Jak vybrat správné brýle?

Nosíte brýle? Stalo se Vám, že jste si pořídili nové brýle a po nějaké době jste zjistili, že Vám nesedí? Tlačily Vás? Sjížděly po nose dolů? Na co si dát pozor a jaké jsou vůbec možnosti?

Brýle jsou individuální záležitost a pro každého z nás jsou vhodné jiné. Každý máme jiné parametry obličeje, různé dioptrie a potřeby. Z tohoto důvodu je třeba výběru brýlových obrouček věnovat řádnou péči a odbornost. Projdete-li více očních optik, sami zjistíte, že ne všude se Vám dostane stejné pozornosti.

Hned na začátku si musíte ujasnit, co od svých nových brýlí očekáváte. Každý má jiné představy, ale při výběru je potřeba vzít v úvahu počet dioptrií a účel, pro nějž mají být brýle používány: Jedná se o brýle na dálku, na čtení či o jejich kombinaci? Potřebujete své brýle také na počítač? Pro každou z těchto možností se hodí jiné brýle a s jejich výběrem vám musí poradit oční optik.

Na co si dát pozor? Při výběru obrouček se nezapomeňte zmínit, zda netrpíte nějakou alergií například na kovy, které mohou být v obroučkách obsaženy (nikl, stříbro atp.). Pokud ano, doporučuji volit buď obroučky plastové nebo titanové. Avšak není titan jako titan, u mnohých obrouček je obsažen pouze jako příměs.

Dalším parametrem je velikost Vaší hlavy. Každý z nás je jiný, máme jinak posazené uši a nos. Obroučky by se měly z principu dotýkat pouze za ušima a na nose. Neměly by Vás nikdy tlačit ani sklouzávat. Pokud bychom vybrali například příliš úzké brýle, mohou Vás i po čase začít tlačit (především na spánku) a v extrémním případě mohou po delší době prasknout. Stranice by měla v ohnutí končit lehce za uchem. Nesmí být ani krátká ani dlouhá. Krátké stranice mohou tlačit a naopak díky dlouhým stranicím Vám budou brýle neustále sjíždět po nose. Následkem obou případů je, že brýle nebudou pořádně držet na hlavě. V případě plastových brýlí je potřeba, aby brýle seděly na kořenu nosu celou svou plochou. Kovové brýle mají ve většině případů sedýlka, která je možné upravit dle potřeby. Brýle je možné do určité míry upravit, ale ne všechno se dá úpravou zachránit. 

Správná a špatná délka stranic

Brýle se rozdělují do tří základních typů. Prvním typem jsou klasické celoobroučky, které jsou vhodné i pro vyšší dioptrie, ale naopak také pro nízké plusové dioptrie. Druhým typem jsou tzv. poloobroučky nebo také vázané brýle. Mají obrubu pouze nahoře nebo dole a zbytek čočky je přivázán na silonu. Jelikož je v čočce pro silon vyříznutá drážka nejsou tyto brýle vhodné pro nízké plusové dioptrie, u nichž je kraj čočky velmi tenký a při použití by se mohly brýlové čočky vyštipovat. Posledním typem jsou tzv. vrtané neboli bezobroučkové brýle. U nich je potřeba říci, že nejsou příliš vhodné jako brýle na čtení a velmi důležitý je správný výběr materiálu brýlových čoček. Běžná plastová čočka by ve vrtaných obroučkách velmi rychle praskla.

Nejsou brýle jako brýle, nepodceňujte tedy jejich výběr. A vždy si najděte očního optika, který vám je opravdu schopen poradit. Více až příště.

Autor: Kateřina Morávková | středa 19.4.2017 9:02 | karma článku: 12,21 | přečteno: 474x
  • Další články autora