Expedice oksroN: malé velkoměsto.
Omlouvám se skalním Norům, že jsem jejich hlavní město Oslo s 650 000 obyvateli nazval malým velkoměstem. Brzy to nebude pravda, protože každým rokem přírůstek obyvatelstva staví toto město do pozice nejrychleji se rozvíjejícího se velkoměsta v Evropě. Takže máte už představu, kterou ještě umocním následující fotografií.
Pukud přijedete autem, budete mít Oslo jako ma dlani s jeho přístavem, cihlově červenou radnicí, vpravo zátoku s muzei i konec Oslofjordu. A u radnice se zastavíme. Musíte ovšem dávat pozor, kde zaparkujete. Neznalost norštiny nám v roce 2003 nadělila pokutu, která nás dostihla až doma. Celí nažhavení na očekávané zážitky jsme zaparkovali u budovy, která byla sídlem ředitelství policie a už po 100 metrech jsme při odchodu viděli policajta, jak nám za stěrač vkládá lístek s pokutou. Ignorace se dočasně vyplatila, ale neunikli jsme. Doma jsme solili skoro tisícovku, protože bychom se jinak dostali na "černou listinu" a v příštím roce bychom mohli přijít o daleko větší sumu.
Když se u nás řekne Oslo, skoro každému se vybaví každoroční předávání Nobelovy ceny míru a to se děje právě v této budově. Kdo by se nechtěl podívat do jejího interieru. Ani my jsme nebyli výjimkou. Vchod je z druhé strany mezi dvěmi věžemi, za zády máme přístav a všude spoustu vysázených květin, které si ve zdejším prostředí libují a dávají to svým hábitem jasně najevo. Než jsme obešli budovu, tak jsme si vyslechli několik pouličních muzikantů, prohlédli výstavu obrazů rozestavěných na plošině před Informačním centrem a pak už jsme vzhlíželi ke vchodu do budovy.
Je už k večeru jak ukazují hodiny a tak není žádný cvrkot. Hodiny jsme si prohlédli před chvílí a odhaduji, že mají tak 5 m v průměru. Ukazují čas, datum a postavení slunce a měsíce. Ovšem na Staroměstský orloj nemají. Vpravo i vlevo jsou stěny ke vchodu zdobeny krásnou keramikou, kterou jsme už prohlédli a nyní se chystáme na návštěvu interieru radnice. Bavíme se o vysoké míře přistěhovalců z mnoha zemí světa, především z Azie, Afriky ale i z Evropy /Švédové, Poláci/ a tak nás nepřekvapilo, že naše hostitelka nás v Lilleströmu pozvala na nákup zeleniny k Turkovi. Z dnešního pohledu početná komunita muslimů /kolem 80 000/, kteří jsou soustředěni ve čtvrti Grønland, kde se nachází rovněž převážná většina z 12 městských mešit, začíná budit oprávněnou pozornost původních obyvatel.
Je s podivem, že vstup do radnice je už dnes volný . Před deseti lety se ještě platilo vstupné. Nablýskaná hala působí impozantním dojmem a nenechali si ji ujít ti, kteří se k jádru Expedice "přifařili" a tak já jsem tu byl již třikrát a stále je čemu se obdivovat. Při prohlídce je možno vidět spoustu nástěnných maleb a výjevy ze života obyvatel města. Najdeme zde i norské panovníky a světce.
Když se tak dívám na levou stranu haly vyvstane mně na mysli skutečnost, že soutěže na výzdobu radnice v roce 1936 se zúčastnil i slavný norský malíř Edvard Munch, jehož muzeum jsme před pár leta rovněž navštívili a nebude od věci, abychom se tam spolu někdy příště rovněž podívali.
Tady jsem si vyšlapoval po schodech do prvního patra s výhledem na přístav. V celé budově je možno navštívit skoro všechny místnosti včetně zasedací. Fotografové a lovci s videokamerou si přijdou na své.
Abychom se mohli podívat, jak vypadá předávání Nobelovy ceny míru, vypújčil jsem si snímek z Googlu. Tuto cenu získalo od roku 1901 mnoho zemí, tedy jejich příslušníků /74/, nejvíce USA 24. Bylo mezi nimi i Norsko, slavný průzkumník Arktidy Fridtjof Nansen, o kterém bude určitě v tomto seriálu ještě řeč.
Zvonkohru s 38 zvonky, umístěnou v jedné z věží, jsme v poledne neslyšeli. Její melodie trvá pár minut a ve zkrácené verzi je možno ji slyšet každých 15 minut. A tak vám vyzvánějí zvonce, že jste se dnes dočkali konce.
Fridtjof Nansen (10. října 1861, Store Frøen - 13. května 1930, Lysaker) byl norský průzkumník, vědec a diplomat.
Je po něm pojmenován měsíční kráter Nansen.[1][2]
Jaroslav Kašíkjaroslav
Kdo jinému jámu kopá....aneb...--Babiš gaunerem.

Před půl rokem by mně ani nenapadlo, že půjdu k volbám s volebním lístkem hnutí ANO. Jen okrajově jsem sledoval frontální útok na jeho předsedu, přemýšlel o presumci neviny a divil se čím dál víc. Včera mne kampaň dorazila.
Jaroslav Kašíkjaroslav
Expedice oksroN 2017: první stovky kilometrů.

Tak pokud jste jeli také autem do Petrohradu, nic moc nového vás nečeká. A pokud se k tomu chystáte, dobře děláte. Konec konců vám o pěti dnech pobytu v něm povyprávím příště.
Jaroslav Kašíkjaroslav
Kudy, kam?

Nejenom psaním živ je člověk, ale i prací na zahrádce a k tomu je jarní a letní období přímo ideální. A není od věci připravit i povyražení, za které cesty do Norska považuji.
Jaroslav Kašíkjaroslav
Kouzlo časů minulých: kubánská padesátka.

Být na Kubě v době, kdy k vám dorazila padesátka bylo fantastické. A když k tomu připočítáme pobyt na pláži Santa Lucia nelze než pochopit, že jsou na ni nesmazatelné vzpomínky.
Jaroslav Kašíkjaroslav
Kouzlo časů minulých: v náručí Santa Lucii

Vím, známější je Varadero, my však dojeli na atlantické pobřeží na překrásnou pláž Santa Lucia, kde lze šnorchlovat u největšího korálového útesu na světě. Tak pojeďte s námi.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Senátoři rozhodnou o tlumičích na zbraních i velké reformě sociálních dávek
Lékaři budou povinně ověřovat to, zda mají zbrojní průkaz jejich pacienti s nemocí, vadou nebo...
Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací
Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...
Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli
Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...
Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě
Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 194
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 386x