Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OS

S tím vlivem na oslabení síly větrné masy bych byl opatrný. Obdobný vliv totiž mají stromové a keřové porosty, které jednak absorbují větrnou energii (hýbají se a ohýbají se a na to ohnutí je prostě třeba energie), jednak vychylují větrnou masu směrem vzhůru, takže mírní důsledky větrné eroze. No a pohlcení části energie fotovoltaickými panely je skutečně pouze symbolická kapka v moři. To více škod udělá sama existence polí s fotovoltaikou, kterou si ptáci pletou s vodní hladinou, dost silné elektromagnetické rušení v okolí těchto polí (poznáte to třeba tak, že když pojedete okolo autem s puštěným rádiem, tak si moc muziky neužijete), které má vliv na celou řadu organismů od hmyzu až po obratlovce. Ale v konečné fázi mne spíš znervózňuje skutečnost, že portfolio typů energie se zúží jen na tu jednu "ideální", elektrickou. To může být v budoucnu docela fatální pro celou civilizaci. Ale spíš jen pro Evropu. Tady se totiž a nejen v tomto směru blbne skutečně fatálně.

0 0
možnosti
RJ

No opatrný. Lesy ovlivňují vzdušné proudění do řekněme sto, možná sto padesáti metrů. U větrných parků se ovšem bavíme o výškách dvě stě až řekněme čtyři sta metrů a to už zasahuje do oblasti například tvorby mraků. A s tím, že "závětří" za nimi má daleko větší velikost. Jenže o těhle vlivech toho mnoho nevíme. O tom jak přízemní proudění ovlivňuje proudění ve větších výškách, jaké to má důsledky se můžeme jen dohadovat. Proměnných je tolik, že žádný smysluplný "vzorec" pro to neumíme vytvořit.

Ano, to je základní problém, soustředění na jeden jediný typ energie s velkou pravděpodobností smrdí velkým problémem.

1 0
možnosti
  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 589x
Dlouhou část života se zabývám historií. Píšu proto, protože mne to baví, vydělat se tím nedá a snad ani nechci. Jako elektronické knihy jsem vydal velmi obsáhlou práci „Průvodce dějinami zdravotnictví“, http://www.jine-knihy.cz/kniha/pruvodce-dejinami-zdravotnictvi o které si troufám tvrdit, že je nejobsažnější u nás a potom studii „Edvard Beneš bez adorace“ https://www.kosmas.cz/knihy/205623/edvard-benes-bez-adorace/ mapující život našeho druhého prezidenta v kontextu doby za využití vzpomínek jeho vrstevníků.

Seznam rubrik