Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Porodní plán aneb copak lze porod naplánovat?

Tzv. porodní plán je jakýmsi prostředkem komunikace mezi zdravotním personálem a rodičkou. V mých idylických představách by však porodní plán vůbec nemusel existovat.

Porodní plány nebo také přání obvykle sepisují ženy, které jsou informované a již o fyziologii porodu něco vědí. Obsah se obvykle liší jen v drobných úpravách, jádro ale bývá stejné. Ženy v porodních plánech vyžadují to, co je pro porod dle novodobých výzkumů skutečně prospěšné: tlumení bolesti nefarmakologickými prostředky, trpělivý přístup namísto urychlování jinak normálního porodu, možnost volného pohybu po celou dobu porodu, monitoring plodu dopplerem či stetoskopem, spontánní a ne řízené tlačení, odmítnutí nástřihu, dotepání pupečníku, nepřerušený kontakt s dítětem a tedy i ošetření dítěte na matce.

Malé zasnění..

V mých snech by porodního plánu nebylo potřeba, všichni zdravotníci by totiž s naprostou samozřejmostí sami nabízeli to, co je prospěšné. Každá žena by měla vlastní porodní asistentku, v jejíž péči by byla po celou dobu těhotenství a která by tudíž znala její obavy, přání a představy o porodu a namísto nutnosti vypisování porodního plánu by za tuto dobu péče jednoduše její přání znala.

Rodička by byla v porodnici přivítána bez nutnosti vypisovat rodinnou anamnézu až do pátého kolene dědečka Františka, protože porodníci i porodní asistentky přeci ví, že pro pohodový porod je třeba co nejméně mluvit na rodičku (veškeré tyto informace by byly sepsány předem). Zdravotníci by působili jako strážci a psychická opora rodící ženy. Nechodili by se jí ptát, jestli už skutečně nechce píchnout něco na utišení bolesti a k tlumení bolesti by porodní asistentky používaly např. masáže nebo nabízely porodní vanu. Ženy by byly dopředu seznámeny se všemi negativními účinky medikamentů. Zdravotníci by rodičku nemanévrovali do polohy, která vyhovuje jim, ale do polohy, ke které intuitivně dospěje sama žena. Namísto častého monitorování a užívání vnitřních vyšetření by více naslouchaly signálům těla – například by věděly, že u ženy, která předtím stála nebo chodila a má najednou naléhavou potřebu si během stahů kleknout a chytit se něčeho či někoho, nastala druhá doba porodní, tedy vypuzovací část. Nekoučovali by její tlačení, neboť by věděli, že konání v rozporu s vlastními pocity je nelogické a nežádoucí. Zkrátka a jednoduše by nechali ženu rodit a věta „Já už jsem odrodil dětí,“ by pro ně byla tím nejlepším vtipem kolujícím po oddělení.

Jak naložit s porodním plánem, aby byl respektován – informace pro rodičky

Konec snění, zpátky na zem. Porodní plány obvyke nebývají přijímány s nadšením. Jsou dokladem přání a představ rodičky, jež může narušit zaběhnuté postupy zdravotního personálu. Je žádoucí ještě před porodem projednat porodní plán s porodníkem a ideálně také s neonatologem, aby bylo jasné, které body jsou schopni a ochotni akceptovat a které ne.  Nechejte si plán podepsat, další tři vyhotovení ponechejte primáři (pro porodní oddělení, neonatologii a oddělení šestinedělí), vyžádejte si ještě před porodem tzv. informovaný souhlas. Ten si dobře pročtěte a vyškrtejte vše, s čím nesouhlasíte, případně něco dle potřeby dopište. Informovaný souhlas by totiž neměl být v rozporu s porodním přáním. Řešit v porodních bolestech porodní plán či informovaný souhlas je nesmysl a zvyšuje riziko, že odsouhlasíte něco, co byste za normálních okolností neodsouhlasila.

Bohužel ani odsouhlasený porodní plán souznící s informovaným souhlasem však není stoprocentní zárukou toho, že se jím skutečně zdravotníci budou řídit. Někdy prostě strach či rutina zvítězí. Existují porodnice, kde porodní plány plně respektují a porodnice, kde musíte mít štěstí na respektujícího zdravotníka. Proto je vhodné vzít si s sebou také vlastní porodní asistentku. V době porodu může působit jako odborný dohled, na rozdíl od Vás plně schopný komunikovat s personálem. Rodící žena má rodit, ne bojovat za svá práva. Navíc navázat vztah se ženou, která Vás zná a která Vám rozumí, probírá s Vámi Vaše obavy, přání a možnosti a poskytuje nejen odbornou, ale i psychickou oporu, je výborným krokem přispívajícím u porodu k pocitu pohody a bezpečí.

Sestavujeme porodní plán

Ještě než se do sestavení porodního plánu pustíte, studujte a vzdělávejte se.

Za stěžejní literaturu považuji:

  • Praktická příručka pro porodní asistentky, Péče v průběhu normálního porodu, Poporodní péče o matku a novorozence. WHO 1996, Ženeva. (Tato příručka vznikla na základě rozsáhlých mezinárodních studií.)
  • Znovuzrozený porod, Michel Odent, Argo, Praha 1995.

Je nutné vědět, které postupy vyžadovat a které ne, a samozřejmě také tomu, co žádáte, rozumět. Ujasněte si, co striktně chcete a nechcete a o čem chcete rozhodnout až ve chvíli porodu podle aktuálních pocitů (např. klystýr). Počítejte ale samozřejmě také s tím, že se porod může vyvinout jinak než si představujete, a že může nastat situace, kdy určité body porodního plánu prostě není možné splnit. Je proto vhodné zaštítit své požadavky větou: "Pokud to zdravotní stav mě a mého dítěte dovolí.." či jinak dát najevo smíření se s touto možností.

Porodní plán by měl být formulován co nejvíce jasně a stručně, aby byl snadno přehledný i pro časově vytížený zdravotní personál. Existují také obrazové porodní plány, které pro prostředí českých porodnic upravila propagátorka přirozených porodů Ivana Antalová, iniciátorka výzvy STOP – násilí u porodu. Viz obrázek níže. Můžete jej použít třeba jako vzor. O soubor v Power Pointu, určený k individuální úpravě, si můžete napsat Ivaně na e-mail ivana.antalova@centrum.cz (k dispozici samozřejmě zdarma).

Porod skutečně naplánovat nelze. Lze ovšem stanovit, jak si žena přeje, aby bylo zacházeno s ní a s jejím dítětem. Lze sepsat, které postupy prospěšné pro ženu a dítě si rodička přeje a které škodlivé manévry si naopak nepřeje.

Sepisujeme přání, abychom mohli porodit normálně, tedy přirozeně, a aby se nám dostávalo respektu, trpělivosti a důvěry. A já v duchu sepisuji přání, abychom nemusely sepisovat něco, co by mělo být ve všech českých porodnicích naprosto samozřejmé.

 

 

Autor komiksového úvodního obrázku: Kristýna Stojíspěstí.

FB stránky: https://www.facebook.com/NKSTOJISPESTI/

Autor: Karla Miková | středa 28.10.2015 18:02 | karma článku: 20,99 | přečteno: 3289x
  • Další články autora

Karla Miková

Rodičové, vydechněte! Učitelé, prosím zvolněte!

Mnozí rodiče jsou díky přesunu výuky ze škol do domácností již nyní na pokraji sil. Někteří plně suplují činnost učitele namísto aby byli pouze pomocníky při výuce. I v době pandemie však platí, že domácí úkoly jsou dobrovolné,

24.3.2020 v 20:03 | Karma: 40,32 | Přečteno: 7702x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Divoké děti v českých školách – co je tady špatně?

Děti s ADHD bývají trnem v oku mnohých učitelů, ale mnohdy i spolužáků a jejich rodičů. "Háďata" ve vyučování často narušují výuku, takže se ostatní děti nemohou soustředit. Mohou se vztekat, mít afekty, zablokovat se a

2.12.2019 v 19:12 | Karma: 32,22 | Přečteno: 8271x | Diskuse| Společnost

Karla Miková

„Cítím se jako cestovatel, který je zavřený doma.“ Poznejte svět očima ADHD dětí.

Okolím jsou často vnímány jako divoké, nevychované, drzé. Děti s diagnózou ADHD. Jak vnímají tyto děti svět a jak prožívají samy sebe? Vyzpovídala jsem několik z nich.

24.3.2019 v 9:03 | Karma: 24,68 | Přečteno: 1473x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Ádéhádě – nevychovaný fracek nebo dítě s poruchou?

ADHD je i v dnešní moderní době s perfektní dostupností informací předmětem mnoha mýtů. Stále slýchávám názor, že je dítě prostě jen nevychované a že ADHD je vymyšlená diagnóza. Někteří radí dítě pořádně seřezat, protože...

10.3.2019 v 17:30 | Karma: 38,08 | Přečteno: 9563x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Léčitel má čtyři nohy

Věřím, že některá zvířata mají dar léčit. Že nepřicházejí do našich životů náhodou. A že domácí mazlíčci si mnohdy vybírají nás, ne my je.

9.8.2017 v 9:08 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1029x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Poslanci pokračují v interpelacích. Budou řešit také podporu investic a žhářský útok

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  9:12

Přímý přenos Poslance ve čtvrtek pokračují v dalších interpelacích, během kterých mohou klást otázky členům...

Lipavský s kolegy vyzval k rychlému omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu

13. června 2024  9:09

Lipavský a dalších sedm ministrů zahraničí z EU vyzvalo v dopise šéfa unijní diplomacie k rychlému...

Při důlním neštěstí v Mexiku uvázlo v zemi 63 horníků. Našli je po 18 letech

13. června 2024  7:29

Mexické úřady ve středu informovaly, že se podařilo najít pozůstatky některých ze 63 horníků, kteří...

O víkendu se výrazně oteplí, přijdou ale srážky. Příští týden čekejme tropy

13. června 2024  7:11

Chladnější vzduch proudící od severozápadu ovlivňuje ranní teploty, které mohou místy klesnout i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7837x
Odmítám nekriticky přijímat vše, co je nám společností předhazováno jako normální či dokonce prospěšné. Náš svět je vzhůru nohama. Věříme lékařům více než svému vlastnímu tělu. Jíme jídlo, které nás pomalu zabíjí - ale raději zavíráme oči, abychom nemuseli jinak. Žijeme tím, co je venku, a svět uvnitř nás necháváme umírat. Slepě věříme médiím a společenskému diktátu a stáváme se ovcemi. Věříme, že pravda je to, co si myslí většina. A když je někdo jiný a smýšlí jinak, je to hned blázen. Tak tedy těší mne! Jsem jeden z nich. :-D

 

karla.mikova@seznam.cz

Seznam rubrik