Tieboutova hypotéza. Podle ní se plně mobilní občan (volič, daňový poplatník) bude preferovaně stěhovat do takové municipality, která mu poskytne z jeho pohledu optimalizovaný poměr mezi výší daní a kvalitou veřejných služeb. Jestliže dosažitelný mix bude dostatečně lákavý, pak dojde i k překonání překážek mobility. (Nechci, aby mi někdo předhazoval, že vidím všechny emigranty z komunistického Československa jako migranty ekonomické. Tedy vysvětlím rovnou: Nikoliv, svoboda je také hodnota, tedy plně zapadá do modelu.)

Tieboutova hypotéza sice tak úplně nesouvisí s naším poměrem k euru, ale jako příměr je to vlastně dobré. Protože když se střízlivě (nikoliv tedy pohledem „nikdy“ ani „ihned“) podíváme na českou ekonomiku, tak prostě nelze nepostřehnout, že právě „hlasování nohama“ začíná dostávat (především v podnikatelské sféře) vskutku masový rozměr. Pokud vezmeme úvěry celkem, tak v korunách je půjčeno podnikové sféře 1,16 bilionu, v eurech 0,89 bilionu. Jenže když se podíváme na objemy nových úvěrů, tak v eurech jsou už nějakou dobu vyšší než objemy úvěrů denominovaných v korunách. Od loňského ledna si firmy vypůjčily v eurech ekvivalent 297 miliard korun. A to proti 267 miliardám v úvěrech korunových.

Když na tuto situaci budeme nahlížet prizmatem Tieboutovy hypotézy, pak podniky nutně musí v euru nacházet pro ně optimálnější řešení, než jaké jim nabízí koruna.

Samozřejmě je zde řada důvodů, proč se to děje. Euro je především levnější, úvěry v eurech jsou totiž méně úročeny než v korunách. U podniku, který navíc exportuje, a má tedy v eurech příjmy, je dluh v eurech z hlediska kurzového rizika bezpečnější než v korunách. Euro je také řádově větší měna, je tedy stabilnější, jeho kurz vůči dalším velkým měnám není tak volatilní jako u koruny, se kterou pohne kdejaký pohyb spekulativního kapitálu. Inflace na euru je nižší, zvláště pak byla podstatně nižší během poslední inflační epizody, kdy koruna nesporně přišla o řadu ve veřejnosti oblíbených mýtů „poctivé, tvrdé a bezpečné měny“. A samozřejmě, to nelze pominout: Pokud jsme si malovali, že díky dynamické české ekonomice a rozvážné měnové strategii bude kurz koruny vůči euru posilovat, tak se ukázalo, že to není pravda. V prosinci 2024 jsme zhruba na stejném kurzu, jako v prosinci 2008.

Což spolu s tím, že inflace na koruně byla v mezidobí podstatně vyšší než na euru, vyvolává palčivé otázky o užitečnosti koruny

Navíc důvodů, proč je koruna až k uzoufání slabá, je docela slušná řada. To už je námět na jiný blog, ale jedním z těch hlavních je, že produktivita práce a celkově efektivita české ekonomiky nerostou zdaleka tak, jak jsme si malovali. To ale nakonec v důsledku znamená, že koruna není nějakým žádaným zbožím, o které by se investoři na burzách prali, ale jde jen a pouze o jednu z desítek malých z globálního pohledu dokonce až titěrných měn, do nichž lze díky jejich garanci směnitelnosti investovat. Takže není divu, že nejde jenom o levnější firemní úvěry na euru. Řada podniků přechází třeba jen částečně na euro i v jiných transakcích.

Avšak ani to není nějak zásadní argument, kvůli kterému by se dalo hovořit o obecnější euroizaci české ekonomiky. Podniky nereprezentují občany a společnost. Jejich postup nemusí být pro náladu v zemi nijak rozhodující.

Ale nesporným argumentem a potvrzením, že přechod na euro probíhá (jakkoliv si ho většina lidí asi nevšímá), je růst euro vkladů českých občanů. To není nutně výraz nedůvěry v korunu, ale mnohdy ukázka toho, že řada lidí hodlá v cizině investovat. Ať již do nemovitosti nebo do aktiv. Banky za poslední roky hlásí růst úložek v euru na dvoj a více násobky předchozího stavu. Jistě, v absolutních číslech jsou to zlomky celkových vkladů občanů, nyní jde asi o šest procent. Jenže nedávno to byla sotva tři procenta. Tímto tempem se příští rok můžeme dostat na hladinu dosavadního maxima, které bylo deset procent. Je dobré podívat se, kdy to maximum nastalo: V roce 1997, v době pádu vlády Václava Klause, zhroucení koruny a první ekonomické krize po konci komunistického režimu. Pokud stejné úrovně dosáhneme v roce 2025, tedy v čase, kdy lze předpokládat návrat k velmi slušnému hospodářskému růstu a stabilitě, je asi na každém, aby si to vyhodnotil a udělal závěry. Já to chápu jako hlasování nohama.

Jenže rozhodnutí o euru je věc politická. Takže důležitější je, že podpora společné měny je v českých krajích nízká. Jednoznačně či spíše pro přijetí je asi třetina lidí, skoro šedesát procent je proti, zbytek neví. Různé průzkumy se v detailech odlišují, ale celkově to tak zhruba vychází. Z toho ale plyne, že vlastně není zase tak podstatné, že většina argumentů, o které se opírá odpor k euru, nemá s ekonomikou nic společného. Že je to věc sentimentu.

Ale přece jenom některé důvody založené na hospodářských vědách občas zaznívají. Těmi asi nejznámějšími je vhodnost udržení si vlastní měnové politiky a možnosti bojovat s inflací v souladu se specifickými potřebami domácí ekonomiky.

Jenže právě tyto argumenty podlehly v posledních letech silné erozi. Inflace koruny byla podstatně až skoro fatálně vyšší než inflace na euru, pověst silné samostatné měny je pryč. A vlastní měnová politika se stává v zemi, kde peníze proudí do ekonomiky skrz úvěry v eurech, jenom pohádkou. Občas je tam kousek reality, ale celkově jde o smyšlený příběh. S korunovými sazbami můžeme čarovat ve velkém, ale když podniková sféra odejde k financování přes euro, bude to mít vždy jenom omezenou platnost. Nikoliv žádnou, ale určitě omezenou.

Invaze eura je ale ještě silnější. Od příštího roku mohou rezidenti uskutečňovat v evropské měně další účetní i faktické operace. Vláda sice neučinila nic k posunutí koruny do systému RMS II (jak bylo na začátku řečeno), ale pod tlakem potřeb podnikatelské veřejnosti stát pomalu otevírá další a další cesty k euroizaci.

Což ale před celou zemi staví řadu zajímavých otázek.

Ekonomická obec by se proto měla přestat zabývat bitkou pro a proti euru. To má smysl nechat až po příštích volbách, před nimi se už žádný krok neuskuteční. Takže to, čím je třeba se zabývat a co je třeba v našich podmínkách promyslet, to jsou dopady rychlého prorůstání eura do celého finančně podnikatelského systému. Jen namátkou: Dopady na schopnost ČNB čelit inflačním trendům, zvláště v případě dalšího přesunu úvěrů i vkladů a investic do eura, dopady euroizace na kurz koruny a celkově na korunový trh, dopady na schopnost státu financovat korunový dluh… Nějaké poučení najdeme v zemích, které již podobným vývojem prošly, ale každá ekonomika je specifická a hlavně funguje ve specifickém kontextu. Takže poučení najdeme, řešení nikoliv. Na ta budeme muset přjít sami.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 5.12.2024 6:00 | karma článku: 29,80 | přečteno: 2453x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,78 | Přečteno: 2402x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

13.2.2025 v 11:49 | Karma: 34,26 | Přečteno: 4242x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2017x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 589x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 297 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

16. března 2025

Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Rusko se nezastaví, máme čtyři až šest let, abychom se připravili, říká Fiala

18. března 2025  8:45,  aktualizováno  9:24

Přímý přenos Americká administrativa přehodnotila kurs a dala najevo, že se Evropa musí starat víc o sebe a o...

Kapsář na Andělu otřepaným trikem ukradl 35 tisíc, natočila ho kamera

18. března 2025  9:18

Pětatřicet tisíc korun v hotovosti ukradl kapesní zloděj hostovi jedné z restaurací v obchodním...

Investice do vlastní obrany budou klíčovým tématem národní konference

18. března 2025  7:57,  aktualizováno  9:11

Přímý přenos Nutné navyšování obranných výdajů kvůli dramaticky se měnícímu bezpečnostnímu prostředí, chybějící...

RECENZE: Polívka, Donutil, doslovné vtipy, opsaný humor. Jak se nám to mohlo stát

18. března 2025

Premium Už se stalo smutným zvykem, že si české komedie opisují zahraniční hity. V novince Jak se nám to...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 30,60
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik