Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

Z hlediska počtu volných pracovních míst neplatilo skoro nic. Kdo se daty chce probrat osobně, najde je ZDE.

V prosinci 2024 bylo evidováno 246 573 volných pracovních míst. A to vůči 306 478 uchazečům o práci. Což vypadá jako pěkný poměr a popravdě to (při dostatečném zjednodušení typu „diskuse na Facebooku) svádí k představě, že celý problém s nezaměstnaností v podstatě neexistuje.

V lednu 2025 máme najednou v nabídce míst jen 83 323 položek. A to proti 320 516 lidem bez práce. Což už tedy opravdu nevypadá tak pěkně a zaobaleně, jako ta prosincová čísla. Nastala v mezidobí nějaká zásadní krize? Došlo k něčemu nevídanému, ke zhroucení hospodářství? Zkrachovaly snad stovky podniků až do poslední chvíle lačnících po nových zaměstnancích?

Kdepak. Stačilo „změnit pravidla“ a vyeliminovat ze statistik místa, která dávno neexistovala, byla obsazená nebo jejich potřeba mnohdy už před lety pominula. Prostě udělat v těch statistikách trochu pořádek.

Jeden by řekl, že jde o banalitu. Což by byla pravda, pokud by se dlouhé a dlouhé roky, a skutečně se bavíme o desítkách let, česká politika a společnost tak trochu neřídily i tou zcela absurdní statistikou o počtu volných míst. Tím nechci říct, že by snad byla opravdu přijímána zásadní rozhodnutí na základě takto nereálných čísel. On v podstatě vždycky někdo přišel a řekl: „Neblázněte, na tom se nedá ve skutečnosti stavět. To jsou hausnumera.“ Ale veřejnost byla soustavně zásobována představou, že v zemi je obrovské množství postů, které nikdo nechce, tedy že je zde množství práce, kterou nehodlá nikdo dělat. Prostě tím bylo ovlivňováno veřejné mínění. Se všemi důsledky, jaké podobné vychýlení obecných představ mimo oblast reality mívá. I proto lze na sociálních sítích lehce narazit na prohlášení o nezaměstnaných jako o nemakačenkách, protože přece volných míst je všude hromada.

Nu, poučení z toho plyne jednoznačné: Veřejné mínění se občas řídí i do značné míry nesmysly.

Na druhou stranu zase nejde ten obraz země alespoň relativně plné možností pracovat odmítnout úplně. Jakkoliv totiž reálnější statistika přináší velkou změnu, ve skutečnosti pořád platí, že co se nezaměstnanosti týká, je naše ekonomika skoro globálním (pozitivním) exotem. Jen je teď daleko více vidět, co si skoro nikdo nechce připustit. Totiž jak špatně na tom je český trh práce, jak je rigidní, nepružný a nefunkční.

Abychom propříště nepodléhali falešným znamením, je třeba se zeptat: Takže nyní můžeme s klidným svědomím pracovat s poměrem 320 ku 83 jako s poměrem lidi bez práce ku volným místům? A kdybychom vzali strukturu (především vzdělanostní) oné poptávky po zhruba 83 000 zaměstnancích, tak na ni můžeme vsadit?

Kéž by byl svět tak jednoduchý. Volných míst je pravděpodobně více, než kolik jich mají ve své evidenci Úřady práce. Technicky vzato neexistuje povinnost zaměstnavatele hlásit volná místa, pokud nehodlá pro jejich obsazení využít podnik služeb ÚP, nikdo ho k tomu nemůže (naštěstí) nutit. Čili ten poměr je jistě o něco lepší, než těch 320 ku 83, těžko ale spekulovat o kolik. Stejně tak struktura bude ve skutečnosti trochu odlišná a poptávka po vysokoškolácích bude o něco vyšší, než ukazují oficiální čísla.

Což nás dovádí k tomu opravdu důležitému. Co bylo těch třicet let bráno vážně a co vlastně nikdo nezpochybňoval? Struktura oněch „volných míst“. Leccos se podle ní opravdu řídilo. Byla například brána zcela vážně při diskusích a v jistém smyslu i při plánování budoucnosti školství. A při dalších okolnostech.

Pochopitelně není vyloučeno, že přes absurditu celkových čísel vlastně nedávala ona struktura nějak zásadně chybné signály (alespoň za ta volná místa, která zaměstnavatelé svěřili úřadům práce). Ale pokud často slyšíme z různých míst tvrzení, že například naše školství by nemělo rozvíjet obecné, ale raději odborné školství, je to problematické z řady důvodů, ale mimo jiné i kvůli nejistotě o skutečné struktuře poptávky na trhu práce. Neboť, a to je potřeba si přiznat a pracovat s tou vědomostí, my ve skutečnosti onu poptávku příliš neznáme.

A to teď ponechávám stranou prostý fakt, že je dost problematické plánovat budoucí školství podle minulé struktury poptávky po vzdělání (i kdybychom ji znali přesně). Důsledně vzato je takový postup jenom a pouze zafixováním minulosti, recyklováním dvacátého století do století jedenadvacátého. Ale to by bylo téma na jinou úvahu.

Každopádně změna ve vykazování volných pracovních míst je drobný pozitivní krok. Je to malinké posunutí k normálnosti a k tomu, že signály a data lze brát vážně, pracovat s nimi a neohlížet se stále okolo, kdy je za rohem ukrytý a zamaskovaný nějaký problém či zpochybnění. Což nic nemění na tom, že bychom potřebovali skutečně hloubkovou sondu do tajů českého trhu práce. Protože ve skutečnosti o něm víme podstatně méně, než by bylo potřeba. Bez takové sondy nelze uskutečnit jeho důslednou reformu.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 13.2.2025 11:49 | karma článku: 34,26 | přečteno: 4259x

Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,87 | Přečteno: 2434x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2024x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 590x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Pět let zmaru. A teď?

Ztracená pětiletka. Zatracená pětiletka. Od roku 2020 se v tom prostě „plácáme“. Jsme zemí s mimořádným počtem strategií pro příští desetiletí rozepsaných na tisících stránek. Jenže s nulovou představou, co dělat dál.

19.12.2024 v 9:22 | Karma: 27,44 | Přečteno: 899x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog

21. dubna 2025

Premium Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v...

Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši

21. dubna 2025

Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina...

Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti

21. dubna 2025

Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...

Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog

21. dubna 2025

Premium S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 33,27
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik