Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak za starých časů

Když jsem před pěti lety začala psát v Itálii z nostalgie vzpomínkové blogy o dětství z osmdesátých let, ani ve snu by mě nenapadlo, že za nějakej rok si takové dětství tak trochu zopáknu.

Píše se rok 2020, je konec března a venku svítí sluníčko z blankytně modré oblohy. Já sedím v kuchyni, ve svém jedna plus jedna, vedle mne dvě andulky ožírají noviny a v obýváku pochrupkává u televize můj přítel. Ven nemůžeme, je vyhlášena karanténa. 

Už dva týdny nechodím do práce, takže každé ráno, když otevřu oči a opláchnu si obličej ledovou vodou, otevírám současně i počítač. Mám teď home office a díky za něj, ale pro obchodního zástupce s prořízlou pusou ve znamení Střelce je taková karanténa fakt trest. To třeba moje kamarádka účetní, ta si libuje. Nemusí se ráno oblékat, česat a malovat, nejezdí půl hodiny do kanceláře, jen si natáhne župan nebo tepláky a ještě si u té své práce uvaří i vypere. Já bych se nejraději rozjela do terénu mezi lidi a klidně bych si vzala na sebe i to, co jsme nosívali na základních školách v dobách socialismu při cvičení CO (cvičení, jehož téma bylo zamoření rozsáhlého území radioaktivním spadem). Ale stejně bych v tom terénu zjistila, že čokolády v tuto dobu nejsou to nejnutnější, i když by určitě kvalitní čokoška mnohým pomohla k lepší náladě (nejlíp ta s pravou brandy).A tak teď dennodenně sedím u kuchyňského stolu a učím se psychologii prodeje, plánuju nové trasy za zákazníky napříč republikou a doufám, že tahle karanténa brzy pomine. No není to pech, když konečně po x letech najdete práci, která vás strašně baví a naplňuje, jenže po pár měsících, kdy vaše klientela, obraty i výplata letí úžasně nahoru, přijde něco neviditelného, co vás zažene do klece stejně rychle, jako já každý večer zaháním andulky.

Vím, je to pro naše dobro a spousta lidí je na tom mnohem, mnohem a mnohem hůř, takže si nestěžuju a poslušně sedím v té klícce už čtrnáct dní.  

Je to podobné jako s těma andulkama. Celé roky mají dennodenně otevřenou klec (nemohla bych mít zvíře, které nemá volnost), ale když chci otevřít okno, zaženu je, aby mi neuletěly a neumřely. Teď jsme my zahnáni ze stejného důvodu a naštěstí si to většina z nás uvědomuje. Když se podívám na mé kamarády a známé v Itálii, tak to jsme na tom s tou karanténou ještě dobře. Můžeme si dojít na nákup kdy se nám zachce, můžeme si zajet do lesa, kde nikoho nepotkáme, abychom se nadýchli čerstvého vzduchu a života z přírody. Z té přírody, která teď díky naší karanténě tak spokojeně odpočívá a regeneruje se. Už to holka potřebovala!

I tak si připadám, jako bych byla zase malé dítě a měla domácí vězení. Jako bych se vrátila do starých časů - do časů let osmdesátých. Hranice máme zavřené, dovolená bude letos v naší krásné vlasti. Snad se zatím po dobu té karantény řeky a rybníky trochu vyčistí, stejně jako moře v Kalábrii, kde lidé z oken apartmánů na pobřeží pozorují delfíny, kteří si ve skupinkách hrají kousek od pláže. Možná i hoteliéři přizpůsobí ceny našincům, když k nám turisti nepřijedou. A kdyby ne, krásných kempů a chatiček máme u nás v Čechách dost. Alespoň si i v létě na dovče zavzpomínáme na staré dobré časy našeho mládí. Já už si tři roky užívám lesů, hub, táboráků, kytar i českých rybníků a stále mě to láká víc než týden na pláži u moře. 

Vršovický byt mi teď taky připomíná dobu, kdy ještě žili naši. Ráno sedím u stolu v kuchyni a učím se. Michael má také home office, takže jsme si rozdělili ,,kanceláře" - on obývák, já kuchyň. Nikam nejezdím, jen jednou týdně na nákup se soupisem věcí a jídelníčkem v hlavě. Začala jsem zase péct chleba, koláče a vařit jídla, co vařívala moje mamka. Koukáme na filmy z osmdesátých let, hrajeme doma večer na kytaru, nejspíš dojde i na kostky nebo karty. Jíme společně třikrát denně a v neděli se ten můj chlap natáhne na gauč s lahváčem, stejně jako to dělával náš táta. Mám z toho radost, protože u nás zatím (podotýkám zatím) vládne ta pravá rodinná pohoda. Na Facebooku vyskakují staré černobílé fotografie mých známých a přátel. Většina z nich sedí doma stejně jako my, takže z dlouhé chvíle a možná tak trochu i z nostalgie, publikuje jednu fotografii za druhou. Najednou je Facebook plný rozesmátých dětí, ať už u vánočních stromečků, u necek na zahrádkách nebo s rodiči na výletech a každý kdo někoho ztratil u těch fotografií vzpomíná a dojímá se.

Je to tu teď opravdu jak za starých časů ... jako bych se vrátila do dětství ... jen naši mi tu schází! A protože vím, jaké to je ztratit milující rodiče, chtěla bych vás poprosit - buďte doma!!!

Buďte doma, ať se toho neviditelného nepřítele brzo zbavíme, ať lidé zase můžou chodit do práce a naši podnikatelé pokračovat v tom, co dlouhá léta a horko-těžko budovali. Ale hlavně proto, ať vaši rodiče, prarodiče a nemocní lidé přežijí v co nejlepším stavu tenhle nikým nečekaný a těžký čas.

Buďte doma, ale nakupujte jim a dennodenně volejte. Když je karanténa těžká pro vás, ať už jste ve dvou nebo celá rodina, uvědomte si, jak musí být těžká pro ně. Oni vědí, že jsou riziková skupina, že by neměli chodit ani na nákup a teď víc než kdy jindy se bojí toho, aby nemuseli s čímkoli do nemocnice nebo na vyšetření. Když budou v pohodě psychicky, tak jim bude lépe i po fyzické stránce. Mluvím ze zkušeností, protože jsem několikrát zažila na vlastní kůži to, jak psychika doléhá na fyzické zdraví všech věkových skupin. Plánujte s nimi léto, ať se mají na co těšit, přiveďte je nějakou vtipnou historkou na jiné myšlenky, dělejte s nimi videohovory. Myslím si, že po tom všem, co pro vás v životě udělali, je to z vaší strany to nejmenší co můžete (musíte) dělat.

Děkuju za ně i za sebe, protože tentokrát jsme v tom všichni spolu!

 

 

Autor: Karla Šimonovská - Slezáková | úterý 24.3.2020 21:02 | karma článku: 32,50 | přečteno: 1488x
  • Další články autora

Karla Šimonovská - Slezáková

Mám trošku problém ...

„Nežer a cvič,“ říkám si často, když čumím do lednice a hledám co bych si dala. Jenže to se lehce řekne, ale mnohem hůř udělá. Já silnou vůli mám, to jó, ale ne pokud se to týká jídla a cvičení.

30.6.2024 v 7:06 | Karma: 31,97 | Přečteno: 998x | Diskuse | Ostatní

Karla Šimonovská - Slezáková

Když byla zima tužší a tráva zelenější

Tak vám nevím, byly ty české vodní toky v dobách socialismu čistší nebo jsme bývali větší čuňata? V letech osmdesátých, koupali jsme se v létě kdekoli. V řekách, v rybnících, dokonce i v potoce. Dneska bych do Sázavy nevlezla.

14.6.2024 v 8:24 | Karma: 27,92 | Přečteno: 811x | Diskuse | Ostatní

Karla Šimonovská - Slezáková

Už nechci řvát

Štěstí a radost, to by chtěl mít každý a nejlépe denně. Avšak tahle dvě slova představují pro každého z nás něco jiného. Pro mne třeba návraty do osmdesátých let.

10.5.2024 v 9:05 | Karma: 34,83 | Přečteno: 2220x | Diskuse | Fotoblogy

Karla Šimonovská - Slezáková

Pohlaď svoje tělo

Taky se sami občas hladíte? Ne? Tak to zkuste a podívejte se na své tělo alespoň někdy jako na zázrak.

21.4.2024 v 11:11 | Karma: 33,80 | Přečteno: 2568x | Diskuse | Ostatní

Karla Šimonovská - Slezáková

Nekritizuj

,,Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc," zpívá se v jedné slavné veselohře, kterou všichni znají, ale mnozí by si ji měli pouštět každé ráno při probuzení. Pak by se možná chovali k druhým jinak.

20.2.2024 v 19:51 | Karma: 37,68 | Přečteno: 3163x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

16. července 2024  20:59

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Po tropické noci udeřily bouřky na Ostravsku, další vznikly na západě Čech

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  20:07

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

  • Počet článků 268
  • Celková karma 32,13
  • Průměrná čtenost 3448x
Pražanda, která žila 12 let ve střední Itálii, ráda na ni vzpomíná, ale ještě raději vzpomíná na osmdesátá léta v Československu.
Co mě baví? Žít, snít a vzpomínat na dětství! 
Zpátky do osmdesátek se dostanete s mou knihou Zrzavé dětství v socialismu.