Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Izrael bude hledat krtky

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu 14. října oznámila, že EU s okamžitou platností ztrojnásobí objem humanitární pomoci pro Pásmo Gazy.    

Nově to bude 75 milionů eur (1,85 miliardy Kč) s tím, že Evropská komise zajistí, aby se pomoc dostala jen k opravdu potřebným. Jak se k nim dostává, ukazuje nejnovější případ rozkradené pomoci z pondělí 16. října, kdy z areálu Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) zmizelo v Gaze palivo a další materiál. V nákladních vozech je odvezli lidé, kteří vystupovali jako zástupci tamního ministerstva zdravotnictví, jež je pod kontrolou hnutí Hamás. „Palivo a další materiál UNRWA je uchováván striktně pro humanitární účely a jakékoli použití těchto zdrojů pro jakékoli jiné účely je důrazně zapovězeno,“ prohlásil Úřad pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě v původní informaci o krádeži.  

Izrael se v minulých letech marně snažil zabránit tomu, aby stavební materiál financovaný z humanitární pomoci Palestincům končil v rukou Hamásu, který ho následně používal ke stavbě tunelů, nabízejícím militantním skupinám výhodu v asymetrickém válčení, neboť tunely negují některé technologické výhody pokročilejší izraelské armády. Hamás se už v roce 2021 chlubil tím, že pod Gazou vybudoval 500 kilometrů tunelů, pokrývajících většinu palestinské pobřežní enklávy o rozloze 365 kilometrů čtverečních. Co odlišuje tunely Hamásu od tunelů al-Káidy v horách Afghánistánu nebo Vietcongu v džunglích jihovýchodní Asie je to, že Hamás svoji podzemní síť vybudoval pod jednou z nejhustěji osídlených oblastí na světě.Tunelová válka však není novinkou a při úsilí čelit takovéto hrozbě se v minulých letech spojil Izrael se Spojenými státy, aby využil i jejich zkušeností.

Načež se inženýři pustili do vývoje systému pro odhalování tunelů, nazývaného Podzemní železná kupole (Underground Iron Dome). Tento sofistikovaný systém dokáže odhalovat tunely za pomoci senzorů, detekujících vyhodnocované podzemní vibrace. Nově vyvinuté zařízení obsluhuje bojový ženijní sbor (Baret Combat Engineering Corps), konkrétně jednotka Yahalom, určená pro speciální operace. Technologie pro odhalování podzemních chodeb přesahuje čistě vojenské aplikace a celý systém tak může sloužit třeba k likvidaci tunelů, používaných k pašování drog přes americko-mexickou hranici, které trápí Američany. Ti v dubnu 2016 dokonce objevili tunel, táhnoucí se z Mexika až do San Diega v Kalifornii.  Ale není bez zajímavosti, že v červnu 2018 izraelská armáda v Pásmu Gazy zničila již tunel, který byl, na rozdíl od jiných tunelů Hamásu, vybudován pod vodou.

Pásmo Gazy, ze kterého se v roce 2005 stáhl, nechce Izrael okupovat, ale potřebuje tam zlikvidovat všechna sídla a celé vedení Hamásu. Výhoda dosavadní fáze války vedené proti palestinským teroristům ze vzduchu byla v tom, že izraelským vojákům v Pásmu Gazy nehrozilo vážné nebezpečí, neboť Hamás nemá žádnou efektivní protivzdušnou leteckou obranu. Jenže Hamás svá centra vybudoval v podzemí a tak Izraelci budou muset (až to vývoj situace dovolí) přistoupit k pozemní operaci, kdy nakonec upřednostní svoji bezpečnost před bezpečností Palestinců, neboť Hamás své podzemní centrály záměrně buduje pod civilními objekty. Tedy izraelská armáda bude muset, jak říkají experti, v Gaze „vyhubit krtky“, přičemž při nácviku některých úderů využívají speciální jednotky technologie virtuální reality k simulaci bitevního pole v tunelech Hamásu pod Gazou.

Jinak řečeno, izraelská armáda čelí obrovské výzvě: jak neutralizovat v Gaze zakořeněného, ??dobře připraveného a vynalézavého nepřítele, který si postavil armádu pro městské válčení, s podzemními chodbami uprostřed civilní infrastruktury, pod desítkami škol, nemocnic, mešit a obytných budov. Kdy například jedno z jeho hlavních velitelských a řídicích center se nachází pod přeplněnou nemocnicí al-Shifa v Gaze, odkud vede síť podzemních tunelů, protínajících 40 kilometrů dlouhou pobřežní palestinskou enklávu. Přičemž Izrael nemá všechny potřebné informace o jejich poloze, trasách a činnosti, která se v nich odehrává. A jak říká Daphné Richemond-Barak z Reichman University: „Tunely v Gaze jsou mocným ekvalizérem, který neutralizuje vynikající zbraně, taktiku a technologii Izraelských obranných sil.“

Izrael už jednou, totiž v roce 2014, zahájil pozemní útok na Gazu s tím, že tu bude likvidovat podzemní chodby. Po ukončení mezinárodně kritizované izraelské operace, během které byla se zemí srovnána velká část čtvrti Šidžajáh, kde zemřeli desítky civilních obyvatel, však Hamás výstavbu nových tunelů ještě zintenzivnil. Jeden z dalších, nedostavěných tunelů, byl  pak na podzim 2017 odhalen poblíž palestinského Chán Júnisu po varování agentury OSN. Její personál se totiž obával, že tu chodba ústí pod školou, kterou v Pásmu Gazy provozuje UNRWA (Úřadu pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě). Agentura OSN následně budování tunelů pod školou a dalšími civilními objekty odsoudila: „Přítomnost tunelu pod zařízením, které je z hlediska mezinárodního práva nedotknutelné, je nepřijatelná. Ohrožuje tak děti i zaměstnance agentur,“ uvedl tehdy úřad OSN.

Pásmo Gazy je rozlohou menší než Praha a žije v něm zhruba 2,3 milionu lidí. Izraelská armáda sice opakovaně vyzývala civilisty žijící na severu Pásma Gazy, aby odešli na jih od údolí Vádí Gaza, proti tomu však protestovalo vedení OSN s tím, že přemístění více než milionu lidí by vedlo k „ničivým humanitárním následkům“. Ovšem v útěku na jih Palestincům brání především Hamás, který v místech, kde vybudoval nejhustší síť tunelů, přezdívanou „metro“, potřebuje co nejvíce civilního obyvatelstva, na které by izraelská armáda, alespoň do jisté míry, měla při likvidaci tunelů brát ohledy.

Egyptská vláda i egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí sice odmítají vpustit na své území na jih prchající Palestince, avšak podél krátké hranice s Pásmem Gazy u města Rafáh, jak na to upozornil i Břetislav Tureček z centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha, buduje v tichosti Egypt koridory. Kam by mohly přicházet až desítky tisíc Palestinců při další fázi války Izraele s Hamásem, napojeným na původně egyptské Muslimské bratrstvo.

Izraelská armáda během noci ze čtvrtka na pátek zaútočila na pozice Hamásu, kdy letadly likvidovala více než sto operačních cílů teroristických organizací v Pásmu Gazy, zničila šachty do tunelů, sklady munice a desítky operačních velitelství, přičemž se jí podařilo odvrátit další raketový útok na Izrael.

 

Hamás v roce 2021 potvrdil, že pod Gazou již vybudoval 500 kilometrů tunelů pokrývajících většinu pobřežní enklávy o rozloze 365 kilometrů čtverečních. Systém tunelů je tak rozsáhlý, že jej někteří experti, včetně izraelských obranných sil, nazývají „metro“. 

 

 

Autor: Karel Wágner | pátek 20.10.2023 9:09 | karma článku: 27,19 | přečteno: 568x
  • Další články autora

Karel Wágner

Nejen vřesové pivo

Začneme třeba tím, že je vřes národní květinou Norska a je považován za jeden ze symbolů Skotska.

11.7.2024 v 9:09 | Karma: 7,38 | Přečteno: 141x | Diskuse | Společnost

Karel Wágner

Místo psychofarmak lžička medu ?

Psychoaktivní rostliny se v řadě zemí těší značné oblibě pro své účinky na psychiku a smyslové vnímání.

4.7.2024 v 9:09 | Karma: 10,65 | Přečteno: 313x | Diskuse | Společnost

Karel Wágner

Zázračné ovoce ?

Na jihu Floridy se pro komerční pěstitele a zájemce o zahradničení stává hitem ovoce zvané Miracle Fruit.

28.6.2024 v 9:09 | Karma: 17,71 | Přečteno: 383x | Diskuse | Společnost

Karel Wágner

Memento mori z pralesa

Je tomu už téměř 20 let, co byl uveden do kin film Apocalypto, zobrazující jedno z dávných mayských měst.

21.6.2024 v 9:09 | Karma: 15,72 | Přečteno: 322x | Diskuse | Společnost

Karel Wágner

Šokující palivo budoucnosti

Po každém smažení řízků nám zůstane na pánvi olej, co by se správně neměl vylévat do záchodové mísy.

5.6.2024 v 9:09 | Karma: 14,00 | Přečteno: 347x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:08

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

16. července 2024  20:59

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Po tropické noci udeřily bouřky na Ostravsku, další vznikly na západě Čech

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  20:07

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Zneškodnili jsme 14 tisíc členů Hamásu a půlku jeho velení, bilancuje Izrael

16. července 2024  20:05

Izraelské síly od začátku války v Pásmu Gazy zlikvidovaly polovinu vedení ozbrojeného křídla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 396
  • Celková karma 13,35
  • Průměrná čtenost 2376x
příležitostný publicista