Psychiatrická péče v České republice je podfinancovaná

Psychické nemoci jsou jednou z nejvíc devastujících a pro společnost nejdražším onemocnění. Psychická nemoc se vyvíjí řadu let, aniž by si postižený své postižení uvědomoval a jeho okolí není schopno situaci správně vyhodnotit. Než začne být nemoc léčena, nemocný mnohdy ztratí práci, mnohdy opakovaně, kvůli změně chování se mu třeba rozpadne rodina, přijde o důvěru kolegů v práci, o partnera, na pořadu dne jsou konflikty v rodině, spojené třeba s napadením a následným vyhnáním z domova. Když je nemoc léčena, je léčení zpravidla doživotní, bývá spojeno s dlouhodobými zpravidla několikaměsíčním pobyty v nemocnici, nebo léčebně.

Psychiatrická péče v České republice je podfinancovaná

 

Psychické nemoci jsou jednou z nejvíc devastujících a pro společnost nejdražším onemocnění. Psychická nemoc se vyvíjí řadu let, aniž by si postižený své postižení uvědomoval a jeho okolí není schopno situaci správně vyhodnotit. Než začne být nemoc léčena, nemocný mnohdy ztratí práci, mnohdy opakovaně, kvůli změně chování se mu třeba rozpadne rodina, přijde o důvěru kolegů v práci, o partnera, na pořadu dne jsou konflikty v rodině, spojené třeba s napadením a následným vyhnáním z domova. Když je nemoc léčena, je léčení zpravidla doživotní, bývá spojeno s dlouhodobými zpravidla několikaměsíčním pobyty v nemocnici, nebo léčebně. Za socialismu byla psychiatrie zneužívána proti politickým odpůrcům nebo se na psychiatrii obraceli lidé pronásledováni režimem. Zhruba třetina pacientů se úplně bez dalších následků vyléčí, třetina má doživotní problémy a třetina spáchá sebevraždou. Teprve po demokratickém převratu se začalo se změnami v péči. Bohužel prostředky nejsou dostatečné. Na psychiatrickou péči se vynakládá procentuálně méně prostředků určených pro zdravotnictví než ve vyspělejších zemích. Uvádí se, že se u nás vydává na psychiatrii asi 3% rozpočtu zdravotnictví, zatímco ve vyspělejších zemích cca 8%.

Mnoho pacientů zůstane sama, nebo je opustí partner nebo jej dokonce vyžene rodina. Veřejnost se na pacienty dívá skrz prsty. Je třeba podotknout, že bezdůvodně. Většina pacientů je nebezpečná jen sama sobě. Násilné činy se mezi pacienty vyskytují méně než mezi běžnou populací. Pacienti i jejich rodiny se často za nemoc stydí a tají ji, často i kvůli negativní reakci okolí a diskriminaci. Mnohdy k negativnímu postoji veřejnosti přispívají i média. Stačí uvést případ věřitele Stanislava Grosse novináře pana Roda, který jeho strýci půjčil peníze na byt. Byl Českou televizí označen na nedůvěryhodného, protože se léčil na psychiatrii. Troufl by si někdo označit za nedůvěryhodného někoho, kdo se léčí s leukémii? Rakovina plic bývá často způsobena kouřením, rakovina tlustého střeva a konečníku snad nevhodným stravováním či velkým požíváním piva. Psychické potíže jsou dědičné. Dědí se však dispozice. Propuknutí nemoci je spojeno s dlouhodobým stresem, nadměrným pracovním vypětím a podobně. U některých nemocných není nemoc nikdy diagnostikována, někteří odmítají spolupracovat s lékaři, protože si svoji nemoc neuvědomují. Dnes se uvádí, že nemoc může souviset se způsobem stravování, infekci v době těhotenství matky a dokonce s počasím při porodu. Duševní choroby se prý dokonce vyskytují častěji u lidí s datem porodu v určitém období, uvádí se, že je to způsobeno vyšším výskytem nákazy u těhotných žen v tomto období.

Profesor biologie Paul Ewald v knize esejů předních převážně anglicky mluvících vědců o budoucnosti vědy v příštích 50 letech: „Příštích padesát let“ (Nakl. Dokořán a Argo) uvádí, že nemoci jako schizofrenie, deprese, některé druhy leukemie, cukrovky, rakoviny hlavy a krku mohou být způsobeny infekcí a domnívá se, že věda v příštích 50 letech tento fakt uzná.

Psychické postižení postihlo řadu významných umělců, vědců a politiků. Např. P.I. Čajkovskij a H. Ch. Andersen jsou považovány za pedofily, G. Mahler, Miloš Kopecký, Ota Pavel, Georg Cantor (významný světový matematik, zakladatel moderní teorie množin) nebo Kurt Goedel považovaný za 2. nejvýznamnějšího světového matematika 20. stol., který měl až do roku 1929 československé občanství, trpěli maniodepresivní psychózou nebo schizofrenií. Za schizofrenika je považován i Stalin. Určitá forma duševní nemoci, která byla tehdy označována jako hebefrenie, se vyskytoval i v rodině manželky T. G. Masaryka a postihla i Jana Masaryka.

Ke zkvalitnění života takto postiženým a v konečných důsledcích k úspoře nákladů státu na problémy spojené s nemocí, na hospitalizace a drahé léky při opakovaných propuknutí nemoci by napomohla zvýšení prostředků na péči o pacienty v jejich prostředí, komunitní péče. Nemoc vypukne většinou v mládí a tak pacienti často nezískají dostatečné vzdělání, mají malé důchody a možnosti výdělku jsou minimální. Dnes u nás existuje několik organizací, které se komunitní péčí zabývají. Jsou však jen v některých městech, zpravidla krajských, jakou jsou Praha, Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, Pardubice, Brno, Jihlava, Jeseník. Dojíždění za těmito službami tak bývá pro pacienty spojeno s dalšími náklady. Za nedostatečnou je možno považovat pracovní příležitosti pro pacienty. Současný stav není možno označit než jako almužny. Dívám se skrz prsty na podnikatelské schopnost lékařů a sociálních pracovníků, které provozují podobné služby v občanských sdruženích, které vedou. Bohužel jsou to často i lékaři a sociální pracovníci, kteří podceňují pracovní a odborné schopnosti pacientů. Přitom je to právě práce, která pacientům pomáhá nejen jako obživa a možnost zajistit si lepší životní úroveň, ale umožňuje i zvýšení sebehodnocení, důležitý je pocit užitečnosti. Invalidní důchody u těchto pacientů jsou nízké např. Také kvůli tomu, že jsou invalidizováni často v nízkém věku (kdy mají malé platy), nezřídka v době profesní přípravy.

Ještě horší je problém bydlení. Důchody jsou nízké, nájmy, podnájmy a ceny bytů vysoké. Začarovaný kruh konfliktů a negativního působení nedobrého rodinného zázemí by pomohlo vyřešení bytové situace. Pacienti často zůstávají na krku rodičům, kteří nemají odborné znalosti jak s takovými členy rodiny jednat. Ochota obecních úřadů přidělovat byty pak naopak nízká, pokud některý obecní úřad přiděluje chráněné byty pro takto postižené, pak je to jen na dobu určitou s tím, že se v bytech budou střídat postupně klienti.

Jiným problémem je finanční ohodnocení sociálních pracovníků v organizacích, kteří se takovou péčí zabývají. Zpravidla to jsou lidé s dobrým vzděláním a tragickým finančním ohodnocením.

Ke zlepšení situace by pomohla větší osvěta a větší množství finančních prostředků. na psychiatrickou péči jako celek i na rozšíření služeb komunitní péče do dalších regionů.

 

Užitečné odkazy:

www.capz.cz, www.tdz.cz,

www.pdz.cz, www.os-vor.cz, http://os-kolumbus.org/,

www.prah-brno.cz/, www.skp-cedr.cz , www.fokus-mb.cz,

www.volny.cz/selfhelp/, www.fokus-praha.cz,

www.psychopomoc.cz, www.psychoterapie.cz

www.nespavost.cz

www.helpnet.cz

 

Umělecká díla - filmy Čistá duše, Město bláznů, Andělé Všehomíra, Zabiji Nixona, Synův pokoj, Jmenuji se Sam,

 

RNDr. Karel Vašíček

exučitel matematiky

exprogramátor

www.mathpublishing.eu

Autor: Karel Vašíček | neděle 9.10.2011 7:00 | karma článku: 14,46 | přečteno: 681x