Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se drží ruská ekonomika?

Zuby nehty, nicméně přesně tak, jak racionálnější část ekonomů předvídala. Ta méně racionální část a s ní nemálo politiků pociťuje zmatek a rozčarování, jak je možné, že se ruská ekonomika po tisíci dnech nezhroutila.

S uspokojením mohu prohlásit, že tentokrát jsem plnohodnotně v racionální části, kdo by si to chtěl ověřit, není problém: mé texty z dubna a září 2022 na toto téma najde například ZDE nebo ZDE. V obou píšu především o jednom základním faktu: Sankce samy o sobě nepovedou a prostě ani nemohou vést k něčemu, co bychom nazvali zhroucením ekonomiky. Povedou k tomu, že nerovnováhy uvnitř ruského hospodářského systému budou stále větší, povedou k postupnému odlivu kapacit k válečnému průmyslu a pomalu pak i k prohlubování nedostatku na vnitřním trhu, povedou k fiskálním problémům, k inflaci, kterou nebude možné maskovat upravenými čísly a propagandou, a posléze ke stagflaci, průvodním znakem bude stále větší spoléhání režimu na silové složky, ale naprosto jistě nemohou zapříčinit cokoliv, co bychom nazvali zhroucením ekonomiky.

Hospodářské sankce nikdy žádnou zemi „nepoložily“ v tom smyslu, že by se během pár měsíců, a dokonce ani během pár let rozpadnul její ekonomický systém. Stačí se podívat na Kubu, Venezuelu, Írán a samozřejmě Severní Koreu… Všechny se postupně proměnily v zaostalé a více nebo méně izolované pevnosti s obrovskými problémy, povětšinou velmi chudé, ale ani jedna se „nezhroutila“.

Tím spíše se nerozpadne ekonomika ruská, která se může opřít o naprosto mimořádnou surovinovou základnu.

Co se tedy v Rusku nyní, tisíc dnů po vyhlášení prvních sankčních kroků, vlastně děje?

Hrubý domácí produkt vesele roste. Především proto, aby byl obratem zlikvidován v absurdním ukrajinském dobrodružství. Produkce pro domácí trh trpí podfinancováním, protože tržní úvěry začínají u 25 či 27 procent, což jsou podmínky, ve kterých v principu nelze investovat. Jakákoliv modernizace se zastavila, neřešitelný problém je i prostá reprodukce kapacit. Domácí podniky prohrávají na domácím trhu boj s rostoucími importy z Číny, zahraniční trhy jsou (kromě pokoutně prodávaných surovin) zavřené nebo přivřené, na trhu práce pak už vzdaly boj o pracovní sílu, kterou odsává vojenská produkce. Ta totiž problém s financováním nemá.

Ve zvláště podivuhodném postavení jsou manažeři právě armádních dodavatelů. Změny legislativy udělaly z nesplnění dodávek pro armádu trestný čin. Takže vedení podniků nabídne potřebným zaměstnancům cokoliv a příjme jakýkoliv úvěr, protože riziko krachu je z osobního pohledu pořád daleko lepší než riziko gulagu.

Veřejný sektor, veřejné služby, sociální služby a zdravotnictví jsou hrubě podfinancované. Což v daných podmínkách znamená omezení financování na ten nejnižší představitelný stav, aby průšvih nebyl ihned vidět. Není divu, když válečné výdaje pohltí v roce 2025 třetinu rozpočtu a pokud se zahrnou i výdaje na vnitřní silové složky, pak už má jít o 41,5 procenta výdajů.

Vnitřní dluh, který byl i před třídenní speciální operací obrovský, po celých tisíc dnů jejího trvání dynamicky roste. Což platí i o rozpočtových schodcích, jakkoliv ty jsou zatím zvládnutelné díky předchozím rezervám. Ve výčtu takových projevů se dá pokračovat dlouho, to ale neznamená, že by ekonomika nebyla funkční a že by dokonce nemohla růst.

Paradox? Vůbec ne.

Oficiální míra inflace je v Ruské federaci aktuálně 8,6 procenta, přičemž je to méně, než předchozích 9,1 procenta. Těžko říct, kdo tomu údaji věří. Centrální bankéři (kteří ho publikovali, v RF bylo jinak zveřejňování statistických údajů již před časem suspendováno) asi ne. Základní sazbu banka zvýšila z 19 na 21 procent a podle vyjádření průmyslníků na nedávno skončeném Ruském ekonomickém fóru 2024 v Čeljabinsku očekávají klíčoví manažeři na konci tohoto roku další zvýšení možná až na 25 procent.

Nelze zároveň válčit a zároveň bojovat s inflací. Technicky to ve chvíli, kdy se válka změní v konflikt zaměstnávající celou ekonomiku, není v podstatě možné. Jestliže je potenciál odčerpáván konfliktem, nemůže být saturován domácí trh se zbožím. Zvláště, když nemůžete investovat, když nemáte pracovníky, když obchod je zpomalován sankcemi a tak dále. Takže Ruská centrální banka, která stále opakuje mantru, že příští rok inflaci srazí na 4 až 4,5 procenta, předvádí sice heroický, ale absurdní boj.

Vladimír Putin a centrální banka mají nicméně v rukávu jednu spektakulární možnost, jak vyřešit inflaci i nízkou nabídku na trhu. Lze zmrazit vklady a vytvořit z nich nucenou státní půjčku. Ale to se rovná měnové reformě a vyhlášení ekonomické války vlastním občanům. K něčemu takovému lze přistoupit až v situaci největšího zoufalství. Nemyslím, že by se to mohlo stát letos či příští rok.

Každopádně není tedy pravda, že by sankce nefungovaly. Fungují přesně tak, jak jsou sankce schopny fungovat. Jsou obtížně obcházeny, ale ve skutečnosti den za dnem a měsíc za měsícem ruskou ekonomiku oslabují. Žádná tepna není porušena, ale na jejím těle jsou tisíce drobných protivných ran, z nichž každá jedna stojí pár kapek energie. Ruské hospodářství je unavené, vzdorování situaci ho stojí mnoho sil.

Přesto může díky obrovským zdrojům takto fungovat celá léta, možná dokonce i celá desetiletí, ale následky budou stále viditelnější a dopady vážnější. Celková chudoba země (to neznamená Moskvy, Petrohradu a pár dalších měst) se bude prohlubovat, špatnou náladu obyvatel bude třeba stále častěji „napravovat“ pomocí ozbrojených složek a stupňováním kontroly společnosti. To však pořád není zhroucení ekonomiky.

Úsilí, které ruská diplomacie věnuje vybudování cest na obcházení sankcí, je mimořádné. Tlak na reformu BRICS a vytvoření vlastních platebních kanálů v jejím rámci je enormní. Je to pochopitelné, proražení sankcí lze uskutečnit jen tak, že bude dostatek zemí připravených přeprodávat Rusku (za přirážku) západní technologie a komponenty, konec konců i západní zboží. A třeba se slevou, ale ve velkém kupovat ropu, plyn a suroviny.

Z hlediska situace, do které se Rusko vmanipulovalo, je tato mezinárodní diplomatická fronta podstatnější než boje v Kurské oblasti nebo u Doněcka. Jakkoliv totiž sankce Rusko neporazí, vyčerpání, které mu přinášejí, není problém na měsíce, ale na dlouhé roky. S každým dnem konfliktu totiž Rusko sice zvládá boj o svou současnost, ale prohrává válku o svoji budoucnost.

A ruská budoucnost může být i podstatně složitější, než se nyní Moskvě zdá. Poslední odhady klíčových pracovišť se shodují, že bez ohledu na příští případné konjunktury již v tomto desetiletí dojde k okamžiku, kdy se světová poptávka po ropě zlomí a začne meziročně klesat. To by ale znamenalo černý scénář pro ruské dlouhodobé příjmy, protože u nich je ropa jedním z hlavních pilířů. A to v době, kdy hlavní těžaři stojící mimo OPEC+ svoji produkci soustavně zvyšují ve snaze urvat z ochabujícího trhu co největší díl. Teď, právě v těchto letech si těžařské země rozdělují možná poslední opravdu bohaté ropné příjmy, akumulují finance do fondů pro budoucnost.

Rusko se zbytky toho svého chystá promarnit v zákopech nesmyslné války.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 21.11.2024 8:54 | karma článku: 40,22 | přečteno: 3805x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Národ miluje korunu, podniky ale hlasují nohama

Vláda se nedávno odmítla výrazněji posunout směrem k zavedení eura, což jinými slovy znamená, že ke společné měně v příštích zhruba pěti letech určitě nepřistoupíme. Někdo slaví, někdo pláče, někteří hlasují „nohama“.

5.12.2024 v 6:00 | Karma: 29,71 | Přečteno: 2406x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Žijeme jako Calhounovy myši?

Popularita toho experimentu se vrací v módních vlnách: Dejte myší populaci vše, co potřebuje, plus bezpečí, a za několik desítek generací dojde po řadě peripetií k vymření kolonie. Lidé v tom hledají paralelu k dnešnímu světu.

28.11.2024 v 7:30 | Karma: 31,84 | Přečteno: 3019x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Můžeme mít mzdy jako v Německu?

Ano, technicky vzato ano. Za čtyři roky? Ne, pokud nenastane zázrak nebo se nezhroutí Německo. Ptejme se ale na daleko podstatnější otázku, než jestli je to proveditelné za pět, deset nebo dvacet let.

18.11.2024 v 18:07 | Karma: 33,08 | Přečteno: 2475x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Bojme se o Evropu nebo bojme se Evropy?

Každý racionálně smýšlející a ekonomicky znalý člověk je poněkud vyděšený z toho, co se děje s evropským průmyslem. My jsme zvláště vyděšeni, co se děje s průmyslem českým. Říká se tomu deindustrializace.

19.9.2024 v 7:00 | Karma: 22,74 | Přečteno: 531x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Rozpočet povodní nebo povodně rozpočtu?

Samozřejmě lidské tragédie jsou na povodních to nejhorší. Peníze je nemohou zhojit. Mohou ale ulevit oblastem, které byly postižené nejvíce, kde došlo k největším škodám na majetku. A také na lidské psychice.

16.9.2024 v 14:08 | Karma: 12,20 | Přečteno: 333x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se

8. prosince 2024  12:28,  aktualizováno  20:15

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...

Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu

8. prosince 2024  5:26,  aktualizováno  11:31

Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...

Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt

13. prosince 2024

Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...

Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ

13. prosince 2024

Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...

Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní

13. prosince 2024

Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...

Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun

13. prosince 2024

Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 120
  • Celková karma 28,30
  • Průměrná čtenost 1416x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik