Donaldova Nobelovka
Ale o čem že tam budou jednat? Inu, když tam bude i ministr zahraničí Spojených států amerických, co jsou také v NATO, pak nejspíše o ruské agresi. Poněvadž administrativa prezidenta Donalda Trumpa tlačí na Ukrajinu, aby odpověděla na dosavadní návrhy, jak ukončit válku s Ruskem. Avšak americké návrhy obsahují ústupky Rusku včetně uznání ruské anexe Krymu z roku 2014 a uznání dalších částečně okupovaných ukrajinských regionů za ruské, jak o tom minulý měsíc informoval The Wall Street Journal. K čemuž nezapomněl dodat, že Washington už tlačil Ukrajinu k dohodě s Ruskem i tím, že jí dočasně přerušil dodávky vojenské pomoci a zpravodajských informací. Aby vyvinul na Ukrajinu tlak, ministr zahraničí USA Marco Rubio pak prohlásil, že Washington může pozastavit své vyjednávací úsilí, pokud v příštích několika týdnech nedojde k pokroku v klíčových otázkách.
Podobně se k vyjednávání mírové dohody vyjádřil i sám prezident Donald Trump, který několikrát prohlásil, že Spojené státy se nebudou dál pokoušet ukončit válku na Ukrajině, pokud Moskva nebo Kyjev příliš ztíží zastavení bojů. Zároveň ale poznamenal, že neodchází od jednacího stolu a vyjádřil přesvědčení, že stále existuje dobrá šance na ukončení konfliktu. Načež viceprezident JD Vance podle agentury Reuters k tomu řekl, že USA jsou ohledně ukončení ruské války na Ukrajině stále optimistické. „Protože se konají jednání, nebudu je předčasně hodnotit, ale cítíme optimismus, že budeme moci, doufejme, tuto válku, velmi brutální válku, ukončit,“ prohlásil Vance.
Od 14. do 16. května tedy v Turecku probíhá setkání ministrů zahraničí NATO, kde budou zřejmě diskutovat ukončení války na Ukrajině. A jak nečekaně navrhl ruský prezident Vladimir Putin, v Istanbulu by dokonce mohly 15. května začít přímé rusko-ukrajinské rozhovory. Načež ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky oznámil, že je Ukrajina na schůzku připravena, ale stanovil podmínku, že Rusko musí do 12. května zastavit palbu na 30 dní, k čemuž podle posledních zpráv nedošlo. Každopádně zde však platí, že pokud k nějakým důležitým obratům při jednání v Istanbulu pod patronátem tureckého prezidenta Erdogana dojde, o navrácení Krymu Ukrajině se tu řeči nepovedou.
Že mírotvůrce Donald Trump za svá vyjednávání míru na Ukrajině očekává Nobelovu cenu, o tom si už cvrdlikají vrabci na střeše. A debatuje se o tom na sociálních sítích, tedy že když mohl být touto cenou poctěn palestinský vůdce Jásir Arafat, proč by se z ní nemohl dnes těšit Donald Trump? Inu, Jásir Arafat vyhlásil roku 1988 vznik Nezávislého palestinského státu a v roce 1989 byl jmenován v Tunisu exilovým prezidentem Palestiny. Což paradoxně přispělo k tomu, že byl nakonec Arafat spolu se Šimonem Peresem a Jicchakem Rabinem v roce 1993 poctěn Nobelovou cenou za mír. Zpravidla se však zapomíná už na to, že jeden z pěti členů výboru, který rozhoduje o udělení této ceny, vzápětí odstoupil ze své funkce na protest proti udělení ceny vůdci organizace, kterou označil za teroristickou. A tak se někteří z politiků v případě, že bude snad Nobelova cena za mír Donaldu Trumpovi opravdu udělena, už předem obávají skandálu, neboť se tu naskýtá možnost, že někdo z výboru, který rozhoduje o udělení této ceny, vzápětí ze své funkce odstoupí na protest proti udělení ceny „mírotvůrci“, který ukrajinský Krym přihrál Rusku.
Ovšem pokud by měl Nobelovu cenu za mír dostat americký prezident Donald Trump, pak by ji měl spolu s ním dostat i náš bývalý prezident Miloš Zeman. Při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy 10. října 2017 totiž Miloš Zeman označil ruskou anexi Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Připomněl také bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle Zemana prohlásil, že snaha Krym vrátit Ukrajině by vedla k evropské válce. „Jen cituji, nic víc. Tedy: Chcete riskovat evropskou válku?“ ptal se Zeman. Přičemž Kyjev s Moskvou by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať už v penězích, či v ropě a plynu. Tedy že by si Rusko od Ukrajinců mělo ten Krym koupit, jako si hodlají Spojené státy od Dánského království koupit Grónsko, o čemž uvažují už 150 let, neboť prvně ho chtěly koupit už v době, kdy si kupovaly Aljašku.
Zemanův nápad odmítl jak Kyjev, tak Kreml. Přičemž jeho projev vyvolal pobouřenou reakci tehdejšího ukrajinského prezidenta Petro Porošenka a Zemanovy výroky kritizovali i čeští politici, podle nichž byly v příkrém rozporu se zahraniční politikou české vlády. Kdy Zemanovi bylo vyčítáno především to, že obsazení Krymu Ruskem označil za hotovou věc. Za týden na to, na počátku své návštěvy v Plzni, toto své tvrzení před novináři Miloš Zeman zopakoval, kdy zdůraznil, že tím anexi Krymu nelegitimizuje. „Řekl jsem jednu věc, kterou nikdo ze státníků neřekl, i když je pravda. Že obsazení Krymu je fait accompli, hotová věc. Hotová věc vůbec neznamená uznání legitimity anexe, naopak, je to terminus technicus,“ konstatoval tehdy Zeman. Ovšem otázkou zůstává, zda náš tehdejší prezident měl pravdu.
Nicméně istanbulská jednání budou v dobrých rukou, neboť turecký prezident Erdogan ministrům zahraničí z ostatních států NATO jistě připomene, že Severokyperská turecká republika zahrnuje severovýchodní část ostrova Kypr. Sice ji uznává pouze Turecko a její území je všemi ostatními státy považováno za součást Kyperské republiky, ale sama o sobě je anexe půlky Kypru také „fait accompli“, tedy hotová věc.
Hudební epilog
https://www.youtube.com/watch?v=AnItLQa4NKk
ODKAZY NA PŮVODNÍ ZDROJE
Návrh USA zahrnuje uznání ruské anexe Krymu:
Marco Rubio ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů:
https://www.denik.cz/ze_sveta/rusko-ukrajina-mir-konec-jednani.html
Trump nevyloučil zastavení mírových rozhovorů o Ukrajině:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2662365
Americký viceprezident je optimistický ohledně ukončení války:
Východ Ukrajiny pod kontrolou Rusů:
Americké návrhy obsahují uznání ruské anexe Krymu:
Ukrajinci jsou v šoku z Trumpova návrhu:
Ruskou anexi Krymu označil český prezident za fait accompli:
Řekl jsem jednu věc, kterou nikdo ze státníků neřekl:
Trump si stále moc přeje Nobelovu cenu míru:
https://www.nbcnews.com/politics/donald-trump/trump-really-wants-win-nobel-peace-prize-rcna193330
Karel Wágner
Auta s nukleárním pohonem

I když století páry dávno vystřídalo století elektřiny, při výrobě elektrické energie se bez páry neobejdeme.
Karel Wágner
Voda a elektrická energie

Při zmínkách o využívání vody k výrobě elektřiny se asi každému vybaví jemu dobře známé vodní elektrárny.
Karel Wágner
Jak Západ zaspal

Po solárních panelech a elektromobilech začíná Čína diktovat tempo i ve vývoji bezemisních elektráren.
Karel Wágner
Další troška energie

Jak ve světě roste spotřeba elektřiny, roste i zájem o možnosti její výroby, včetně těch dříve podceňovaných.
Karel Wágner
Není solár jako solár

Po třech letech raketového růstu zasáhlo solární sektor v Evropské unii v roce 2024 výrazné zpomalení.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan
Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...
Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská
Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...
Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče
Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...
Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu
Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...