Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Podle Předběžného modelu globálního podpovrchového potenciálu přírodních zdrojů vodíku, který US Geological Survey (USGS) v říjnu 2022 představil na setkání Americké geologické společnosti, by v místech dostupných těžbě mohly být v podzemí uvězněny miliardy metrů kubických přírodního vodíku. K tomu je třeba podotknout, že na rozdíl od vodíku vyrobeného elektrolýzou jeho přirozený protějšek nevyžaduje vodu a k jeho těžbě, která zabere jen minimum půdy, stačí jen malé množství energie. Avšak podstatný je tu především fakt, že přírodní vodík, nejčastěji nazývaný „zlatý“, který je přítomen v zemské kůře a plášti, nepatří mezi fosilní zdroje. Kdy jeho těžba, jak říkají odborníci, nepodléhá obdobím nestability a je obnovitelná. Země totiž, jak se ukázalo, nepřetržitě produkuje vodík prostřednictvím chemických reakcí, které souvisejí hlavně s oxidací minerálů obsahujících železo, čímž patří mezi zdroje takzvaně udržitelné. Přírodní vodík se tedy z celé řady hledisek jeví jako optimální nosič energie. Dokonce by tak dle některých optimisticky naladěných expertů mohl reprezentovat dlouho očekávaný „neomezený zdroj energie z obnovitelných zdrojů“. Ale jak už to na světě chodí, s tím nesouhlasí zas jiní experti, nejčastěji uváděné výhody zlatého vodíku zpochybňující.

JK

J78a63n 86K26y17š82k85a

28. 8. 2024 13:06

Před dvěma lety, když jsem sledoval slavnostní otevírku berlínské gigafactory, stáli tam vedle sebe Elon Musk a Olaf Scholz. Každý měl svůj krátký projev. Olaf Scholz, když se ve svém projevu jenom větičkou zmínil o možnosti použití "wasserstoff", tedy vodíku pro pohon automobilů, skočil mu Elon do řeči jako uštknutý s poznámkou: "Vodík je blbost". Byla to dost těžká urážka, vzhledem k tomu, jak obrovský potenciál Němci právě do tohoto svatého grálu Green Dealu, do "wasserstoffu", vkládají. Poslední zprávy, o obrovských zásobách přírodního (zlatého) vodíku jim možná dávají za pravdu.

Cena vodíku a jeho "výroba" a ekologičnost by těžbou přírodního vodíku "byla vyřešena", ale zůstává problém jeho skladování a uchovávání: Buď vodík udržovat v tekutém, tedy kryogenním stavu, nebo ve stavu plynném pod obrovským tlakem. Já osobně bych ale s tlakovou lahví pod sedadlem svého automobilu, natlakovanou vodíkem, jezdit nechtěl. Stokrát raději s elektrickou baterií.

Ještě zajímavost: V Německu (tuším v Drážďanech) pracují na vývoji "magneziové plastelíny", která je schopna vázat vodík (důležité: za běžných podmínek, tedy za běžného tlaku a teploty!!), a to takové množství vodíku, že gravimetrická energetická hustota této "plastelíny" je dva až třikrát vyšší, než jsou schopny dosáhnout současné Li-ion baterie.

  • Počet článků 408
  • Celková karma 13,40
  • Průměrná čtenost 2323x
příležitostný publicista