Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

J29a52n 20Š78i14k

17. 2. 2025 13:56

Vůbec nejde o cla, migranty, pohlaví, ekonomickou logiku. Celý fanfarózní nástup Trumpa a okázalé podepisování výnosů před veřejností jsou jenom tím, čím je před rugbyovým zápasem tanec Haka. O voliče už nejde, jsme zvoleni, teď jde o to co nejvíce pomalovaným obličejem a řevem vykolejit protivníka. Trump je obchodník a proto i vyjednavač. Výnosy jsou sice podepsány, ale fakticky se neděje skoro nic, až na několik tisíc zatčení migrantů a jejich odsun, což je v podmínkách USA, mrňavá kapička v moři. Svého účelu ale dosáhl. Ti, kteří budou s trumpovými lidmi uzavírat dohody ekonomické, politické, budou vykolejeni a tím i znevýhodnění pro další jednání. Jenže tak trochu se zapomíná, že tohle není nový člověk, který se vynořil z moře jako Čapkův mlok. On už totiž 4 roky kdysi prezidentem byl a nemám pocit, že by v době jeho vlády USA byly tygrem Všehovesmíru. Teď jde jen a jen o emoce, dělostřeleckou přípravu, průzkum bojem, marketing, reklama, o nic jiného. Hezký den

JL

Pane Siku, mate ukazku ceskych obcanu nasledujici vase mysleni. Jsou to ti, co vam dali tu znacku plus pod vas komentar. Uzasna sila diskutujicich. Vsak co je napsane je ukazkou mysleni vsech. To je uz zarazejici, ale nic neobvykleho. Totiz to je presna ukazka naroda ceskeho (moravskeho i slezskeho), ktera predstavuje presne celou minulost tohoto naroda. Udelat si legraci z osob ktere mozna budeme potrebovat. Ach jo.... To uz tu bylo nekolikrat.

Foto

Ano, to jo základní poučky makroekonomie, zahraničního obchodu a fiskálních dopadů. Karma, srozumitelné. Bohužel 70% voličů to vůbec nebude číst, ani chápat.

JR

Ano, správně, to nejsou ekonomicky zdůvodnitelná rozhodnutí, ale rozhodnutí politická. Trump chce zvýhodnit domácí firemní produkci i na úkor vlastních obyvatel s tím, že se to jednou vyplatí. EU dělá přesný opak. Znevýhodňuje domácí firmy nesmyslnými zelenými dohodami, emisními povolenkami a dalšími lahůdkami oproti mimoevropské konkurenci až je přivede k záhubě. Otázka je, co je lepší.

JK

J13a32n 81K61u86b80i54k

17. 2. 2025 15:08

[...] Trump chce zvýhodnit domácí firemní produkci i na úkor vlastních obyvatel s tím, že se to jednou vyplatí. [...]

To ale odporuje vlastnimu principu kapitalismu. Kapitalismus je o investicich do inovaci. Jestlize ale nekomu ten inovacni tlak odeberu tim, ze konkurenty umele zdrazim, tak tim jenom prinutim konkurenci jeste vic inovovat a domaci firmy ukolebam do skladkeho spanku, protoze konkurenci vybrzdil zazracny dealmaker.

Ja jsem 100% presvedcen, ze soucasne elity USA nemaji nejmensi poneti kolik bije, ekonomicky netusi co zpusobuji.

PV

Tak pokud cla zvýší cenu dováženého nad cenu doma vyrobeného, tak to pro státní kasu má pochopitelně pozitivní dopad, protože kromě daní ještě získá daně z práce a zisku (tedy za předpokladu, že je za danou cenu o dané zboží stále zájem). Ale pro běžného občana to je pochopitelně pohroma, protože je to on, kdo zvýšenou cenu, tak jak tak, zaplatí, jak jste přesně napsala.

Foto

Jo a ještě: neměli bychom urážet selský rozum. Ten by zcela jistě se cly nepřišel, protože intuitivně ví, že každou platbu do veřejného rozpočtu nakonec někdo musí zaplatit, a že každá překážka živnosti je k její tíži.

SD

Důvod pro přesun výroby do zahraničí je stejný v USA i v Evropě - představa, že namáhavou práci přesuneme ven, kde ji "někdo" udělá za méně peněz. Prodejce bude moci ty výrobky prodávat spotřebitelům za vyšší zisk, občané se zbaví nepříjemné a špatně placené práce a přitom ty věci budou mít pořád levněji než kdyby je vyráběli sami. Je to tentýž princip, jako přivézt si otroky, nebo později vlastnit kolonie. Tj. mít se dobře na úkor někoho jiného. Ale ono to prostě dlouhodobě nejde. Ani ti Číňané už nejsou ochotní pracovat je "za misku rýže". A když snižujeme vlastní produkci, nebude fungovat ani ta opěvovaná "ekonomika služeb". Můžeme si navzájem platit za služby, ale za fyzické věci, které je nutné vyrobit, musíme zaplatit tomu, kdo je vyrobil. Pokud je ten někdo v zahraničí, musíme umět vyprodukovat něco, o co bude v tom zahraničí zájem.

Foto

A ještě to musíme vyprodukovat za cenu, za kterou to někdo koupí. Dnes už ale všechno, co se vyrábí v Evropě, vyrobí v Asii levněji a stejně kvalitně včetně kabelek Louis Vuitton a koňaku.

Foto

Tak se na to podívejme z druhé strany:

- **Průměrné celní sazby**: EU uplatňuje průměrnou sazbu 3,95 % na dovoz z USA, zatímco USA mají na dovoz z EU sazbu 3,5 %

- **Automobily**: EU uvaluje na americká auta clo 10 %, zatímco USA na evropská auta pouze 2,5 %

- **Potraviny a nápoje**: Cla EU jsou o 3,5 procentního bodu vyšší než americká

Teď si článek přečtěme ještě jednou a prohoďme USA a EU.

Foto

To je nesporně pravda, ale k obsahu je to irelevantní. To je argument z hlediska "spravedlnosti", když si řekneme, že cla mají být stejná a pohybujeme se pouze u zboží, když tedy vynecháme služby. Jenže spravedlnost v zahraničním obchodě je pofidérní pojem a služby jsou také obchod. A dále běžný účet platební bilance je důležitější než pouhá obchodní bilance, ať již jen zbožová nebo i se službami. Všechno v textu platí, stačí se na věc dívat jako na změnu vůči současnému stavu. A pak jsou nízká cla vždy užitek pro domácího spotřebitele, protože zvyšují domácí konkurenci a tlačí dolů ceny. Zvýšení cel vždy znamená v důsledku zvýšení ceny. Narovnání cel USA - EU už bylo na stole několikrát a pokud se příliš nepletu, tak poslední celkový pokus zařízla americká administrativa během prvního Trumpova období. A od poslední dílčí, tedy od dohody o globálním zdanění globálních korporací odstoupila tato administrativa před několika dny - bez globální daně ale těžko může být dohoda o clech. I když to tak nemusí vypadat, tak jsou to spojené nádoby. Ale zpět k jádru: je třeba brát stav v časovém bodě T a zamýšlenou změnu od bodu T1 - a pak všechno do puntíku platí, protože jestli stav v bodě T někomu připadá spravedlivý a jinému nespravedlivý je z hlediska stavu v bodě T1 vedlejší. Každopádně díky za poznámku a pěkný den.

  • Počet článků 126
  • Celková karma 30,60
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik