Koronavirus – den 170. a Bělorusko po volbách

Na začátku epidemie jsem několik týdnů komentoval celou situaci. Nyní se vše vrací tak trochu na začátek, tedy znovu se zavádějí některá opatření, tak jsem se rozhodl, že občas přijdu s nějakým komentářem.

Na konci února jsem varoval, že epidemie, která k nám nevyhnutelně přijde, bude mít katastrofální ekonomické a zdravotnické následky. Někteří mě nazývali bláznem, který chce zavést stanné právo, psali, že si nenechají zkazit dovolenou v Itálii kvůli koronaviru atd.

 

Roušku jsem nosil dříve než byla povinná, protože jsem ji považoval za jednoduché opatření, bez ohledu na výsledky pozdějších studií, které to potvrdily. Dostalo se nám úšklebků od některých spoluobčanů, kteří vždy vědí všechno nejlépe. Někteří z nás dodržují některá nařízení, jen pokud jim někdo stojí za zády, pokud možno s koltem. Platí to i o našich spoluobčanech, kteří se rozhodli, že si dobrovolně zkrátí život tím, že kouří. Na zastávkách je kouření zakázáno, což je nám nekuřákům „prd platné“, protože naši kuřáci nás obtěžují i nadále. Soudím, že mělo být dávno zakázané kouření na veřejnosti. Urputný „bojovník proti nikoterorismu“ „geniální politik“ Jarda Kubera už to má za sebou. Zkrátil si život přesně o těch deset let, takže nic nebrání tomu, aby se protikuřácká opatření zpřísnila.

 

Ale vraťme se ke koronaviru. Někteří se rychle oklepali a vesele šíří bláboly, že ta epidemie je mediální bublina. Nic to přece není, je to jako chřipka a na tu se také umírá.

 

160 tis. mrtvých ve Spojených státech se někomu jeví asi jako docela málo, tam vládne „demokraticky zvolený prezident“, namyšlený trouba Donald Trump, který stejně jako někteří jeho předchůdci, se domnívá, že má právo poučovat celý svět. Stejně jako pošuk ve Velké Británii, který se domníval, že se mu nemůže nic stát. Horko těžko nemoc přežil. Chtěl jsem je uvést jako příklad, jaké politiky generují demokratické volby.

Podívejme se k nám, do našich luhů a hájů. Demokratická opozice kritizuje vládu, že „nemá strategii“, že zavádí opatření chaoticky. Zní to opravdu dobře z úst těch, kteří v březnu protestovali proti zákazu účasti diváků na biatlonu v Novém Městě na Moravě. Přijelo by k nám 100 tis. Diváků z Itálie, Rakouska, Francie a Německa a dnes by to možná u nás mohlo vypadat jako v Itálii či Švédsku. Tam se rozhodli „neničit ekonomiku“ a stavěli na dobrovolném dodržování zásad. Ve Švédsku mají dnes cca 6 tis. mrtvých. Ekonomiku stejně nezachránili.

Jaké politiky generuje náš demokratický systém.Ukázkou je hejtmanka Jermanová, která se s manželem na krajské úřadě chová jako absolutistický panovník. Moje auto, naše auto atd.

Během pandemie se u nás psalo, jak v Číně ostrakizují lékaře a novináře, kteří psali nebo upozorňovali na nebezpečí. Jak se chová Jermanová? Na záchranářku, která veřejně kriticky vystupovala a upozorňovala na nedostatek ochranných pomůcek, poslala policii. Protože byl vyhlášen stav nouze, vyšetřoval záchranářku protiteroristický odbor. Dnes jsme se dočkali výlevu zhrzeného manžela hejtmanky, který nazval Martina Kupku buzerantem. Nevidím příliš velký rozdíl mezi politiky ODS a ANO, nicméně Jermanovy děsí představa, že skončí zlaté časy, „moje auto, naše auto“ atd. Paní Jermanová není až moc náročná, co se týká výběru životního partnera. Manžel asi přílišnou inteligencí nevyníká, prý je to kadeřník.

Teď krok stranou, podívejme se do Běloruska. Zdá se, že brzo skončí poslední diktatura v Evropě. Myslím, že to nebude nic jednoduché. Lukašenko se právem obává, že skončí ve vězení. Obávám se, že se bez boje nevzdá. Pokud pošle proti vlastním lidem vojáky, jsem zvědavý, jak se zachovají. Když vypuklo povstání v Sýrii a Asad poslal vojáky proti lidu, domníval jsem se, že nebudou střílet do bezbranných občanů. Mýlil jsem se, konflikt dodnes nemá konce.

Oči lidí v Bělorusku se dívají se s nadějí k Západu, jen jestli si nedělají velké naděje, že se budou mít nějak lépe. Před 30 lety jsme měli velká očekávaní, které se ne  zcela naplnila.

 

Máme svobodu, demokratická média, která by měla dohlížet na naši demokracii. Znáte to, „sedmá velmoc“, „třetí pilíř demokracie“ atd.

 

Uvedu jeden malý příklad novinářské etiky v praxi. Kolega měl opravnu malých spotřebičů. Novinář si u něj nechal opravit přistroj. Když mělo dojít k placení, řekl novinář: „Já Vám nezaplatím, já s Vámi udělám do našich novin rozhovor“.

    Jiný příklad hovořící o kompetentnosti našich redaktorů v České televizi. Zprávařka četla, že nějaký vědec spolupracuje s Ústavem Maxe Plancka. Přečetla to, jak viděla, tedy i s tím „C“. Nevím, třeba vystudovala nějakou zahradnickou školu, kde neměla ani matematiku, ani fyziku.

     

    Z Pardubic

    pravý doktor přírodních věd

    Autor: Karel Vašíček | středa 19.8.2020 19:37 | karma článku: 8,20 | přečteno: 210x

    Další články autora

    Karel Vašíček

    Bludy Jiřího Rusnoka v Otázkách Václava Moravce.

    O kompetencích většiny politiků si nedělám velké iluze, přesněji řečeno žádné iluze. Ale někdy jsem vyloženě šokovaný. Sledoval jsem 27. 10. polední pořad České televize Otázky Václava Moravce o platech politiků.

    27.10.2024 v 13:08 | Karma: 23,72 | Přečteno: 789x | Diskuse | Politika

    Karel Vašíček

    Šílený střelec a selhání policie

    Včera jsme zažili zřejmě nejhorší jednotlivý trestný čin v našich dějinách. Detailů jsme se zatím mnoho nedozvěděli ani od policie ani z médií. Nabízí se několik otázek.

    22.12.2023 v 11:35 | Karma: 27,39 | Přečteno: 2110x | Diskuse | Politika

    Karel Vašíček

    Kdo cestou k moci vraždil a vraždit bude dál.

    Slova písničkáře Vladimíra Merty byla aktuální před lety po pádu tzv. komunistického režimu. Dnes bychom slovo vraždit mohli nahradit slovem lhal. Nicméně ve výzkumech veřejného mínění nemalá část populace uvádí, že současní polit

    17.8.2023 v 11:06 | Karma: 20,44 | Přečteno: 492x | Diskuse | Politika

    Karel Vašíček

    E-mail predsedovi CSSD MIchalu Smardovi

    Dekuji za newsletter "priteli" Smardo, Jak jste dopadli ve volbach? Jako sedlaci u Chlumce Ptam se, koho muze zaujmout chudak jako jste Vy, nebo "pritel" Hamacek

    14.10.2022 v 17:54 | Karma: 9,33 | Přečteno: 320x | Diskuse | Politika

    Karel Vašíček

    Výročí narození matematika Alana Turinga, utajovaného hrdiny 2. světové války,

    Výročí narození matematika Alana Turinga, utajovaného hrdiny 2. světové války, pár slov o Antonínu Svobodovi čsl. průkopníku počítačových technologií světového významu A. Turing – otec moderních počítačových technologií.

    23.6.2022 v 19:29 | Karma: 13,14 | Přečteno: 362x | Diskuse | Politika

    Nejčtenější

    Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

    25. dubna 2025  9:05

    Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

    Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

    20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

    Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

    Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

    21. dubna 2025  18:19

    Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

    Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

    21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

    Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

    Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

    22. dubna 2025  14:52

    Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

    Rusko bombardovalo východ Ukrajiny, obě země na sebe v noci útočily drony

    27. dubna 2025  10:48,  aktualizováno  15:49

    Sledujeme online Nejméně tři mrtvé civilisty a čtyři raněné si vyžádalo ruské bombardování města Kosťantynivka v...

    Česká pošta sníží ztrátu, Balíkovna má potenciál, míní generální ředitel Štěpán

    27. dubna 2025  14:16

    V Otázkách Václava Moravce generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán informoval, že se v...

    K papežovu hrobu míří řady věřících. O začátku konkláve se rozhodne na začátku týdne

    27. dubna 2025  10:23,  aktualizováno  13:59

    Přímý přenos Na 200 tisíc lidí se v neděli opět sešlo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí a jeho okolí, aby...

    Konflikt v baru skončil potyčkou. Dva lidé jsou pořezaní, čtyři zadržela zásahovka

    27. dubna 2025  13:13,  aktualizováno  13:51

    Policie vyšetřuje konflikt z Milevska na Písecku, kdy u baru Froll v neděli nad ránem zůstali po...

    Advantage Consulting, s.r.o.
    SPECIALISTA NÁKUPU

    Advantage Consulting, s.r.o.
    Plzeňský kraj
    nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

    • Počet článků 179
    • Celková karma 0
    • Průměrná čtenost 902x
    Učitel, již bývalý, programátor, již bývalý, důchodce, stále, vydavatel, který se tím spíše baví, protože matematika není oborem, do kterého by se hrnuli ti, kteří by si  chtěli narejžovat, majitel jednoho z 45 či 46 tisici internetových obchodů,  internetový milionář nejsem a nebudu

    Seznam rubrik

    Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.