Kouzlo časů minulých: alma mater

Tak ta mne odkojila a její mateřské mléko vonělo přírodou a půdou, lesklo se opracovaným železem a usnadňovalo lidem práci.

Stála v Dejvicích, kousek od Kulaťáku v ulici Technická hned vedle chemiků a na Kulaťák tenkrát jezdily pouze tramvaje nebo se ze Špejcharu chodilo pěšky po Dejvické. Jmenovala se Vysoká škola zemědělská a sousedila s Vysokou školou chemicko technologickou. Když se přestěhovala do nového areálu v Suchdole, připadla její budova chemikům.

 

Hned po vstupu po pravé straně byl děkanát Fakulty mechanizace s paní Příhodovou za okýnkem ve dveřích, matkou všech studentů v tísni, tajemníkem Dvořákem a děkanem prof. Mikanem, později doc. Pěkným. Přihlášení, převzetí indexu, vyřízení stipendia a do Šámalovy posluchárny na sraz celého budoucího ročníku. Je nás přes osmdesát, z toho tři děvčata a kolem třiceti Slováků. Fakulta mechanizace byla založena před nedávnem a je jediná v republice. Novými pojmy je naplněn celý den: semestr, zápočet, zkouška, index, vojenská katedra, povinné nepovinné přednášky, menza, skripta atd. Šla z toho hlava kolem.Po týdnu se v hlavě všechno pěkně usadilo, přestal nám vadit i hluk tramvají, které s pravidelností sobě vlastní křižovaly v obou směrech Letenskou pláň kolem Kolonky hluboko do noci a poslušně jsme v plném počtu "nabíjeli" Šámalovu posluchárnu, pilně psali poznámky a zírali, s jakou noblesou předstupovali přednášející před studenty, oslovovali je "Dámy a pánové" a dokázali vzbudit zájem i o ty nejteoretičtější problémy. Jen v marxismu-leninismu jsme byli soudruzi a soudružky,O naši přízeň se nemuseli nijak ucházet vojáci, soustředění na vojenské katedře s plukovníkem Čeřenským v čele a jeho "štábem", kapitánem Zavaďákem, Majorem Žulou a kapitánem Karhanem. Shromáždili nás v posluchárně a už to šlo jedno za druhým: "Vstyk! Pozor!" Vešel plukovník Čeřenský a když stoupl za katedru, "Sednout!". Z projevu vyjímám jenom technické záležitosti. Ostatní nás celkem nezají malo: každý týden ve středu nástup "na vojnu" v předepsaném oblečení /jakési vojenské zelené montérky, zelená košile, zelené trenýrky, zelená kravata, zelená lodička, černé kanady a plynová maska v zeleném futrálu, kde si mnozí nosili svačinu a bylo pak problematické po náhlém povelu "Masky nasadit!" nasadit si na hlavu pytlík od maminčiných buchet. A tak jsme vždy ve středu zezelenali. Trvání - čtyři roky, dvakrát o prázdninách měsíční cvičení a závěrečné zkoušky.Skončíme prý jako absolventi s možností v následné šestiměsíční vojenské prezenční službě stát se důstojníky. Světlá perspektiva.

 

S ubíhajícím časem se počáteční obavy z náročného studia začaly rozptylovat a nejvíce to pozorovala Šámalova posluchárna. Blížila se však první vážná hrozba: uspět při zápočtech a zkouškách za první semestr. Situace byla pro mnohé o to složitější, že na stipendium musel být dodržen průměr ze známek všech zkoušek, který byl někde kolem dvou. Podařilo se. První semestr skončil bez průšvihu a v indexu se blýskaly známky a podpisy, kterých si dodnes vážím.

Index je pěkně znetvořený věkem, podobně, jako když se já kouknu do zrcadla. Druhý semestr, to už byla chůze prošlapanou cestičkou.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Kašíkjaroslav | sobota 25.4.2015 6:07 | karma článku: 7,09 | přečteno: 210x