Můžeme mít mzdy jako v Německu?
Ptejme se: Co pro to musíme udělat?
Signifikantní je, že jakkoliv výrok premiéra Fialy vzbudil velké pozdvižení, v oněch mnohých reakcích tak jednoduchou otázku nikdo nepoložil.
Co přesně Petr Fiala v onom památném vystoupení řekl: „Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna.“
Z těch osmi let jsou nyní tři vyčerpány a při volbách 2025 budou vyčerpány čtyři. V dalších čtyřech letech není bez něčeho mimořádného možné dohnat platovou úroveň Německa, protože naprosto nemáme možnost tak výrazně zvýšit vytvářenou přidanou hodnotu, tedy produktivitu práce. Nejde totiž ani tak o růst mezd jako takový.
Představme si to na příkladu, který není sice přesný, ale jistě je ilustrativní a když nic jiného, dal by se dokonce uskutečnit. Čistě teoreticky totiž může zítra zasednout vláda a zvýšit minimální mzdu na německou úroveň, což je 12,41 eura na hodinu čili při velmi „halabala“ přepočtu něco kolem 54 tisíc korun za měsíc (hrubého, odlišné zdanění necháme nyní stranou). Minimální mzdy nad sebou tlačí nahoru zbytek systému, takže v nějaké míře by se to odrazilo až do platové špičky (i když tam jen symbolicky).
Byl by to zajímavý restrukturalizační experiment. Nejprve by se zhroutil státní rozpočet, protože stát samozřejmě musí minimální mzdu dodržovat také. Souběžně by nastal takový malý hospodářský Armageddon. Ironií osudu je, že přeživší, kterých by bylo podstatně více, než si tak na první dobrou pomyslíme, by byli nuceni k mimořádnému zefektivnění svých činností a podnikatelských aktivit. Celá odvětví (jejichž ziskovost je postavená na nízké mzdové úrovni) by ale během nedlouhé chvíle zkrachovala.
Nastala by také značná nezaměstnanost a dlouhá řada dalších skutečně mimořádně nepříjemných dopadů (k nimž by v neposlední řadě patřil růst cen).
Mzdy lze totiž vyplácet jenom z něčeho reálně existujícího, tedy z příjmů, v důsledku ze zisku. Ten vzniká přidanou hodnotou čili tím, co si je podnikatel schopen díky svému postavení na trhu přidat nad své náklady k cenám, za které prodá zboží nebo službu. Jednoduše řečeno by tedy německé mzdy (počínaje těmi minimálními) byl schopen platit zaměstnancům ten, kdo dosahuje německé úrovně přidané hodnoty. A také dělení přidané hodnoty by probíhalo „na německý způsob“, nikoliv jako dosud.
Co kdybychom to ale zkusili dosáhnout bez takového brutálního administrativního zásahu, jako by bylo zvýšení minimální mzdy na několikanásobek. Kdybychom to zkusili nějak realističtěji?
Pak je to ale běh na dlouhou trať, který znamená skoro nekonečný seznam nutných reforem. Je to trochu jako ten výčet o stavbě chalupy ve filmu Na samotě u lesa. To máte: školství (docela od podlahy až po střechu), zdravotnictví, trh práce, hodně jiný daňový systém, další reforma penzí, reforma dotačního systému (= zrušení), finanční trhy, kompletně státní správa, územněsprávní reforma, reforma účetnictví a celkově podnikatelského prostředí, soudní reforma s reformou státního zastupitelství a tak dále, a tak dále.
Já tím nechci říct, že by v žádné té oblasti nebylo za poslední roky něco vykonáno. Samozřejmě bylo. Ale všechno tak po našem, na půl plynu, jen máloco bylo skutečně dotaženo. Tedy „na český způsob“ pokud možno skoro bezbolestně a s udržovaným sociálním teplíčkem.
Kdyby ty reformy měly proběhnout způsobem, který by skutečně vedl k podpoře rychlého hospodářského růstu, tak by také bolely. Ne tak najednou a brutálně, jako „nařízení restrukturalizace skrze minimální mzdu“, ale pořád způsobem, na který česká veřejnost není zvyklá a který není ochotná přijmout.
A jen na okraj. Skutečně velkolepý experiment na trochu podobné téma razantních reforem probíhá od loňského prosince v Argentině. Bolí, hodně bolí. A jakkoliv je tempo prezidenta Javiera Mileie skutečně ďábelské a výchozí postavení argentinské životní úrovně hluboko pod naší, ani tak není možné očekávat, že by v příštích čtyřech letech mohly reálné příjmy v zemi vzrůst na dvojnásobek. Již nyní se však zdá, že nastane dynamický ekonomický růst.
Eva Kislingerová
Národ miluje korunu, podniky ale hlasují nohama
Vláda se nedávno odmítla výrazněji posunout směrem k zavedení eura, což jinými slovy znamená, že ke společné měně v příštích zhruba pěti letech určitě nepřistoupíme. Někdo slaví, někdo pláče, někteří hlasují „nohama“.
Eva Kislingerová
Žijeme jako Calhounovy myši?
Popularita toho experimentu se vrací v módních vlnách: Dejte myší populaci vše, co potřebuje, plus bezpečí, a za několik desítek generací dojde po řadě peripetií k vymření kolonie. Lidé v tom hledají paralelu k dnešnímu světu.
Eva Kislingerová
Jak se drží ruská ekonomika?
Zuby nehty, nicméně přesně tak, jak racionálnější část ekonomů předvídala. Ta méně racionální část a s ní nemálo politiků pociťuje zmatek a rozčarování, jak je možné, že se ruská ekonomika po tisíci dnech nezhroutila.
Eva Kislingerová
Bojme se o Evropu nebo bojme se Evropy?
Každý racionálně smýšlející a ekonomicky znalý člověk je poněkud vyděšený z toho, co se děje s evropským průmyslem. My jsme zvláště vyděšeni, co se děje s průmyslem českým. Říká se tomu deindustrializace.
Eva Kislingerová
Rozpočet povodní nebo povodně rozpočtu?
Samozřejmě lidské tragédie jsou na povodních to nejhorší. Peníze je nemohou zhojit. Mohou ale ulevit oblastem, které byly postižené nejvíce, kde došlo k největším škodám na majetku. A také na lidské psychice.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Hledáte nové, nebo bazarové lyže? Okoukli jsme za vás Lyžebraní
Hledáte lyže, snowboard nebo lyžařské vybavení? Pak pro vás možná máme řešení. Navštívili jsme největší lyžařskou akci v ČR - Lyžebraní. Právě tady...
- Počet článků 120
- Celková karma 28,30
- Průměrná čtenost 1416x