Šílený střelec a selhání policie

Včera jsme zažili zřejmě nejhorší jednotlivý trestný čin v našich dějinách. Detailů jsme se zatím mnoho nedozvěděli ani od policie ani z médií. Nabízí se několik otázek.

 

 

Kdy se policie dozvěděla o smrti muže v Hostouni?

¨

Kdy se dozvěděla, že pachatelem je zřejmě jeho syn?

Kdy zjistila, že má arzenál zbraní a jede do Prahy zřejmě spáchat sebevraždu?

Kdy zjistila, že má mít přednášku v Celetné ulici?

Proč neposlala policii do všech budov Filozofické fakulty?

Proč eventuálně neposlala varování všem školám, zejména vysokým školám, ale možná i všm školám? Proč se např. nezrušila výuka nejen na vysokých školách v Praze?

Po vraždách v Klánovicích zřejmě musela pracovat i s verzí šíleného střelce, který by mohl kdykoliv tento skutek zopakovat.

Proč se bezpečnostní opatření nezpřísnila v celé republice po skutku v Klánovicích?

 

Pachatel musel pro žívat nějaké události. Jak před lety řekla jedna psycholožka: „všichni jsme oběti obětí.

 

Jak se pachatel choval týdny a měsíce před skutkem? Jak se chovala rodina k pachateli, jeho spolužáci k němu?

 

Psychické potíže se vyvíjejí a rozvíjejí ne dny a týdny, ale měsíce a roky. Opravdu nikdo z jeho okolí nevěděl o tom, co se s ním děje? Proč si může někdo legálně pořídit celý arsenál zbraní?

 

Obětí činu je nepochybně i sám pacient, pokud by mu byla poskytnuta včas nějaká psychologická pomoc, nemuselo k tomuto hrůznému činu dojít.

 

Značná část občanů nemá bohužel respektive naštěstí osobní zkušenost s těžkými psychickými potížemi, takže nemusí určité psychické potíže správně identifikovat jako zdravotní potíže, ale „podivínství“ atd.

 

Místo tvrzení našich politických představitelů o tom, že policie jednala bezchybně, by se měl celý postup policie důkladně vyšetřit.

 

Nevím, zda se pachatel cítil „strašně osamělý i davu lidí“, zda neměl pocit, že je vytěsňován z kolektivu kvůli tomu, že je nějakým způsobem odlišný.

 

_V minulosti jsme byli „svědky“ toho,jak ve Spojených státech se na univerzitě se tak dlouho spolužáci pošklebovali studentovi korejského původu kvůli jeho špatné znalostem angličtiny, až vzal do rukou zbraň a zastřelil několik lidí.

Uvádí se, že jedním z důvodů neustálých a opakovaných hromadných střeleb ve Spojených státech vedle velké dostupnosti zbraní je také relativní nedostupnost psychiatrické péče. Před Obamacare se běžné zdravotní pojištění zřejmě v USA nevztahovala na psychiatrickou péči. Jak je tomu teď v USA opravdu nevím.

 

Ostatně psychiatrická péče se stává nedostupnou zřejmě i u nás. Na vyšetření u dětského psychiatra se čeká týdny a zřejmě i měsíce.

 

Před několika lety jsem na tomto místě psal, že je jen otázkou času, kdy dojde k nějakému většímu školnímu atentátu.

Před několika lety byl včas zadržen student zřejmě gymnázia v Novém Bydžově, který připravoval školní atentát. Na chemické průmyslovce v Pardubicích, nedaleko bydliště, kde jsem bydlel se student pokusil před několika lety nastražit výbušný systém(?) a pak napadl a zavraždil sekerou náhodného občana na ulici ve Vysokém Mýtě.

Musíme počítat, že se něco podobného může kdykoliv zopakovat

 

Jde o to, aby se policie poučila z celé události a aby se žáci a studenti podrobovali přednáškám a školením jednání při podobné události.

 

Před lety po jedné smrtelné události na psychiatrii jsem o události hovořil s lékařem, který e vyjádřil, že „to, že je někdo agresivní neznamená, že je „blázen“ a fakt, že je někdo „blázen“ neznamená, že je agresivní“.

 

Bohužel i současný ministr zdravotnictví k projektu Center duševního zdraví, která by měla zlepšit kvalitu a dostupnost psychiatrické péče, vyjádřil značně nekompetentně.

 

RNDr. Karel Vašíček, pravý doktor přírodních věd

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Vašíček | pátek 22.12.2023 11:35 | karma článku: 27,27 | přečteno: 2100x