100 milionů denně

Česká republika DENNĚ posílá do Evropské unie 100 milionů Kč! Někteří vyvolení si pak složitými cestami z této sumy škubnou prostřednictvím tzv. evropských fondů. Za to pak musejí všechny úspěchy prezentovat téměř jako „milodar EU". Jenže - to nejsou peníze EU, ale NAŠE!

www.svobodni.cz

Ročně ta suma činí celkem 36 miliard Kč, což jsou dvě procenta z našich daní, které česká vláda posílá každoročně jako příspěvek do Bruselu. Lisabonská smlouva (vejde-li v platnost) tento povinný odvod ještě zvýší.

Eurofilové brunátně namítnou, že dostáváme z EU víc, než tam nyní posíláme. Není to pravda, jde jen o optický klam, který se týká Fondů EU, z nichž nám teď milostivě přidělují peníze (= ty, které jsme tam sami předtím sami poslali) na projekty (s nimiž uspěje jen hrstka vyvolených žadatelů). Když se poctivě sečtou VŠECHNY příspěvky a poplatky, které ČR odevzdává Bruselu, tak jsme tzv. čistými plátci. No a představme si, až v další evropské Sedmiletce (nové plánovací odbobí EU bude v letech 2014-2021) už nebudeme na seznamu zemí, jež mají dostat "podporu" (přelitou via Brusel z vlastní kapsy), ale naopak se nám vinou Lisabonské smlouvy (vstoupí-li v platnost) náš povinný příspěvek do kasy EU výrazně zvýší!

Kolik bylo už afér kolem projektů ze Strukturálních fondů EU?! Kolik bylo zbytečně vyhozených peněz za projekty (většinou tzv. měkké, tj. vzdělávací), které někdo dostal jen proto, že měl na správném místě kamaráda?! Leckde by vám mohli vyprávět "veselou historku", jak kdosi dostal peníze, a pak zpětně upravoval žádost, aby "seděla" na zadání. Přitom na skutečně potřebné projekty nejsou v nastavených pravidlech ty správné škatulky a pokud jsou, tak složitou cestu spletitých žádostí s hromadou příloh absolvuje málokdo. A když už se do toho pustí a stráví s přípravou mnoha(set)stránkové ponížené supliky i několik měsíců času, následně x týdnů čeká na verdit, stejně mu pak přijde jen strohé oznámení "Váš projekt nebyl vybrán" (přestože třeba i splnil veškeré potřebné náležitosti).

Mimochodem - celkem vtipné je, že v žádostech o "evropské peníze" musíte pečlivě vypsat, jak váš projekt bude prospěšný či aspoň šetrný k životnímu prostředí (pokud neuvedete správné fráze, nedostanete dostatečný počet bodů) a to vše pak odevzdat ve 20 kopiích :o)) 

Každý starosta přitom moc dobře ví, CO by za zmíněných 100 milionů pořídil užitečného ve své obci. Nebylo by tedy jednodušší ty peníze nechat rovnou tady u nás? Jsem pro zásadní omezení příspěvku do EU a pro takovou změnu rozdělení výnosu daní, aby obcím a krajům zůstával větší díl a nemusely žádat o dotace. Aby mohly samy rozhodnout, co a jak za své peníze pořídí, aniž by ztrácely čas a energii nesmyslnými žádostmi. Jistě by to uvítaly i místní firmy, které by tak získaly více zakázek. K přerozdělování peněz prostřednictvím evropských dotací není relevantní důvod. Toto přerozdělování vede jen k obrovskému plýtvání! Chtějí-li některé státy poskytovat podporu jiným evropským zemím, mohou tak přece činit přímo na základě vlastního rozhodnutí. Nepotřebují k tomu "chytré úředníky" v Bruselu. 

Systém, kdy Velká Británie, Německo, Nizozemí a Švédsko mají slevy ze svých příspěvků, a současně na místní záležitosti typu svodidla u silnic nebo zastávky veřejné dopravy se musí složitě žádat o dotace přes Brusel, je nespravedlivý, byrokratický, drahý, a proto neudržitelný. Prostě, je nutné toto nesmyslné plýtvání už jednou provždy zastavit!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Kašparová | sobota 30.5.2009 9:56 | karma článku: 30,57 | přečteno: 2428x
  • Další články autora

Kateřina Kašparová

Neschopní vpřed!

2.11.2015 v 18:39 | Karma: 43,27