Multifokální brýle: zlo, na které si nezvyknu, nebo velký pomocník?

Mnozí už určitě slyšeli o multifokálních (progresivních) brýlích. Co jsou to multifokály? A proč často najdeme recenze, že jsou špatné, že si na ně lidé nezvykli? Pro koho jsou vhodné? Na co při jejich výběru nesmíme zapomenout? 

Mnoho otázek a ještě více odpovědí se dozvíte v tomto článku. Nejprve si řekneme, co jsou to multifokály, neboli progresivní čočky. Proč dva názvy?

Multifokál byl principiální předchůdce progresivních čoček, které se používají dnes. Název se však vžil natolik, že se hovorově používá i pro modernější progresivní čočky. Jedná se o víceohniskové brýle, které umožňují vidět na více vzdáleností (do dálky, na střední vzdálenost i na čtení), nemusíte tedy střídat vícero brýlí. 

Multifokální brýlové čočky fungují na principu měnící se dioptrické hodnoty v průběhu plochy čočky. Vlivem této změny, ale vznikají v periferii optické vady, které mohou působit rušivě. Pro Vaši spokojenost je nutné dodržet několik základních pravidel.

Přesnost, přesnost a zase přesnost

Mnoho klientů, kteří k nám přichází, nebylo se svými původními "multifokály" spokojeno. Častou příčinou může být i zdánlivá drobnost. Na co tedy nezapomenout? Zejména je potřeba přesně vyměřená korekce. Osobně doporučuji nespoléhat se pouze na předpis od lékaře, a vzhledem k finanční náročnosti si nechat ověřit dioptrickou korekci i u optometristy. Optometrista si může pro vás udělat víc času na rozdíl od očního lékaře, který má v dnešní době čas na vaše vyšetření omezen.

Další body lze shrnout větou „Najděte si opravdu dobrého optika“. S dalšími kroky vám totiž opravdu musí poradit zkušený oční optik. Mimo jiné se jedná o výběr vhodné obroučky. Ne každá je pro tento typ čoček vhodná, a kromě toho, že by Vám měla slušet, musí splňovat několik dalších parametrů. Především by Vám však měla být pohodlná. Od obrouček pak přejdete k výběru multifokálních čoček.

Oční optik musí zohlednit několik základních parametrů - Vaše dioptrie, výběr obroučky a činnosti, které budete v brýlích provádět. Pokud se Vás optik na toto nezeptá, je něco špatně. Jaké činnosti by měli optika zajímat? Mezi ty základní jistě patří Vaše práce. Pracujete u počítače, a pokud ano, tak u jakého (stolní počítač, notebook nebo tablet)? Řídíte? Řídíte klasické osobní auto nebo kamion? Sportujete? Jste vášnivými čtenáři? Není multiokál jako multifokál, a pro každého se hodí jiný typ, nebo naopak není vhodný vůbec. Nemůžete také počítat, že multifokál za 1500,- bude vhodný pro každého a že s ním dosáhnete stejného komfortu jako s multifokálem kvalitnějším, ale bohužel dražším. Nenechte se tedy zlákat každou "výhodnou" nabídkou a více se zajímejte co kupujete. 

Proč jsou multifokální brýle tak drahé?

Multifokální (progresivní) brýlové čočky se vyrábějí pro každého individuálně. Vyrobit jen tento jeden pár brýlových čoček je finančně náročnější. Standardní levná skladová skla se vyrábějí ve velkých sériích a následně se jen vybrousí dle tvaru vaší obroučky. Cenu dále ovlivňuje množství vašich individuálních parametrů, s nimiž se při výrobě počítá. Základní multifokální brýlové čočky jsou konstruovány na tzv. normohlavu a při výrobě se zadávají jen některé vaše hodnoty. Každý z nás je jiný, máme jinak velikou hlavu, různě posazené oči, jiné dioptrie atd. Čím více se tedy odlišujeme od těchto průměrných parametrů, tím hůře nám základní multifokál sedne. Nechte si tedy vaším očním optikem změřit tyto hodnoty a na jejich základě teprve zvolte ten správný multifokál.

Kdo není vhodným adeptem na multifokály?

Multifokální skla nejsou vhodné pro ty, kdo pracují s velmi drobnými věcmi (např. hodináři, zlatníci nebo modeláři). Pro tyto činnosti jsou vhodné spíše jednoohniskové brýle. Dále bych nedoporučovala multifokál těm, kterým se velmi často mění dioptrie, případně očekávají velkou změnu dioptrií (např. při plánované operaci šedého zákalu). Multifokál není vhodný, jestliže máte výpadek zorného pole, zejména v centrální oblasti. Velkým faktorem je také práce na počítači. Pracujete-li osm hodin denně na počítači, doporučuji pro vás raději tzv. pracovní čočky. Ty jsou přímo určeny na počítač a mají rozšířené zorné pole při pohledu na střední vzdálenost (počítač, vaření, práce v dílně apod.). Nechce-li se Vám střídat více brýlí, pak volte při práci na počítači jen opravdu kvalitní multifokální skla. 

S čím musím u prvního multifokálu počítat?

Stejně jako s mnoha jinými věcmi i s multifokálem se musíme naučit pracovat. Počítejte, že je naprosto normální, když si na něj budete klidně i čtrnáct dní zvykat. Není dobré ho po tuto dobu střídat s jinými brýlemi (zvlášť pokud jsou v nich jiné dioptrie). Zároveň je dobré nosit ho pořád - ráno když vstanete si brýle vzít a večer je sundat.

Jak jsem už napsala výše, základem spokojenosti jsou správně změřené dioptrie, padnoucí obroučky a vhodný typ multifokálu. Nebojte se tedy více poptat a nejděte si opravdového profesionála.

 

 

 

Autor: Kateřina Morávková | středa 13.9.2017 16:21 | karma článku: 0 | přečteno: 301x
  • Další články autora