Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bojme se o Evropu nebo bojme se Evropy?

Každý racionálně smýšlející a ekonomicky znalý člověk je poněkud vyděšený z toho, co se děje s evropským průmyslem. My jsme zvláště vyděšeni, co se děje s průmyslem českým. Říká se tomu deindustrializace.

Dalo by se říct, že v našich podmínkách dodává průmysl až příliš do HDP, tedy že jeho podíl v ekonomice je „přehnaný“. Ve srovnání s vyspělými státy, s těmi opravdu bohatými, je to pravda. Hodně zjednodušeně řečeno přispívá u nás průmysl k tvorbě HDP zhruba 30 procenty. Pro srovnání: Švýcarsko je pod 25 procenty, unijní průměr klesl pod 20 procent, ve Spojených státech je to méně než 18 procent a tak dále. Přičemž dlouhodobě podíl průmyslu postupně klesá. Spíše pro zajímavost: V roce 1990 byl podíl průmyslu asi 62 procent. Pamětníci nicméně vědí, že podle toho také vypadal vzduch, voda, celkově příroda a s tím vším i věk dožití obyvatel. Čili nelze říct, že by pokles významu průmyslu byl nutně negativní jev, v mnoha ohledech je to naopak.

Pokles vlivu průmyslu není totiž sám o sobě nic divného. Dokonce i v Číně, která je stále manufakturou světa, klesá podíl průmyslu z hodnot nad padesáti procenty na současných necelých 40 procent a trend pokračuje i přes krizi stavebnictví dál.

Skutečná deindustrializace totiž není prostý pokles podílu průmyslu na HDP. Tento jev nastává, až když se reálně snižuje průmyslová produkce. Není to úplně jednoduché, ale jako skutečnou deindustrializaci nenazýváme stav, kdy průmysl roste pomaleji než jiné sektory, takže tím matematicky nutně nastává pokles jeho podílu na HDP. Deindustrializací nenazýváme ani to, kdy průmysl měřeno objemem produkce ve stálých cenách stagnuje. Jenže dostali jsme se do stavu, kdy ve skutečnosti mizí, kdy podíl ostatních sektorů roste díky tomu, že průmysl klesá. A to je problém.

Hospodářský a v důsledku i sociální.

Jako obvykle v posledních desetiletích, máme stejnou potíž jako Německo. Já vím, že to spoustu lidí naštve a mnozí to neslyší rádi, ale my jsme ekonomicky skutečně jednou ze spolkových zemí. S tím toho příliš neuděláme, to je geografická logika. A německé hospodářství je na tom špatně. Dokonce hůře, než by se mohlo zdát. Samozřejmě meziroční pokles v řádu nižších desetin procenta, jaký u sousedů letos nastane, není sám o sobě nic tak děsivého. Jenže země je sužována mnoha a mnoha dalšími problémy a poměrně dynamická deindustrializace (rychlejší než u nás) k nim patří na jednom z prvních míst.

Samozřejmě důvody jsou asi evidentní. Příliš rychlá zelená transmise, navíc technologicky nezvládnutá (elektromobilita je klasický příklad), pomalé reformy (naše digitalizace je na tom lépe než německá), přílišná moc odborů a nepružný trh práce… Dalo by se pokračovat dlouho.

A co hůře. Naši sousedé ztrácí své postavení v patentových řešeních. Loni vzrostl počet patentů podaných subjekty s domicilem v Německo jen o 1,4 procenta. Celkově evropský úřad EPO zaregistroval růst dvojnásobný. Horší je to v delším srovnání. V absolutních číslech podaly německé firmy loni necelých 25 tisíc patentů, což je o skoro tisíc méně než v roce 2014.

Abychom si ujasnili, co znamená v tomto směru Česká republika, tak ještě něco málo čísel. Loni EPO registrovalo skoro 200 tisíc patentů. Z ČR jich pocházelo celých 241, což je sice skoro nejvíce v historii, ale zároveň jde o pouhopouhých 0,12 procenta evropského stavu. Někoho by mohlo uklidnit, že to je stále podstatně více než třeba Rusko (135), jenže velikostně srovnatelné Rakousko jich má desetkrát tolik a třeba Jižní Korea si pro Evropu registrovala 60x více řešení. Pouhá společnost Samsung asi 20x více než Česká republika.

Jenže toto zaostávání se stalo celoevropským problémem. V podstatě hlavním tahounem růstu počtu patentů jsou totiž mimoevropské země. A prim hrají právě Jižní Korea a samozřejmě Čína. Což se, stejně jako deindustrializace a další jevy, jednou projeví v poklesu životní úrovně Evropanů. A to spíše dříve než později.

Správná otázka je, co s tím hodlá dělat Evropská unie.

Staronová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen si na to objednala studii od bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, nesporně svrchovaného ekonoma označovaného (díky zásadnímu podílu na zvládnutí dluhové krize eura) podle známé nezastavitelné herní postavičky SuperMario. Kdo by se tím chtěl pročíst, studii nalezne ZDE.

Když si sečteme recepty ze studie a složení nové Evropské komise, není to zrovna výsledek, který by zaručoval, že Evropa zastaví deindustrializaci a technologické zaostávání.

Zpráva požaduje především nové obrovské investice do inovací. Dobrá, to je zajímavé, ale proč má ty investice dělat EU? Umí to lépe, než pánové ze Samsungu? Navíc mají být „na dluh“. Investuje Samsung do vědy a výzkumu „na dluh“? Další recept je pokrok v odstraňování překážek uvnitř společného trhu, pokračování federalizace se to dá také nazvat. To se zdá racionální, jenže ve skutečnosti společný trh funguje celkem dobře. Určitě nejlépe z celé EU. Naprosto jistě lépe než evropský vesmírný program, který za těžké peníze nedávno slavně vypustil nosič o generaci starší, než už roky používají americké soukromé firmy. Třetí oblastí je snižování závislosti na Číně a dalších nespolehlivých dodavatelích v oblasti strategických potřeb a energetiky. To je v pořádku, ukázalo se jako velmi rizikové být závislý na divných režimech. Jenže jak s tím souvisí pouhé přihlížení deindustrializaci kontinentu?

Komise je složená, hovořím o klíčových místech a portfoliích, z vizionářů Zeleného údělu. Nerada to píšu takto zkratkovitě přímočaře, chtělo by to vzít jméno po jménu, ale věřte, že to tak v krátkosti je. Za mne se jedná o strategickou chybu velkých rozměrů. Evropa potřebuje krizové manažery, kteří zastaví zaostávání a stabilizují ekonomický systém. Dostala vizionáře, jejichž dlouhodobě možná i správné a jistě šlechetné představy kvůli jejich technologické nereálnosti dovedly Evropu tam, kde nyní je. Takže se z problému máme dostat tím, že do ohýnku hodíme další kusy problému?

Cítím se samozřejmě Češkou, vedle toho ale do jisté míry i Evropankou. Jenže nyní se nutně musím o Evropu bát, stejně jako se musím bát Evropy.

Co je tedy nyní úlohou této i jakékoliv příští politické reprezentace České republiky? Musíme skutečně rychle najít napříč Unií silné spojence, kteří místo strategických vizí na třicet let přinesou společně na jednací stůl racionální rychlá opatření pro nejbližší roky. Nynější přeregulovanou Evropu je potřeba zjednodušit, udělat ji pružnější, „kapitalističtější“. Protože jak to vypadá dnes, tak až EU vypustí vesmírný nosič další (alias současné) generace, budou si Musk, Berzos a Branson rozdělovat zlato, stříbro a bronz ze závodu o Mars.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 19.9.2024 7:00 | karma článku: 20,95 | přečteno: 444x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Rozpočet povodní nebo povodně rozpočtu?

Samozřejmě lidské tragédie jsou na povodních to nejhorší. Peníze je nemohou zhojit. Mohou ale ulevit oblastem, které byly postižené nejvíce, kde došlo k největším škodám na majetku. A také na lidské psychice.

16.9.2024 v 14:08 | Karma: 12,20 | Přečteno: 313x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Na přijetí eura nemáme svaly

Jednou z otázek, které dostávají kandidáti do Senátu na běžícím pásu, je jejich případná podpora přijetí eura. Ne, že by v tom Senát měl nějaké zásadní slovo. Ale jistě je to pro voliče podstatná informace.

11.9.2024 v 7:35 | Karma: 18,83 | Přečteno: 420x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Feministický minimalismus

Od chvíle, co jsem ohlásila kandidaturu do Senátu, se mne pořád někdo ptá, jestli jsem tedy feministka. Kdyby to přicházelo jen z ženských organizací, připadal by mi ten dotaz vlastně logický. Ale ptají se všichni.

30.8.2024 v 7:00 | Karma: 11,17 | Přečteno: 281x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Bilion na zbrojení. Jímá vás hrůza?

Pokud budeme v letech 2025 až 2029 dodržovat naše spojenecké závazky (minimálně 2 procenta HDP na obranu), což nesporně budeme, tak během těch pěti let vynaložíme na tento účel asi 930 miliard korun.

21.8.2024 v 7:30 | Karma: 16,33 | Přečteno: 541x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Exekutoři to tentokrát skutečně přehánějí

Kdybychom hledali povolání s horší pověstí než politik, jednou z profesí kandidujících na úplné dno pekla by byl exekutor. Nicméně exekutoři mají to štěstí, že výzkumníci respondentům mezi 26 povoláními to jejich nenabízejí.

19.8.2024 v 7:31 | Karma: 37,77 | Přečteno: 4780x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Izraelci k nám vtrhli, hlásí mise OSN v Libanonu. Odejděte, vyzval Netanjahu

13. října 2024  13:34,  aktualizováno  21:30

Sledujeme online Mírová mise OSN v Libanonu hlásí další konflikty s izraelskou armádou. Izraelské tanky podle OSN...

V Berouně hoří pekárna. Platí třetí stupeň poplachu, evakuovali desítky lidí

13. října 2024  19:25,  aktualizováno  21:06

Hasiči zasahují u požáru střešní konstrukce pekárny v Berouně. Evakuovali 54 lidí, nikdo se...

Lotyš? Mexičan? Ne, uprchlý Petr Wolf. Exposlanec používal falešné identity

13. října 2024

Premium Bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf, který byl na konci září zatčen v Paraguayi, teď čeká ve vazbě na...

Habíbí, pojď válčit. Rusko nabírá na frontu Araby, slibuje občanství a peníze

13. října 2024  19:39

Ruská armáda se uprostřed velkých ztrát na ukrajinské frontě snaží naverbovat co nejvíce...

  • Počet článků 116
  • Celková karma 19,12
  • Průměrná čtenost 1360x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech. V letošních volbách kandiduji jak nestranička (s podporou ANO) do Senátu v obvodu 26, tedy na Praze 2 a 3 plus v částech Prahy 9 a 10.

Seznam rubrik