Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

J88a15n 94Š88i66k

13. 2. 2025 13:15

Stoprocentně je dobře mít všechno v pořádku a čísla v zákrytu a aby fungovala jednoduchá matematika ze základní školy. Jen se obávám, že i kdyby trh práce fungoval pružně a náš zákoník práce nebyl rigidní, nepomohlo by to tolik, jak si slibujeme. Podle toho co vidím okolo, problém je, že ti, co jsou potřeba, nejsou. Podnikatel může říct, fajn, tak tady mám milión nezaměstnaných, to si určitě někoho vyberu. Jenže dneska si nevybere. V trhu práce se zrcadlí chyby ve společnosti, školství a v rodinách, protože dnes existuje hodně pozic, které se od sebe výrazně odlišují specializací i nároky, na které měl lidi systém připravit. A rozvojem AI se možná ukáže, že malá porodnost problém není, ale tohle problém asi je. Hezký den a díky za článek

JV

J13a67n 50V50ě51r91n54ý

14. 2. 2025 0:08

Zaměstnavatelům nezbývá než slevit z nereálných nároků a spokojit se s obecným vzděláním v oboru. Co třeba do potencionálního schopného zaměstnance investovat a pak si ho i udržet rozumným mzdovým ohodnocením? Nic? No tak pak ať si třeba krachnou.

Zajímavé. Jenom nevím, co si mám představit pod pojmem "reforma trhu práce". Ten si podle mne žije a bude žít svým životem podle zákonů poptávky a nabídky.

Foto

To máte jistě pravdu, ale je ovlivňován řadou okolností a legislativních rámců. Například máte nějak nastavena pravidla pro výpovědi, máte nějak nastavené množství administrativy, máte nějak nastavené podmínky odstávek v práci a podobně, prostě máte zákoník práce a další předpisy včetně daňových a pojistných. A to všechno dohromady vytváří trh práce buď pružný nebo rigidní. U nás je tedy naprosto rigidní. To fakt neříkám sama, to se shodnou ekonomové napříč názorovým spektrem.

ZH

Tak jste mě inspirovala, abych se podíval na profesi programátora. Po nich je velký hlad a trh je dost nenasycený. Zejména v Praze. Podíval jsem se na úřad práce a hledal jsem volná místa pro celou ČR. Vylezlo mi něco přes 70 volných míst, baj oko asi polovina se týkala programování strojů (například CNC), což mě nezajímá. V Praze jsem našel jen dvě místa - úřad, a nějaká firma, která se domnívá, že sežene programátora na plný úvazek za 35 000. Takže ta firma si dala poptávku na pracák asi z čirého zoufalství. Jobs.cz mi vrátil přes 600 výsledků, přičemž pro požadovanou profesi byla úspěšnost výrazně vyšší než z pracáku.

Dejme tomu, že bych hledal programování v Javě. Jobs mi našel relevantní výsledky, pracák nic.

Mezi námi, jako IT člověka by mě ani nenapadlo hledat práci na pracáku, a to ani před tímto článkem. Stačí se podívat na Jobs na najdu.

Míst je dost, ale ne ve všech oborech (a také regionech) a pracák o nich neví. Takže ta statistika je k ničemu jako taková, i po očištění.

JV

J15a60n 29V80ě17r44n41ý

14. 2. 2025 0:03

Ono i Jobs jsou plné pozic, které už nikdo obsadit nechce, nebo má firma třeba už někoho ve zkušebce, a tak vás třeba i vemou, ale nezaměstnanost se nesníží.

Navíc i na Jobs nebo linkedIn lze nalézt absurdní nabídky, některé snad i nezákonné.

JP

Ono to bylo (a ještě je) takto: chcete z nějakého důvodu přijmout cizince. Takže na ÚP zadáte volné pracovní místo a necháte ho tam tuším 3 měsíce. Když je po tuto dobu neobsazené, můžete na něj konečně přijmout onoho cizince. A co když se v těch 3 měsících objeví Čech, který by na něj chtěl nastoupit? Tak ho holt musíte nějak odradit, aby nenastoupil a abyste mohli přijmout toho cizince. Nebo dáte rovnou nereálné požadavky, jako např, že thajská kuchyně přijme kuchaře s plynulou thajštinou, protože majitel je Thajec a česky neumí.

JK

Autorko, neexistující hlášení volná místa jsou opravdu problémem.

Měla jste zmínit důležitou věc. Pokud jde o strukturu nezaměstnaných, tak záleží na jejich kvalifikaci a lokalitě. Pokud je někde vyšší nezaměstnanost, tak hůře tam budou hledat práci. A když je většina volných míst typu doktor, zdr. sestra, tak kolik nezaměstnaných takovou kvalifikaci má? Prostě jednoduchý přepočet nezaměstnaní a volný počet míst na ÚP není objektivní.

Zajímavé.

Nicméně, ono by se dalo dopočítat skutečné nezaměstnanosti a tu uvádět, ale dalo by to práci. Ministerstvo by muselo spolupracovat s velkými portály nabízející práci, muselo by se udělat pár průzkumů zjišťujících skutečnou nezaměstnanost a pak vytvořit model, který vše dopočítává. Ono dopočítávání není nic nového ani závadného, viz odhad volebních výsledků.

MP

Navíc by ten model mohl být zpřesněn na obory a místa zaměstnání. Tak by mohla vyjít poměrně přesná statistika jak si na tom jednotlivé pracovní pozice různě v republice stojí. Pokud by se vytvořil nějaký rozumný model, nebo tabulka, tak by už pak nebylo moc složité jen doplňovat třeba měsíčně data (mohlo by se to zvládat automaticky) a celou tu statistiku pravidelně zveřejňovat. Pro potencionální zaměstnavatele i zaměstnance by to bylo jistě přínosem.

  • Počet článků 126
  • Celková karma 30,60
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik