Dva roky odtemnění – co všechno nám ukázal registr smluv?
Registr smluv se podařilo prosadit až po 3 letech snah, a za svůj krátký život čelil zákon o registru smluv mnoha pokusům o vykostění. Přitom je to nejlepší obrana proti předraženým zakázkám, zbytečným nákupům nebo nevýhodným prodejům státního majetku.
Registr smluv dnes obsahuje víc než 1,3 milionu platných smluv o celkové hodnotě skoro 8 bilionů korun. To všechno jsou peníze daňových poplatníků, které se díky registru dostaly pod veřejnou kontrolu. Motivace vkládat smlouvy do centrálního registru je jednoduchá: nezveřejněná smlouva je neplatná. Odtemnění, které nastalo, tak má obrovské rozměry.
Registr je bohatým zdrojem zajímavých informací pro občany i pro investigativní novináře. Díky němu odhalili třeba to, že nemocnice účtují pojišťovnám k proplacení částky včetně bonusů, které jim farmaceutické firmy poté vrací zpět. Dalším objevem bylo, že stát stále obchoduje s řadou neprůhledných společností. A nedávno díky registru smluv vyšlo najevo, že státní zemědělský fond posílal peníze určené malým a středním firmám také holdingu Agrofert a dalším velkým zemědělským koncernům.
Nezveřejněná neplatí
Registr byl přesto dlouho „nechtěné dítě“. Zatímco na Slovensku přijala vláda Ivety Radičové obdobný registr během 3 měsíců, v České republice se zákonodárci o registru hádali 3 roky.Klíčovým momentem se stal listopad 2015, kdy Senát vrátil do Sněmovny návrh zákona znetvořený k nepoznání.
Skupina senátorů tehdy navrhla, aby veřejné instituce platily symbolickou pokutu, pokud smlouvu nezveřejní. Ano, čtete dobře. Státní instituce měla platit státu pokutu za to, že nechce svým občanům ukázat, jak nakládá s jejich daněmi. Protikorupční platforma Rekonstrukce státu tehdy zmobilizovala všechny své síly a přesvědčila poslance, aby zákon fungoval na principu “nezveřejněná smlouva je neplatná”.
Plošné výjimky pro státní firmy
Za svůj krátký život zažil registr další bitvy a útoky – třeba návrhy, aby se na některé subjekty zákon vůbec nevztahoval (takovou výjimku má od počátku ČEZ), nebo stížnost senátorů u Ústavního soudu. Z plošných výjimek pro státní podniky nakonec sešlo a dílčích výjimek se dočkaly státní pivovar Budějovický Budvar, veřejnoprávní Česká televize nebo třeba státní podnik Explosia. Některé firmy se díky registru naučily kreativitě: emitují dluhopisy obchodovatelné na burze, aby se zveřejňování vyhly úplně (jako třeba ČEPS).
Jiné firmy ve své snaze skrýt obsah smluv tak úspěšné nebyly: jedna nemocnice například místo černé fixy použila zvýrazňovač a tak ještě upozornila na bonusy, které získávala od farmaceutických firem. Ministerstvo dopravy ve smlouvách poctivě začernilo dodavatele služeb, ale pak ho v registru pojmenovalo Alza. Inu, tak snad příště.
Přetahování o registr - Piráti vs ČEZ
Veřejná kontrola umožňuje odhalovat dotační pochybení i rezervy v hospodaření, ale zároveň pomáhá povinným subjektům udržovat data v pořádku, a nemít v „těch smlouvách“ slušně řečeno nepořádek. A tam, kde je vše v pořádku, pak registr může pomoci zvýšit důvěru občanů ve fungování veřejné správy.
Současně se však někteří politici rozhodli vrátit ke kořenům registru. Rekonstrukce státu už na začátku prosazovala, aby své smlouvy zveřejňovali úplně všechny veřejné instituce včetně státních a polostátních firem. Piráti se teď rozhodli zrušit výjimku pro polostátní ČEZ či společnosti ČEPRO a ČD, které aktuálně nemusí zveřejňovat v centrálním registru vůbec nic. Piráti argumentují tím, že žádná společnost nemusí v registru zveřejňovat nic, na co se vztahuje obchodní tajemství. Ať už bitva o ČEZ dopadne jakkoliv, doufáme, že nepodnítí další „kreativní zákonodárce“ k tomu, aby se opět pokusili zákon o registru smluv vykostit.
Co nám tedy opravdu registr smluv za dva roky existence ukázal? V prvé řadě to, že prosadit u nás transparentní stát není lehké. Někteří lidé budou stokrát tvrdit, že ve chvíli, kdy úřad strávil mnoho desítek hodin zpracováním smlouvy, zahltí ho nutně prací registr, neboť musí posledních 5 minut celého martýria věnovat vložení smlouvy do registru! V druhé řadě to, že pro veřejnou sféru není problémem otevřenost, pokud tedy nemá co skrývat.
Josef Karlický
Boj proti korupci u ledu? Příprava nových zákonů nabrala zpoždění
Protikorupční vláda v boji s korupcí zaspala. Klíčové zákony připravila s velkým zpožděním. Poslanci teď bojují o to, aby do voleb stihli přijmout alespoň některé z nich. Máme naději na transparentnější soudy a další změny?
Josef Karlický
Řízení státu za časů pandemie. Právní stát není jen do dobrého počasí
Vláda nemá jasno v právním základu opatření, jimiž omezuje lidská práva. Za krizového stavu několikrát překročila své pravomoce. Neboť svá rozhodnutí zdůvodňuje jen povrchně, její postup budí obavy o osud právního státu.
Josef Karlický
Prodloužili nouzový stav. Začnou hledat i dlouhodobý právní rámec pro boj s koronavirem?
Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 17. května. A co bude potom? Virus pravděpodobně nezmizí. Rekonstrukce státu proto doporučuje, ať si vláda již nyní nachystá vhodnější právní rámec pro dlouhodobý “život s virem”.
Josef Karlický
Budeme mít lepší kontrolu státních firem a méně byrokracie pro obce?
Pod nezávislou kontrolou je dnes jenom polovina veřejných peněz. Nejvyšší kontrolní úřad vidí pouze na státní hospodaření, ovšem na státní firmy, kraje, statutární města a jejich podniky už nedohlédne. Změna je přitom na dosah.
Josef Karlický
V čím zájmu? Nový zákon zprůhlední lobbování, zatím má však velké mezery
Poslancům putuje na stůl zákon o lobbování. Opatření, které může veřejnosti zprůhlednit soupeřící zájmy, které se promítají do politických rozhodnutí, má ale zatím řadu nedostatků.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Češi se zbavují chat z covidového boomu. Ale kdo chce prodat, musí slevit
Premium Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku 481 metrů, před...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
GPS je zranitelný, znepokojuje Pentagon. Čína chce systém nahradit vlastním
Americký satelitní navigační systém GPS je zranitelný a Spojeným státům se nedaří jej dostatečně...
Česko má naplněné plynové zásobníky na víc než 93 procent, uvedl Síkela
Plynové zásobníky v Česku jsou naplněné na víc než 93 procent, což je víc než průměr zásob plynu v...
Vídeň děsí nárůst útoků nožem. Mladí si je pořizují za hranicí v Česku
Pro obyvatele Vídně se stal jedním z klíčových témat zářijových rakouských voleb nárůst kriminality...
Zachránila tisíce židů, inspirovala Wintona. Přesto se na Schmolkovou zapomnělo
Seriál Dlouhá léta neprávem zůstává ve stínu slávy sira Nicolase Wintona, který by bez ní zřejmě nikdy z...
Pronájem krásného bytu 2+kk s balkónem a sklepem, Trávník, Česká Třebová
Trávník, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 14
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 534x