Koronavirus - den 24. - pořád je to u nás lepší než v Německu, Itálii, Francii a Španěls

Když jsem na tomto místě napsal 26. 2., že během několika týdnů bude epidemie i u nás, mohu hovořit o štěstí, že jsem nebyl obviněn z šíření poplašné zprávy.

Přes to, že někteří naši představitelé nejednali podle mého názoru s dostatečným předstihem a některá opatření měla platit podle mého názoru dříve, je realitou, že stále jsme na tom podstatně lépe než v jiných zemích tzv. Západu, kde řeší situaci, když mají deseti tisíce nakažených.

 

Premiér Babiš měl včera burcující projev v České televizi. Byl to spíše politický projev (který jsem viděl na rozdíl od projevu prezidenta). Nemohli jsme pochopitelně čekat, že v tomto projevu zazní nějaké zásadní informace nebo odborné argumenty.

 

Když jsem 6. 3. napsal kritický mail jednomu politikovi, kdy budou viset informace o situaci na veřejných budovách pro občany, kteří nemají televizi či Internet, a kdy se budou dezinfikovat vozy MHD., nedostal jsem odpověď. Po 14 dnech jsem tedy mail napsal ještě jednou a druhý den jsem dostal odpověď od blízkého spolupracovníka tohoto politika.

 

Zazněla v odpovědi i slova, co mi činí nadprávo vystupovat jako univerzální kritik a rádce.

 

Dále v odpovědi zazněla slova, že by se měl každý v této situaci zajímat ve vlastním zájmu o to, co se děje kolem něj, a že každý má nějakého pečovatele a příbuzného, který jej informoval.

 

Dostalo se mi také odpovědi, že místo nějakého kritizování, bych se měl podívat kolem sebe, zda není kolem mě někdo potřebný.

 

To se opravdu povedlo, jsem totiž invalidní důchodce, a hned během prvního týdne jsem kontaktoval Charitu Pardubice, že bych mohl pomoci s ev. zásobováním potřebných nejen  starších občanů.

 

Politikové se prostě mýlí, když se domnívají, že primární povinnost postarat se o občany, kteří nemají dostatečné kompetence, nebo mají nějaké smyslové postižení, aby dostatečně vnímali to, co se kolem něj děje, outsourcují na vzájemné informování mezi občany.

 

Ani starší občané s vysokoškolským vzděláním neměli v minulosti ponětí, že si kvůli svému zdravotnímu stavu mohou požádat o příspěvek na péči, natož aby byli informováni lidé s nižšími kompetencemi. I ti občané s vysokoškolským vzděláním raději, než publicistické pořady, sledují populární televizní seriály.

 

To, co se dalo realizovat z hodiny na hodinu, tedy informovat občany nejen přes televizi nebo Internet ale všemi kanály, nejern  např.   tím, že 2x za den něco přečtou v městském rozhlase, přičemž zpráva městského rozhlasu nebyla pořádně slyšet, ani když jste stáli na ulici.

 

Tedy během několika minut mohly viset plakáty dostatečně velkým písmem na veřejných budovách.

 

A ze dne na den mohly doručovatelky České pošty roznést plakáty s informací a vyvěsit je na obytné domy.

Místo toho se centrálně tiskl týden leták a další týden se doručoval do každé schránky v České republice, přičemž i místní politik uznal, že ten leták byl informačně o ničem, to nepočítám, že velikost písma byla taková, že jej starší občané jen obtížně mohli číst.

 

To nepočítám fakt, že stát nevyužil možnosti poslat všem, kteří mají e-mailovou  adresu na českých freemailových serverech, mail s informacemi. Tedy další kanál, který mohl být rychle využit pro informacemi o situaci. Nejen SMS, která má několik desitek znaků.

JE TO PRIMÁRNĚ STÁT, KTERÝ MÁ POVINNOST VŠEMI PROSTŘEDKY INFORMOVAT OBČANY, a neargumnentovat, že se má každý občan ve vlastním zájmu zajámat o to, co se kolem něj děje.

Evidentně by tyto informace potřebovali i senátoři a poslanci, kteří si neodpustili lyžařský zájezd do Itállie, neboí účast na konferenci v Rakousku, kam s sebou vzali i pět  vnoučast, aby si zalyžovali.

A když kňourali z karantény, že to tak nemysleli,když říkali, že to nic není, nebo když tvrdili, že by bylo nejlepší, abychom se všichni nakazili atd.

 

Pokud se někdo domnívá, že i méně movití se mohou vybavit televizí, Internetem či mobilním telefonem, pokud možno nějakým smartphonem, tak nepostřehli, že když je někdo nezaměstnaný a má životní minimum, tak řeší, aby měl co jíst a kde bydlet. Pokud televizi má a rozbije se mu, tak mu úřad práce rozhodně nedá peníze, aby si koupil novou, natož, že by takový nezaměstnaný řešil dostupnost Internetu. Pokud chodil na Internet do informačního centra či knihovny, tak ty jsou teď zavřené.

V sobotu se stál večer „zázrak v Pardubicích“ a na některých obytných domech na domovních dveřích opravdu objevily plakáty s informacemi a kontaktním telefonem pro seniory, občany se zdravotním postižením a potřebné občany. Tři týdny od okamžiku, kdy nastal problém. Telefon byl jen na pevnou linku a měl velmi omezenou dobu, kdy lze na tento telefon volat

Karel Vašíček

Pravý doktor přírodních věd

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Vašíček | úterý 24.3.2020 13:50 | karma článku: 12,97 | přečteno: 622x