Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nabízím sladké potěšení

Už to budou čtyři roky, co jsem se vrátila z Itálie do Čech a stále se té krásy tady kolem nemůžu nabažit. Spousta míst a věcí mě vrací do osmdesátých let a vy víte, jak ráda na tu dobu vzpomínám. Pojďte taky zavzpomínat. 

,,To není země, to je zahrádka," říkám si dennodenně, když jezdím křížem krážem tou naší malou republikou. Jelikož hledám nová města a vesnice, kde bych mohla nabídnout sladké potěšení, nejezdím po dálnicích, ale po okreskách a furt se kochám. Jsem jako pan doktor z filmu Vesničko má středisková, jen se kochám opatrněji. Jezdím mezi tou krásou (on si recitoval, já si skládám básničky) a často si vzpomenu na jeho slova: ,,Jen se neposer, papundekle." Spousta lidí totiž pro nás kochající se nemá pochopení. Kam všichni tak spěchaj, vidí vůbec tu nádheru kterou míjí, uvědomují si, že žijeme teď a tady? Já nespěchám, už ne. 

Jsem celé dny na cestách a vidím kolem nich ty spousty křížků. V autě by se spěchat nemělo. Když člověk přijde na to, jak je život krásný a křehký (podobně jako křídla motýlí) a miluje ho tolik jako já, nemůže prostě spěchat. 

Jezdím od vesnice k vesnici a občas narazím i na takové poklady, jako je auto pana doktora z komedie Vesničko má středisková. Jak já bych se takovým autem ještě někdy svezla. Mě neláká jízda ve Ferrari ani v Lamborghini, ale jízda třeba tím papundeklem, co jsme mívali v dobách mého dětství.

Při mých pracovních cestách se vracím na místa, kam jsem jezdívala jako malá. Tam mi pak proletí hlavou krásné a zapomenuté vzpomínky. Jako třeba u téhle hospůdky. S našima jsme do ní chodívali před čtyřiceti lety na zmrzlinu a sedávali venku, na dřevěných židličkách, se sklenicí malinovky. Jsem ráda, že mám zákazníky i v Sázavě, protože tolik letních dovolených, jako na osadě Sedliště, jsem nikde jinde nezažila. Tenkrát jsme téhle ROHcké osadě říkávali Samopše, podle vesnice na protějším břehu řeky Sázavy. Několikrát jsem v mých blozích už na to místo s láskou vzpomínala, ale jezdit do Sázavy jednou měsíčně, to je lepší než jen vzpomínat u počítače, to vás prostě pokaždé vrátí v čase.

A hned ze Sázavy jedu za klienty do Žďáru. Ač si město Žďár nad Sázavou z dětství nepamatuju, do osmdesátek jsem se v něm vrátila okamžitě. Spodní náměstíčko se od těch let určitě vůbec nezměnilo. Nákupní centrum té doby - Sázavka, velký hotel na kterém jsou stále ,,školní" hodiny a ošklivá, typicky komunistická stavba panelového domu spojeného s poštou. Dokonce i auta mého dětství, prohánějí se tu po ulicích. Kdo by se chtěl vrátit do socialismu, ať zajede si do Žďáru.

Mám ráda všechno staré, takže i stará nádraží. Těch už ale moc není, v Praze snad jen to Smíchovské zůstalo od mého dětství stejné. A teď jsem objevila tohle ,,retro" nádraží v Kralupech nad Vltavou. Posaďte se prosím, zavřete oči a vraťte se vlakem do dětství. Podle komentářů od mých čtenářů vím, že je to docela dobrá terapie na smutek, vztek i bezmoc. A toho je tento rok v celém světě dost.

A nejen nádraží mají v Kralupech ,,retro." Když se projdete mezi panelákama, najdete toho mnohem víc. Třeba tuhle úžasnou pumpu, která bývala v osmdesátých letech na každém rohu a každé dítě z ní pilo. Dnes už je to rarita, kterou jsem musela vyfotit. Já jsem prostě nostalgik a mám ráda místa a věci, co se nemění.

Ovšem některá místa se změní k nepoznání a je to dobře. Málokdo z nás by v této krásné budově viděl trilogii Slunce seno. 

Filmy Slunce seno znám zpaměti, ale v Hošticích jsem nikdy nebyla, až teď, díky mé práci. A tak, když jezdím pracovně ze Strakonic do Vimperka, vždycky se v Hošticích zastavím na kafe. Dostanu silného turka a poslechnu si vyprávění místních štamgastů sedících v občerstvení na náměstí. Ani ve snu by mě při sledování tehdy veleúspěšného filmu Slunce seno jahody (v mých deseti letech) nenapadlo, že si jednou posedím na téhle posteli. Jsou to maličkosti, dalo by se říct blbosti, které nám dělají obyčejné dny hezčí a pokud je takových blbostí několik, je z obyčejného pracovního dne den neobyčejný. Potom vám vůbec nevadí, že jste deset či dvanáct hodin v práci. Navíc nabízíte sladké potěšení a to má každý rád ;)

Tenkrát, roce 1983, když natočili první Slunce seno, chodila jsem na základku a ze školy utíkala rovnou do sámošky pro žvýkačku Pedro nebo pro pět šumáků za korunu. Za stejnou korunu, jako našel před nedávnem Michal. Stará dobrá hnědá koruna. Co všechno se za ní dalo koupit ... zmrzka, žvejda, lízátko (i dvě, ty oválný placatý), rohlík (i tři a desetník ti zůstal), poštovní známka (i dvě), balónek nafukovací a určitě ještě spousta jiných věcí. Najít starou československou korunu je opravdu velká náhoda, je to jako najít kus dětství. 

I když na dětství ráda vzpomínám, uvědomuju si, že je dávno v trapu a jedna kačka to nezachrání. No, prý ve mně kus dítěte zůstal, proto jsem furt tak šťastná z maličkostí, říká Michael. Možná má pravdu - miluju houpačky, klouzačky, tobogány i trampolíny. Když vidím pouť, musím se zastavit pro cukrovou vatu a na střelnici (kolotoče už mi nějak nedělají dobře). Matějská je fajn, ale nejlepší jsou poutě vesnické.

Vůbec nějak ten venkov mám čím dál radši. Třeba tady, v Načeradci na chalupě - ráno nás budí sousedovic kohout, snídáme na zahradě, z bývalého JZD je slyšet bučení krav a cítit vůně ,,domova." To je taková pohoda. Miluju tyhle hodinové snídaně ,,v trávě."

Občas si dáme koláč s rybízem ze zahrádky, bublaninu z třešní natrhaných v aleji za chalupou, někdy jen jogurt s čerstvým rohlíkem a mlékem, jako jsem to jídávala v dětství. Ale dnes, dnes jsme si udělaly výborné palačinky s vynikající domácí marmeládou od Milušky (Michalova mamka). Tenhle víkend jsme tu totiž jen my dvě. Vlastně tři, ještě kočka Ťapka. Prostě dámská pohodička, relax a psaní blogů (na ty nějak díky práci a výletům s Michalem nemám čas). Tak já dojím ty palačinky a napíšu druhou část, když už jsem se tak rozepsala ;) 

Krásnou a pohodovou neděli vám všem!!!

Autor: Karla Šimonovská - Slezáková | neděle 23.8.2020 9:57 | karma článku: 32,49 | přečteno: 1164x
  • Další články autora

Karla Šimonovská - Slezáková

Mám trošku problém ...

„Nežer a cvič,“ říkám si často, když čumím do lednice a hledám co bych si dala. Jenže to se lehce řekne, ale mnohem hůř udělá. Já silnou vůli mám, to jó, ale ne pokud se to týká jídla a cvičení.

30.6.2024 v 7:06 | Karma: 32,04 | Přečteno: 1009x | Diskuse | Ostatní

Karla Šimonovská - Slezáková

Když byla zima tužší a tráva zelenější

Tak vám nevím, byly ty české vodní toky v dobách socialismu čistší nebo jsme bývali větší čuňata? V letech osmdesátých, koupali jsme se v létě kdekoli. V řekách, v rybnících, dokonce i v potoce. Dneska bych do Sázavy nevlezla.

14.6.2024 v 8:24 | Karma: 28,03 | Přečteno: 818x | Diskuse | Ostatní

Karla Šimonovská - Slezáková

Už nechci řvát

Štěstí a radost, to by chtěl mít každý a nejlépe denně. Avšak tahle dvě slova představují pro každého z nás něco jiného. Pro mne třeba návraty do osmdesátých let.

10.5.2024 v 9:05 | Karma: 34,88 | Přečteno: 2223x | Diskuse | Fotoblogy

Karla Šimonovská - Slezáková

Pohlaď svoje tělo

Taky se sami občas hladíte? Ne? Tak to zkuste a podívejte se na své tělo alespoň někdy jako na zázrak.

21.4.2024 v 11:11 | Karma: 33,86 | Přečteno: 2571x | Diskuse | Ostatní

Karla Šimonovská - Slezáková

Nekritizuj

,,Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc," zpívá se v jedné slavné veselohře, kterou všichni znají, ale mnozí by si ji měli pouštět každé ráno při probuzení. Pak by se možná chovali k druhým jinak.

20.2.2024 v 19:51 | Karma: 37,72 | Přečteno: 3166x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Kolaps počítačových systémů: potíže hlásí banky, televize i pražské letiště

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:09

Firmy po celém světě řeší výpadek svých informačních systémů a technologií. Problémy hlásí...

Telly v letní kampani láká na slevy, olympiádu i iDnes Premium

19. července 2024

Televizní operátor Telly spustil před zahájením olympiády letní kampaň, ve které zákazníky láká na...

Na luxusním bulváru v Paříži pobodal muž policistu. Zastřelili ho

19. července 2024  9:35

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Když se stíny setkají nad Špilberkem. Snímek od astronoma z Brna ocenili v NASA

19. července 2024  9:21

Astronomickým snímkem dnešního dne vyhlásil americký úřad NASA fotografii západu slunce nad Brnem,...

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

  • Počet článků 268
  • Celková karma 32,20
  • Průměrná čtenost 3448x
Pražanda, která žila 12 let ve střední Itálii, ráda na ni vzpomíná, ale ještě raději vzpomíná na osmdesátá léta v Československu.
Co mě baví? Žít, snít a vzpomínat na dětství! 
Zpátky do osmdesátek se dostanete s mou knihou Zrzavé dětství v socialismu.